Argema jednatřicet let na scéně

Letos uplynulo jednatřicet let od doby, kdy si Josef Pavka splnil svůj sen a založil kapelu. Již cizojazyčný název Argema nebudil u dohlížečů tehdejšího režimu důvěru. Přitom se jedná o zcela nevinné jméno. Jde o druh tropického motýla, i když ne jen tak ledajakého. Motýl s přízviskem „africká noční můra" může mít rozpětí křídel až 12 cm a ostruhy dlouhé až 14 cm. Pro metalovou formaci, jakou Argema byla ve svých začátcích, název víc než vhodný.

Sestava Argemy se za dobu její existence neustále proměňovala. Pouze bubeník Josef Pavka prošel s kapelou všemi etapami. V úplně původním složení z roku 1982 kromě Pavky vystupoval kytarista Stanislav Borovička, Oldřich Gistr na baskytaru, zpěvákem byl Jaroslav Pavelka spolu se Zbyňkem „Bobrem" Horákem, který navíc hrál na druhou kytaru.

Jít s režimem či nejít

Argema si od počátků získávala velké množství příznivců. S rostoucí oblibou však také stoupala nelibost minulého režimu vůči kapele. Neustálé obhajování názvu, vlastní tvorby, účast na přehrávkách byla samozřejmostí. Čtyři roky bojovala Argema o své místo, ale pak nadešel čas rozhodnutí. Přihlásit se na festival Politické písně v Sokolově nebo riskovat zákaz vystupování. Argema se rozhodla i za tuto cenu neopustit hudební scénu. Nejenže se festivalu v Sokolově zúčastnila, ale s písní Proroctví zvítězila v hlasování diváků a získala rovněž jednu z hlavní cen festivalu.

Ani tak však peripetie s komunistickými zákazy neskončily. Úspěch Argemy i nadále rostl, v roce 1988 obsadila přední místa v českých hudebních anketách a vydala také svou první desku. Ta byla ovšem téměř neprodleně zakázána a obal byl cenzurou zabaven. A právě tento fakt způsobil kapele víc problémů, než se očekávalo. Zákaz LP zapříčinil odchod Zbyňka Horáka, který byl v té době hlavním zpěvákem. Argema musela zrušit turné v Polsku, našla sice zpěváka nového, Milana Khaina, ale upravený repertoár nezaznamenal u fanoušků kapely úspěch.

Nová éra

Josef Pavka musel najít směr, kam se vydat. V roce 1991 se vyměnila sestava (Josef Pavka – bicí, Erwin Salas – kytara, Josef Dráb – baskytara, Pavel Březina – klávesy, Milan Khain – kytara, zpěv) a s ní i žánrové zaměření kapely. Tvorba se ubírala směrem ke střednímu proudu, písně získaly „popovější" charakter. Skutečnost, že právě toto je správná cesta, se záhy potvrdila. Stoupal počet vystoupení a od vydavatelství Panton přišla nabídka na natočení desky. To se již dostáváme do roku 1993, kdy vyšlo druhé debutové album Poprvé, jehož červencového křtu se zúčastnilo sedm a půl tisíce fanoušků. V tomto roce byl natočen také první videoklip, a to k megahitu Jarošovský pivovar.

Další zkouška

Argema nasadila tryskové tempo ve vydávání nových desek. V roce 1994 vyšlo album Z Prlova do New Yorku a Pomaláče. Vznikl videoklip k písni New York City. Klip Jarošovský pivovar zabodoval na celé čáře v hitparádě ESO. Kapela se stále více objevovala v médiích. O rok později byla nominována v kategorii Skupina roku na cenu české Grammy. Natočila maxisingl Jaroshow a nové album Tohle je ráj. A právě v době vzrůstající slávy přišlo 23. září 1995, kdy během koncertu, přímo na pódiu zemřel kytarista Bohdan Furch. Pro kapelu to byla obrovská rána, kterou se však členové rozhodli zacelit další prací ve jménu vzpomínky na kamaráda Bohdana.

Jedna deska za druhou

Od roku 1996 přicházela ocenění v podobě Zlatých desek – za album Pomaláče, Tohle je ráj, Poprvé a maxisingl Jaroshow dosáhl dokonce na Desku platinovou. V anketě Český slavík se Argema pravidelně umisťovala kolem první desítky nejpopulárnějších kapel. V roce 1998 došlo k uzavření smlouvy s vydavatelskou společností Monitor EMI.

Každý rok v existenci Argemy tehdy znamenal nejméně jedno nové CD. Tak vznikla série Když jsem šel z Hradišťa, Modrý pondělí, Milion snů, Jak z toho ven a další alba. Ale také řada Pomaláče 2, Pomaláče 3, na kterých se objevili všichni zpěváci, kteří v Argemě působili a konečně Pomaláče Best Of, album, které si poskládali sami fanoušci z oblíbených „ploužáků". Argema vydala také unplugged, a to v roce 2005 s názvem Láska na jednu noc.

Včera, dnes i zítra

Argema překonala mnohá úskalí. V kapele se vystřídala velká spousta muzikantů. Nic z toho však tahounovi a zakladateli Josefu Pavkovi nezabránilo jít si za svým - těšit po desetiletí fanoušky dobrou muzikou a přinášet stále nové písně. Dnes Argema koncertuje ve složení – Ivoš Ledabyl (kytara), Daniel Škrášek (klávesy), Jaromír Hnilica (zpěv), Kamil Hanáček (baskytara) a samozřejmě Josef Pavka (bicí). Neuplynul ani měsíc od vydání nového alba Pocity a Argema se znovu dostává do středu zájmu médií, fanoušci se nemohou nového CD nabažit, nový počin získává pochvalné ohlasy také od odborné kritiky. Věřme, že se české rockové stálici bude nadále dařit a dočkáme se mnoha nových hudebních počinů.

GALERIE

Související obsah:

» Texty ze života a moravská melodičnost. To jsou podle Pavky hlavní devízy Argemy.   (Karel Souček, 12. 09. 2013)
» Argema má milostné Pocity   (Jitka Fialková, 10. 09. 2013)
» Argema   (Jitka Fialková, 09. 09. 2013)
» Pocity   (Jitka Fialková, 09. 09. 2013)
» Říhova jubilea připomínají dvě výběrová CD   (Karel Souček, 20. 04. 2013)
» Olda Říha bude slavit s Argemou   (Joe Stramr, 29. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 míří do Liberce a Prahy
18.09.

Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 míří do Liberce a Prahy

Zpěvák a skladatel Miro Žbirka se vydal na exkluzivní Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 ve vybraných kinosálech sítě CineStar....


Benátská noc ve Lhotě u Plzně měla multižánrový program
17.09.

Benátská noc ve Lhotě u Plzně měla multižánrový program

Napříč nepříznivé covidové situaci pořadatelé v čele s manželi Leichtovými, podpořené...


Hudebník WURST, který jako zpěvačka Conchita Wurst vyhrál Eurovizi, vystoupí v Praze
17.09.

Hudebník WURST, který jako zpěvačka Conchita Wurst vyhrál Eurovizi, vystoupí v Praze

Extravagantní vousatá zpěvačka Conchita Wurst, která v roce 2014 za velkého rozruchu vyhrála soutěž Eurovize,...


Vypsaná fiXa má nový klip a věří v podzimní turné
17.09.

Vypsaná fiXa má nový klip a věří v podzimní turné

V recenzi na nové album Vypsané fiXy Kvalita jsme psali: „Měla krátkou ofinu představuje křehčí melodickou,...


Film Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap míří do kin
16.09.

Film Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap míří do kin

Co byste dělali, kdyby vám osud nadělil kromě radosti ze života také celoživotní zdravotní handicap? Hrdinové...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru