Zpěvačka Diva Baara hluboce odkryla tvář na svém debutu

Recenze alba : Debut

Album: Debut
Interpret: Diva Baara
Celkový čas: 00:35:41
Vydavatel: Tranzistor
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Na české hudební scéně se objevil další hudební projekt dotýkající se znovuobjevené swingové mánie. Zpěvačka Barbora Vaculíková, schovávající se pod uměleckým pseudonymem Diva Baara, nejen nazpívala, ale v podstatě od základu vytvořila, nejjednodušeji nazvanou prvotinu Debut. Ač se zaštiťuje elelektroswingovou obálkou, zdá se, že swing není v tomto případě naprosto určující modlou.

Elektroswingu naštěstí méně, než se zdá


Barbora Vaculíková už není zdaleka neznámou zpěvačkou. Vrozený talent po své mamince, Petře Černocké, uplatňuje nějaký ten pátek v různých projektech. Výrazně působí pěvecký kvartet Yellow Sisters. Barbora také zpívala v projektu Mateřská.com. Protože však ze sebe chtěla dostat maximum a plně se podílet na definitivním produktu, natočila první album pod jménem Diva Baara. Přizvala si k němu kapelu a producenta Mishana Pajdiaka. Námětem se Debut nese v duchu jemného, nenásilného feminismu. Je totiž o životních pocitech a peripetiích žen, které jsou často ženy dnešní doby nuceny zažívat.

 

Jako předzvěst alba vyšel singl v podobě klipu Jen pro jednou. Na albu je umístěn jako první a vlastně se zdá být trochu matoucí vlaštovkou. Píseň působí ve své aranži lehce tuctově. Připomíná výraznou šantánovou rytmikou parafrázi elektroswingového nadšení, které způsobila Caro Emerald. Na posluchače by tak mohla působit trochu otřelým dojmem a odradit je od dalšího poslechu. Přitom další písně už často ani elektroswingem nezavánějí. Postupně se při poslechu odkrývá pravá tvář zpěvačky. Songy zjemní a více do hloubky pronikají do ženských duší a nálad.

Dříve, než si zatancuješ, zamysli se nad ženskou duší!

Nemá tak ani smysl popisovat song Ženou, když mu může porozumět jen žena. Tady si Baara šahá do nejskrytějších koutů duše a dává na úvodní elektroswinkový nášup zapomenout. Soulově procítěnou atmosférou čpí i Lásky se ptej a Divokou řekou, která zpěvačce fantasticky sedí. ,,...tvou dlaní měkkou, táhne mě spodní proud, nemá, co mi nabídnout." O mnohém vypovídá Generace Singles. Píseň vysvětluje o daném problému víc, než by se mohlo zdát. Tento kus je sakra osobitý a v jemném swingování se povedl víc, než úvodní singl. Snad swingem nemůže překvapit Tancuj se mnou, tady ovšem ve velice hravé podobě. 

Tím se dostáváme k tomu, že své stopy na albu zanechala i Petra Černocká. Zde spolupracovala se svou dcerou a pro píseň Cukr, káva, limonáda napsala text celý. Zvláštním kontextem textu a odlehčeností skladby tak přitom vzniká nenápadné přirovnání k produkcí některých českých zpěvaček z období 60. let. Vyloženě koketně působí v latinskoamerických rytmech rozhoupané Jdu dál, kde akordeon Kláry Veselé vytváří šansonové, romantické napětí.


Svým Debutem je Diva Baara vlastně docela překvapením. Přes původní avízo o elektroswingu je totiž tento hudební styl danému albu trochu vzdálen. A to naštěstí. Nedochází tak k zařazení interpreta do škatulky jednoho z mnoha. Debut má tu vlastnost, že dává posluchači možnost objevovat. Je na něm skryto mnohem víc, než se na první pohled zdá. Potěší spousta dobré, osobité muziky a neméně osobitých textů. Barbora Vaculíková tak ukázala svoji opravdovou tvář a zdá se, že stojí za to jí věnovat pozornost.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Projekt Divé Baary se zaměří na ženská témata   (Karel Souček, 26. 06. 2017)
» Diva Baara zve k poslechu svého alba Debut   (Jitka Fialková, 16. 10. 2017)
» Bára s Léňou všechno hravě zvládnou   (Karel Souček, 02. 07. 2013)
» Mateřství zmáhá i inspiruje   (Jitka Fialková, 08. 09. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Oslavy 26. narozenin klubu Roxy se blíží! 24. října je odstartují Slaves
20.10.

Oslavy 26. narozenin klubu Roxy se blíží! 24. října je odstartují Slaves

Letošní oslavy 26. narozenin ROXY s názvem BE26 proběhnou opět ve velkém stylu. Oba prostory ROXY a NoD nabídnou...


Kapitán Demo má Mládí v trapu. Křtít bude 5. prosince v Roxy!
20.10.

Kapitán Demo má Mládí v trapu. Křtít bude 5. prosince v Roxy!

Pouze rok od loňské desky Bez klobouku boss se česko-italský miliardář Kapitán Demo rozhodl vydat další hudební...


Nový vietor na jazzovej scéne – Darkness Positive!
19.10.

Nový vietor na jazzovej scéne – Darkness Positive!

A nie tak hocijaký! Martinská kapela Darkness Positive osviežila slovenskú hudobnú scénu. Jedná sa o kapelu...


Zpěvák Ondřej Ruml natočil netradiční vánoční album
19.10.

Zpěvák Ondřej Ruml natočil netradiční vánoční album

Zapomenutý příběh je název nového alba Ondřeje Rumla. Je sice vánoční, ale ne v tradičním smyslu slova....


Carpet Cabinet spôsobil smršť v Brne!
19.10.

Carpet Cabinet spôsobil smršť v Brne!

V utorok, 16. 10. 2018, v Metro Music Bare v Brne vystúpila kapela Carpet Cabinet. Koncert sa uskutočnil v rámci...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Já nemám strach
16.10.

Já nemám strach

» Zagorová Hana

Zpěvačka Hana Zagorová vydala 21. září 2018 nové album, které...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru