Aktuální deska Medvěda 009 je veselou párty ke dvacátým narozeninám

Recenze alba : 20

Album: 20
Interpret: Medvěd 009
Celkový čas: 00:35:07
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Rocková parta Medvěd 009 stála vždy tak trochu ve stínu slavnějších kolegů z rodných Úval Divokého Billa. Důvod by se dal hledat v tom, že než stačila vydat první desku, Vašek Bláha, společný jmenovatel obou kapel, stačil vystřelit Divokýho Billa do hvězdných výšin. Medvěd 009 hrál přece jen trochu syrovější muziku, a tak si jeho produkce hledala cestu k fanouškům trochu pomaleji. Postupně se však podařilo skupině vydat tři studiová alba a v minulém roce už slavila dvacáté narozeniny další řadovkou pojmenovanou jednoduše 20.

Malá a ošklivá je tahle planeta, nikoliv písničky z alba 20

Přestože je vliv zakladatele Medvěda Vaška Bláhy na tvorbě znát, bylo by škoda jinak v obou úvalských kapelách hledat výrazné hudební spojení. Po letech se kluci jasně vyprofilovali a dvacítka to má jen potvrdit. Přece jen to ostatní, co není vyloženě rockové, tvoří trumpeta a ságo. Ve vyrovnaných soubojích rockové a dechové sekce se na dvacítce většinou odehrávají skočné ale zároveň úderné songy. Když kulaté narozeniny, tak bez zbytečného balastu, zvesela a plnou rychlostí. Zároveň je zde zcela přesně nadávkován poměr rockového písničkaření a tanečního nadšení.Na úvod je zvolena ducárna, která by mohla leckoho překvapit. V takové míře se ale na albu už neopakuje. Hit Planeta je prověřen koncerty a stal se velmi oblíbeným. Jeho hlavní kostru stejně postupně tvoří dechy. Také se vám občas stává, že píseň, kterou slyšíte, se zaryje do paměti a musíte si jí pořád notovat? Přesně takovou je čtyřka Edison. Po skoro až recitovaných slokách přichází hymnický refrén, který sebere davy: ,,A já slyším z dálky zvony znít, jeden odchází, druhej se narodí." Bylo by škoda neoslavit dvacítku tancem a proč ne v Tančírně. Tato skladba však více než oslavou zavání vášní na vlně latinských rytmů a to ,,...i když levá bota tlačí..."

Nejen dechy živ je Medvěd

Že chce Medvěd 009 zahrát také na vážnější a drsnější strunu zjistíme ve druhé polovině alba. Kosmonaut je ještě velice skočný. Vždyť ,,...hledáme ve vesmíru pevnej bod..." Touha už je daleko syrovější a vystavěná vyloženě na rockových základech. Vyjímečně do úplných temnot sklouzne už nějaký čas známá 2 noci 2 dny, která atakuje hranici hard core. Tyto dvě zastávky nechají odpočinout dechové nástroje, ale to proto, aby se řádně zahřály ve fanfárové Můžeš mě mít. Jak by také ne, když opěvuje jedno citové i fyzické vzplanutí. Doufejme, že se kapela poslední písní Zimní noc, která mimochodem nejvíc odkazuje ke spojitosti s Divokým Billem, neuloží k zimnímu spánku a v duchu ostatních veselých písní bude opanovat letní pódia.Čtvrtým studiovým albem Medvěd 009 nejen důstojně oslavil dvacet let svojí existence, ale také potvrdil, že je rovnocenným partnerem na hudebním poli vedle Divokého Billa. S ním zůstává pouze nepatrná a zdravá nitka spojitosti. Vzhledem k hlavnímu zaměření zábavním směrem zůstává deskou 20 u nekomplikované a jasně čitelné hudby, která bude povětšinou trhákem na koncertech. Kromě Planety se hity postupně stanou i další výrazné kusy, jako Edison či Kosmonaut. Pro Medvěda 009 je sázka na jasně čitelnou až taneční image skupiny volbou jistoty a ta jen potvrdí již tak celkem silně vydobytou pozici v hudební branži.
DISKOGRAFIE

Související obsah:

» „Ať se pořád něco děje,“ přeje si kapela Medvěd 009.   (Karel Souček, 24. 02. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Marilyn Manson si do nového klipu pozval hollywoodského herce
26.09.

Marilyn Manson si do nového klipu pozval hollywoodského herce

Zpěvák Marilyn Manson před dvěmi týdny vydal svou jedenáctou desku „We Are Chaos". Po osmi letech opět vystřídal...


Michal Němec se obklopil omladinou, Krajina Ró vydá debut
26.09.

Michal Němec se obklopil omladinou, Krajina Ró vydá debut

Svou identitu po tajemném jarním vstupu na hudební scénu odhalila Krajina Ró. Vznik kapely inicioval kapelník...


První ročník metalového festivalu Secretly Separated v Brně proběhl na jedničku
26.09.

První ročník metalového festivalu Secretly Separated v Brně proběhl na jedničku

Patrně jedna z posledních outdoorových hudebních akcí tohoto podivného roku se uskutečnila v Brně v prostorách...


Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka
25.09.

Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka

Trvalo to dlouho, ale fanoušci se nakonec dočkali. Devět let po vydání svého předchozího sólového alba...


Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business
25.09.

Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business

Pořadatelé festivalu Praha Září bleskově zareagovali na zpřísněná protipandemická opatření i aktuální...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru