Za tou správnou energií k Urbánkovi a Mourkovi

Recenze alba : Urbánek & Mourek

Celkový čas: 00:33:25
Vydavatel: Tranzistor
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Protože se Hudební knihovna snaží podporovat mladé, začínající kapely, slyšeli jsme už desítky debutových nahrávek. Už dlouho však žádná nebyla natolik vyzrálá, sebevědomá a přesvědčivá, jako eponymní album písničkářského dua Urbánek a Mourek (ten název není marketingový tah, ale příjmení Vojtěcha a Tomáše). A také, což je stejně důležité, uvěřitelná. Ve všech směrech, tedy v hudbě, textech, zpěvu, zvuku, instrumentaci, atmosféře.    

Folk, blues, rock, pop, jazz

Urbánek Mourkem nabízejí devět autorských písní, které se pohybují někde mezi alternativnějším folkem (dnes se tomu říká indie folk), blues, jemným rockem, vkusným popem a melodickým jazzem. Ale je vlastně úplně jedno, do jakého kabátu své skladby obléknou, podstatné je, že se jedná o poctivé, melodické písničky postavené na silné a autentické atmosféře. A i když nejsou textově vždy radostné, vyzařují pozitivní energii.    Melodický, energický folk s prvky něžného rocku a blues přináší již úvodní skladba Osud (Lidi bavit). O jemný, nápaditý, rytmicky vstřícný hudební doprovod se postarají akustická a elektrická kytara hlavních protagonistů, kontrabas Tomáše Lišky a bicí Mariana Petržely, nad nimiž poletuje sytý, výrazný, ale přitom uvolněný zpěv Vojtěcha Urbánka. Jemnou folkbluesovou singlovku Sousede střídá vygradovaná, na silné atmosféře vystavěná bluesová písnička Májová. Právě v ní Urbánek zpívá o správné energii. A ta prostupuje celým albem.    

Temperamentnější, otevřenější polohu zastupují Pasti, v níž dostávají, i díky jazzovým přesahům, větší prostor všechny nástroje. Návrat k jemnější folkbluesové hudbě představuje píseň Ach jo, v níž se skvěle podařilo zachytit línou atmosféru nočních barů. Svojí náladou song evokuje slavné skladby Michala Prokopa, což je ta největší pochvala.    Don je temperamentnější, rytmičtější, rockovou skladbou s mnoha přesahy, stejně otevřeně vyznívá melancholická písnička Srovnaný. Melodický, vzdušný folk zastupuje textově naléhavý Krysařík a Stará písnička putuje od křehkého folku k energickému blues rocku a zase zpátky. Hodně pestrá a nápaditá skladba, která uzavírá hodně pestré a nápadité album. Album, které doprovází sice střídmá, ale nápaditá hudba, která promyšleně buduje atmosféru. A když se trochu protáhnou instrumentální pasáže, je radost poslouchat.    

Dobrý nos na talentované písničkáře

Radost poslouchat je i Urbánkův zpěv. Nejen kvůli přesvědčivému, autentickému projevu, ale také textům. Jsou civilní, bez frází a banalit odrážejí všední život a vztahy. Ne vždy vydařené, neboť zachycují i závist, manipulaci, strach, nenaplněné ideály, zbabělost... Ale jak říká Stará písnička: „Život se vlní jako divokej had a je to na tobě." Jsem moc zvědavý, jakým způsobem se budou vlnit budoucí hudební cesty Urbánka a Mourka. A s čím zase přijde David Landštof a jeho label Tranzistor, který má fakt skvělý čich na talentované písničkáře, nejdříve Johannes Benz, pak Justin Lavash a James Harries a teď Urbánek & Mourek.
Foto: Martin Tůma
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Urbánek & Mourek   (Karel Souček, 05. 03. 2016)
» Návrat ke křtu debutového alba Urbánka & Mourka   (Jitka Fialková, 21. 02. 2016)
» Česká hudební scéna vítá Urbánka & Mourka   (Jitka Fialková, 19. 01. 2016)
» Urbánek & Mourek odpočítávají čas zbývající ke dni D   (Jitka Fialková, 29. 01. 2016)
» Pro duo Urbánek & Mourek je největší odměna, když lidi chodí na koncerty   (Jitka Fialková, 05. 02. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna
25.02.

Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna

Kočovný muzikant Rocky Leon ovládá nejen kytaru a ukulele, ale osvojil si i práci s loopovými přístoji, které...


Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna
25.02.

Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna

Rocková zpěvačka, herečka a multi-instrumentalistka Suzi Quatro se ve čtvrtek 27. února představí v brněnském...


Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun
25.02.

Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun

Další z nekonečné řady koncertních večírků ve známém berounském rockáči měl v pátek 21. února...


Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.
24.02.

Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.

Světlo do tmy je název nové desky Michala Hrůzy a jeho kapely. Titulní skladba, ke které už zpěvák představil videoklip, dala...


Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs
24.02.

Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs

Za necelé dva týdny vyhlásí Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) nositele výročních cen Český lev....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Návštěva z vesmíru
25.02.

Návštěva z vesmíru

» CheckPoint

Páté studiové album kapely CheckPoint Návštěva z vesmíru vychází...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru