Ambicí Trautenberka je bavit a roztancovat

Recenze alba : Ticho nad pekáčem

Interpret: Trautenberk
Celkový čas: 00:32:22
Vydavatel: Avik
Rok vydání: 2018
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Popularita klatovské kapely Trautenberk strmě roste. Vyprodává kluby i kulturáky, jezdí turné se známými skupinami a pozvolna se stává headlinerem i větších festivalů. Co za těmito úspěchy stojí? Odpovědi hledejme na novém, v pořadí třetím albu Ticho nad pekáčem.

Sama kapela označuje svoji hudbu za tanz metal. Pravověrní metalisté by asi skřípali zuby, ale nakonec by se také možná dali do tance, protože písničky to jsou velice chytlavé a rozverné. Co tedy Trautenberk hraje? Rock, poměrně tvrdý, občas i syrový, přehledný, přímočarý, místy dost jednoduchý. Příliš originality v něm nehledejte, ale drive, spád a chytlavé melodie mu rozhodně upřít nelze. Stejně jako nadhled, kdy posluchači není často jasné, co myslí muzikanti vážně a co už ne.Album otevírá Netáhlo. Tvrdší, dobře šlapající rock, který zdobí chytlavý refrén a hostující Supice ze Tří sester, jejíž zpěv se výborně hodí k mužským vokálům. Syrověji a hutněji vyznívá vtipná písnička Pan Pilous, což platí i o Chyť a pust, kterou však sráží slabý text. Dej pozor na satana představuje klasickou rockovou vypalovačku s hutnými pasážemi, oslavu klobás přináší Klobáseň. Poměrně pestrá skladba, v níž se tvrdé pasáže střídají s těmi klidnějšími, melodičtějšími.

Zaplať pán bů představuje poměrně tvrdou, syrovou skladbu, Ticho nad pekáčem otevírá kytara s heligonkou Supice. Jedná se o jarně pozitivní, optimistickou, až láskyplnou píseň, s jejíž atmosférou tak úplně neladí text. S klidnější polohou kontrastuje tvrdý, syrový, hutný Stomatometal. Melodický rock nabízí Jára umí šít a o úplný závěr se postará další rocková vypalovačka a jedna z nejsilnějších písní celé desky Lunt.

Hudba tedy příjemně odsýpá, muzikanti dobře ovládají své nástroje a zpěváci Luboš Valeček a Miroslav Cisler se výborně doplňují, občas dojde i na rap. V textech vezmou posluchače k vodě na ryby, do šumavské rezervace, masokombinátu i mezi stomatology. Občas jsou vtipné, trefné, jindy jim však chybí lehkost a nápaditost. Třeba Chyť a pust je hodně svérázná: „Narodil jsem se ve znamení ryby, možná proto chodím často na ryby. Jsem narozený ve znamení ryby, mám nahozeno a čekám co kdyby."Abychom se ale vrátili k otázce z úvodu recenze. Popularita „Trauťáků" vychází z toho, že jsou takoví klasicky čeští. Na nic si nehrají, nefilozofují, nepoučují, neberou se vážně, nestydí se za lidovost. Jejich jedinou ambicí je bavit. A také roztancovat… prostě tanz metal, který však live funguje mnohem lépe.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Čím si jemnostpán podmanil svoji čeládku?

Čím si jemnostpán podmanil svoji čeládku?

Těžkotonážní tanzmetal. Těmito slůvky označuje svoji produkci klatovská šestičlenná kapela...Související obsah:

» Čím si jemnostpán podmanil svoji čeládku?   (Karel Souček, 10. 08. 2013)
» Trautenberk vypustil mezi čeládku Hladovou srnu   (Karel Souček, 15. 07. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí
20.08.

Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí

Skladba Hometown je předzvěstí druhého studiového alba Zpěváka Miraie Navrátila k napsání skladby inspiroval...


Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly
19.08.

Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly

Rappeři Cavalier a Abde, oba pod hlavičkou Championship Music, vydávají nové signly. Abde Trochu lásky a Cavalier...


Plexis vydává legendární TO na vinylu
19.08.

Plexis vydává legendární TO na vinylu

Pražská punková legenda Plexis, která hraje v aktuálním složení Petr Hošek, Dušan Lébl, Martin Švec a Eda Fröhlich, brzy...


Prasofest vol. 7 přilákal stovky fanoušků
18.08.

Prasofest vol. 7 přilákal stovky fanoušků

V areálu zasazeném do lesnatého podhradí zříceniny Vlčtejn našlo dočasný azyl několik stovek příznivců...


Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí. Jestli to byla změna k lepšímu nebo horšímu...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru