Závišova dvanáctka má říz a plnou chuť

Recenze alba : Závišova dvanáctka

Interpret: Záviš
Celkový čas: 00:00:00
Vydavatel:
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium:
Znalci regionálních piv by si podle nadpisu mohli myslet, že se omylem ocitli na stránkách s gastronomickou tématikou, ale o omyl se nejedná. To pouze dnes už i mimo undergroudové kruhy velmi známý lidový písničkář Záviš vydal další z početné řady studiových alb svých zhudebněných veršů. Novinka dostala celkem příhodně název shodný s jedním z produktů poličského pivovaru, Závišova dvanáctka.Změn oproti minulé, Závišově deváté, nastalo minimum. Ani tentokrát mistr nestvořil album v podobě konceptuální, jako se tomu už dříve několikrát stalo. Jednoduše nahrál songy pouze se svou kytarou tak, jak je složil na verše, které ho v průběhu života napadají. Tentokrát si však nechal básně, které písně obvykle uváděly, v šuplíku. A popravdě, celkem silná míra melancholie z minulosti se přelila do veselejších nálad. Chmurných písní je poskrovnu a prim hrají veselé zhudebněné říkačky.

Komunisti do Závišových lásek nepatří


Fanoušky svérázného písničkáře tak nepřekvapí notoricky známé hudební postupy tykající si s lidovou srdečností. Tématicky je však album Závišova dvanáctka celkem pestré. Patnáct plnohodnotných písní, které opěvují opravdu širokou škálu životních situaci, tak ani po letech nemohou nudit. Snad poprvé se v Závišově hudební tvorbě objevila narážka na politiku. Svědčí o tom název Komunisty nemám rád, ale samotná píseň o negativním vztahu ke komunistům vlastně není. Jen popisuje umělcův vztah ke světu obecně: ,,Slunko už zapadlo, odlož holka šat, budu opatrný, nemusíš se bát. Bůh ví, jak dlouho mi ještě bude stát, já komunisty nemám rád."I v jiných písních se jedná se o typickou Závišovu kombinaci témat. Radost ovšem dělá důsledné veršování, které je vlastně tím, co na Závišovi může nejvíc bavit, pokud se někdo nevyžívá pouze ve sprosťárničkách. Ty samozřejmě chybět nemůžou, jako např. V Kominíkovi: ,,Na zámku se dobře žije, když vám obsluhuje pyje kominík." V Náladě na piču však o sprosťárnu nejde, jedná se o jednu z typických melancholických písní: ,, Má duše jeden je šrám, náladu na piču mám." Je také klasickou ukázkou toho, co Záviš z velké části představuje. Vážná témata schovává v obhroublém vyjádření, které ale opět zjemňuje citlivé veršování i melodie. Zaviš tak promlouvá lidovým jazykem, aniž by se stával buranem.

Se Závišem cestou přímo do pekla


Ještě více snad v podobném duchu pokračuje Až mě dojde pára, ale to je tak z chmurů všechno. Pozornost zaslouží song Pan Nijaký. Je ukázkou Závišovy jazykové hračičkovosti, kde se i na tématu o ničem dá slušně posluchačsky smlsnout na lahůdkách jako: ,,...bez kérky však tetován, to je ten Nijaký pán."   Díky umělcově přirozeném talentu dává i Pan Nijaký smysl. Kdyby nic jiného, tak skočná V Dolním Zákokotí musí spolehlivě zvednout ze židle štamgasty v kdejaké putyce nebo alespoň je přimět si zahulákat: ,,V Dolním Zákokotí šel pitomec s chotí, přišly na něj choutky, cukaly mu koutky. Šaty stáhl z paní, co visely na ní, kalhotek jí zbavil, jako čokl zavyl." Věrní fanoušci jistě rádi vzpomenou třeba na legendární Nenázvuhodnou prasečinu. Krásnou ukázku kombinace milostné a hospodské poetiky pak předvádí Nevadí. Posluchač bude překvapen pointou příběhu.I když by se mohlo zdát, že Záviš nemůže po plodné tvorbě z minula překvapit, pravda je taková, že nových patnáct písní na Závišově dvanáctce není vůbec marných. Vzhledem k tomu, že ubylo chmurných nálad, je nové album vlastně ještě více poslouchatelnější a vstřícnější širšímu publiku, než některá předešlá. Přestože, jako každému, Závišovi přibývá let, jiskra ve verších mu vůbec nemizí. Ve zdánlivě přihlouplých tématech a příbězích se stále schovává ta neopakovatelná poetika, díky které se pojem umělcova jména už dávno vyhoupl z prostředí zakouřených hospod do vyšších sfér okolního života. Doufejme, že mistr zase jednou po nějaké ,,kurvě" zatouží a vrátí se z Výletu do pekla co nejdříve: ,,Nesmí chybět flaška rumu, tak akorát na kuráž, doufám, že si také se mnou, doufám, že si také dáš..."RECENZE
Záviš oblažil svět albem K tomu nic nasyrovo pouze s kytarou a notnou dávkou humoru

Záviš oblažil svět albem K tomu nic nasyrovo pouze s kytarou a notnou dávkou humoru

Vydávání desek získalo rozšířením internetu úplně jiný význam, než mělo celá desetiletí...


Nevytahuj mi ho prosím na veřejnosti

Nevytahuj mi ho prosím na veřejnosti

Není třeba se obávat, Záviš se nezbláznil, ani neuchlastal. Jeho nové album Nevytahuj mi ho prosím...


Záviš, syn vojáka

Záviš, syn vojáka

Nechápu sice, když někdo zcela vážně označuje Záviše za umění, ale jeho písničky jsou fakt...GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hentai Corporation brázdí republikou s aktuální deskou
18.03.

Hentai Corporation brázdí republikou s aktuální deskou

Aktuální klubové turné pražských rockerů Hentai Corporation je v plném proudu a v úterý 20. března...


Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat
18.03.

Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat

Další hvězdu ohlásili pořadatelé festivalu Rock for People, který proběhne od 4. do 6. července. Tentokrát zalovili...


Závěť Ricka Parfitta
17.03.

Závěť Ricka Parfitta

Největší fanoušek Status Quo v České republice o blonďákovi s kytarou. Před rokem zemřel na Štědrý den ve věku...


Soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější. Tak mluví o své novince Barbora Poláková.
16.03.

Soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější. Tak mluví o své novince Barbora Poláková.

Po veleúspěšném eponymním debutu hlásí Barbora Poláková nové album. Nese  víceznačný název ZE.MĚ,...


Hudební ceny Evropy 2 patřily kapele Mirai
16.03.

Hudební ceny Evropy 2 patřily kapele Mirai

Předávání Hudebních cen Evropy 2 za rok 2017, které se odehrálo 13. 2. 2018, bylo letos ve znamení velice zvučných...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
On Air
14.03.

On Air

» Rolling Stones

Kultovní rocková kapela Rolling Stones vydává kolekci rádiových nahrávek On Air....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru