Stará škola v Křižanech se otevře veřejnosti, láká na bohatý kulturní program

Kulturní památka Staré školy v Křižanech v Libereckém kraji se po letech poprvé otevře veřejnosti v rámci Dnů lidové architektury v neděli 18. července. Historicky významný podstávkový objekt láká nejen na prohlídku původní třídy a části budovy, ale také na bohatý kulturní program. Koncerty, divadlo, beseda, výstava fotografií, školní radovánky pro děti, sousedské pohoštění – na to vše se mohou návštěvníci těšit. Vstup je zdarma.

Dny lidové architektury každoročně představují veřejnosti lidové stavby, které představují tradiční život na vesnici. Stará škola v obci Křižany se letos zúčastní poprvé a rovnou s programem „Školní tranzistor", který je víc než jen doprovodný. Na své si přijdou nejen obdivovatelé kulturních památek, ale i rodiny s dětmi nebo milovníci kvalitní kultury. Účast přislíbil populární britský písničkář James Harries s kapelou, zahrají respektovaní komici Bratři v tricku, kteří se pohybují na hranici divadla a nového cirkusu. Nevšední zážitek bude bezpochyby koncert komorního orchestru AKS Liberec s barokním repertoárem, který si návštěvníci budou moci poslechnout ve školní zahradě. Přichystaná je minivýstava fotografa Václava Krecla Zátiší školy před rekonstrukcí a v neposlední řadě proběhne beseda o lidové architektuře v okolí pod taktovkou pracovníků Národního památkového ústavu.Pro děti jsou připraveny oblíbené školní radovánky na zahradě jako hvízdání pod okny učitele, pro ty hodné pak psaní diktátu či přednes básně. Sousedští ochotníci připravují loutkové divadlo na motivy podještědských pověstí. Pohoštění bude zajištěno a za parného počasí se lze zchladit v Ještědském potoce hned vedle školy.

Budova Staré školy je podstávkový, částečně roubený objekt z poloviny 18. století. Původně zájezdní hostinec sloužil po většinu své existence jako národní škola až do přelomu 50. a 60. let minulého století. Dům je kulturní památkou od roku 1996. V roce 2019 zahájil nový vlastník rekonstrukci chátrajícího objektu. Při rekonstrukci se dbá na tradiční způsob oprav, a to včetně použitých materiálů s maximální snahou o zachování původních prvků nebo jejich náhradou za přesné kopie.

„Chceme zrekonstruovat původní třídu a částečně ji vybavit dobovým nábytkem a školními pomůckami. Rádi bychom občas pořádali kulturní a kulturně vzdělávací akce související s místem a kontexty budovy. Zejména koncerty malých hudebních těles, přednášky, besedy, divadla a výstavy, ale i drobné sportovní události. Dny lidové architektury jsou pro nás první vlaštovkou. Věříme, že si tento výjimečný dům zaslouží péči nejen materiální, ale i kulturní, a že zase začne dělat radost i širší veřejnosti," svěřuje se nový majitel objektu hudebník a majitel hudebního vydavatelství David Landštof.
Foto: Matyáš Gál, Julie Vrabelova
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Cidre Punk Fest nabídl osmičku kapel z naší punkové scény
22.07.

Cidre Punk Fest nabídl osmičku kapel z naší punkové scény

Již po čtvrté se sešli příznivci punk a HC punkových skupin v Újezdě u Chanovic. Festival se sice pomalu, ale...


Aurora přijede do Prahy s novým albem
20.07.

Aurora přijede do Prahy s novým albem

„Ráda se soustředím na věci, které dokážu ovlivnit," prozradila s úsměvem na tváři zpěvačka, producentka...


Do Poličky na Colour Meeting míří umělci z dvanácti zemí
20.07.

Do Poličky na Colour Meeting míří umělci z dvanácti zemí

Starobylé a krásné moravské město Polička hostí ve dnech 23. - 24. července osmnáctý ročník multižánrového...


Tradiční pozvání na tento týden do Modré Vopice
20.07.

Tradiční pozvání na tento týden do Modré Vopice

Ve středu 21. 7. kapela APOSTROFA představí v Modré Vopici novou desku a společně si s ní od 19:30 zahraje rocková...


Jazzovej anděl Dáši Zázvůrkové dokonale souzní s videoklipem Olgy Špátové a Jana Malíře
20.07.

Jazzovej anděl Dáši Zázvůrkové dokonale souzní s videoklipem Olgy Špátové a Jana Malíře

O naději, obětavosti, nezastavitelné touze a sebepřijetí vypráví autorský šanson Dáši Zázvůrkové s názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Antarktida
20.07.

Antarktida

» Pokáč

Písničkář Pokáč dodržel dvouletý cyklus vydávání nových alb, a tak v květnu...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru