Záviš oblažil svět albem K tomu nic nasyrovo pouze s kytarou a notnou dávkou humoru

Recenze alba : K tomu nic

Album: K tomu nic
Interpret: Záviš
Celkový čas:
Vydavatel: Ears&Wind Records
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Vydávání desek získalo rozšířením internetu úplně jiný význam, než mělo celá desetiletí v populární hudbě. Desky už nejsou výhodným prodejním artiklem živícím především velké množství subjektů nabalených na samotných interpretech a proto se dnes vydávají s podstatně menší frekvencí a za podstatně nižší cenu se stávají spíše artiklem reklamním. Je proto s podivem, že se stále nachází určité skupiny interpretů, které dokáží desky vydávat pravidelně v celkem, na dnešní dobu, krátkých časových úsecích. Jedná se tak například i o svérázné písničkáře, jako je Baumaxa, Hustej Wimpy a také legenda Záviš.

Neutuchající veršotepectví Závišovo

Album K tomu nic je už Závišovo jedenácté řadové. K tomu lze ještě připočítat jeden výběr a jeden živák a vychází tak, že Záviš dokáže vydat album skoro každý rok (první vyšlo v roce 1998). Je to neuvěřitelná bilance a pokud se budeme ptát, čím to je, tak za to může především písničkářova textová plodnost, která dává vzniknout dalším a dalším humorným i méně humorným veršům. Závišova alba bývala obvykle hudebně laděna do nějakého konceptu a po létech desek s hudebním doprovodem je K tomu nic absolutně syrové, tedy pouze Záviš s kytarou.

Aktuální deska tak především připomíná dřívější Závišovu tvorbu. Písničkář utlumil svoje chmury, které obvykle doprovázely poslední jeho desky a pustil otěže své rozpustilosti. Do desky nastřílel patnáct přisprostlých songů které vždy uvede několika verši recitovanými. Ne, že by melancholie zmizela úplně, ta je součástí Závišovy tvorby už od začátku, ale tentokrát je obsažená pouze jako doplněk životních zkušeností. I taková Sebevražda dopadne dobře, záchrana spočívá v alkoholu: ,,Chuť na sklenku je však mocná, sebevraždu vytěsní, ožere se jako pytel, máme-li býti přesní."

Komu stojí, tomu stojí, komu nestojí, alespoň chlastá

Do uší tak celým albem bije Závišova kytara s abolutně typickým a nezaměnitelným brkáním do strun. I skladatelské postupy jsou naprosto jasně rozpoznatelné. Písničkář má svůj styl, se kterým si příliš neláme hlavu, ale styl, který je lidový a přirozeně z nitra vycházející. Jasným signálem je už úvodní Moje milá, minutu a půl trvající upřímné vyznání. A hned další Staří kokoti se také nestydí úctou ke své milé: ,,...staří kokoti přijedou, na peróně tě vojedou." A tak si posluchač proklesťuje cestu deskou v nejrůznějších variacích jedním pornofolkovým tématem za druhým. Zedníci na lešení nemyslí, než na to jedno, Novačku čeká po tanci velkolepá píchačka. Jedna paní dostala jistě originální Dárek v podobě syfla, ale co na plat, když ,, ...po takové dlouhé pauze brala by i Myckeymause." Kouzelná balada, jak ji umí jen Záviš nás upozorní Bacha na Švédy, ale dozvíme se především: ,,...kudy kráčí moje pudy..."

Není rybaření, jako rybaření, alespoň tak na Vranovské přehradě

Album K tomu nic má také svůj hit. Je jím už koncerty prověřená skočná píseň Vranovská přehrada. Závišovo oblíbené místo na dovolenou také dráždí k oplzlým hrátkám: ,,...na hrázi vyvalím násadu , pak ti ji tam fláknu zezadu, abych si vylepšil náladu." Nejen oplzlými songy je však Záviš živ a tak titulní píseň v sobě především nese životní bilancování, které jsme už v minulosti také slyšeli. Vyrovnání se s tvrdými drogami nalezneme Za vratama. Je to taky jedna ze zajímavých Závišových tváří, která stojí za pozornost. Děvky, cigára, chlast, to je požitek, ale z heroinu už běhá mráz po zádech.

Záviš se stal za léta personou známou i mimo uderground, ve kterém se ve své podstatě pohybuje. Je to díky opravdovosti, lidovosti a zároveň originalitě, kterou mu může každý bezmezně věřit. Tento písničkář ze Znojma prostě dává sebe sama tak, jak mu to jeho talent umožňuje a proto je bezpředmětné přemýšlet, jestli může po letech nudit nebo ohromit. Ani jedno z toho nepřipadá v úvahu. Jeho údělem se stalo rozdávat poctivou radost a tak to chápou posluchači napříč celým spektrem společnosti, od přiopilého hospodského váguse, až po vysokoškolského profesora. Album K tomu nic netvoří žádnou vyjímku. Je naprosto přirozeným během událostí kolem Závišova života a jeho posluchačů a nakonec si i profesor s vágusem společně v jedné hospodě zabékají nejeden song třeba o Vranovské přehradě.


RECENZE
Závišova dvanáctka má říz a plnou chuť

Závišova dvanáctka má říz a plnou chuť

Znalci regionálních piv by si podle nadpisu mohli myslet, že se omylem ocitli na stránkách s gastronomickou...


Nevytahuj mi ho prosím na veřejnosti

Nevytahuj mi ho prosím na veřejnosti

Není třeba se obávat, Záviš se nezbláznil, ani neuchlastal. Jeho nové album Nevytahuj mi ho prosím...


Záviš, syn vojáka

Záviš, syn vojáka

Nechápu sice, když někdo zcela vážně označuje Záviše za umění, ale jeho písničky jsou fakt...GALERIE

Související obsah:

» Nevytahuj mi ho prosím na veřejnosti   (Petr Škrabánek, 28. 10. 2012)
» Záviš, syn vojáka   (Joe Stramr, 13. 08. 2010)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Členové anglo-americké kapely The Dog Fight se potkali v Praze, nyní vydávají debut
19.01.

Členové anglo-americké kapely The Dog Fight se potkali v Praze, nyní vydávají debut

Muzikanti Ian Kelosky (USA), Guy Bennett (UK) a Matt Petrarca (USA) jsou členové skupiny The Dog Fight, kteří sdílejí společnou...


George Ezra a jeho nový singl Paradise
19.01.

George Ezra a jeho nový singl Paradise

Britský písničkář George Ezra dnes oznámil vydání svého dlouho očekávaného druhého studiového...


Slovenská Pohoda 2018 ohlašuje i Jammieho Calluma
19.01.

Slovenská Pohoda 2018 ohlašuje i Jammieho Calluma

Nejspíš nikdo neudělal pro popularizaci jazzu ve 21. století tolik, co Jammie Cullum. Historicky nejprodávanější jazzový...


Potichu si na křty svého debutu pozvali Davida Stypku a Báru Zmekovou
19.01.

Potichu si na křty svého debutu pozvali Davida Stypku a Báru Zmekovou

Milovníci akustického popu již určitě zaregistrovali kapelu Potichu, která právě vydává na vinylech i CD své debutové...


Oscar Benton, bílý bluesový král je zpět
19.01.

Oscar Benton, bílý bluesový král je zpět

Oscar Benton natočil nové album ‘I Am Back’ spolu s kytaristou Johnny Laporte v dětském domově,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Poruba
12.01.

Poruba

» Nohavica Jaromír

Jarek Nohavica přichází s novinkovým autorským počinem nazvaným úderně...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru