Walda gang: Svařák hop hej… hop, hop pryč od něj

Recenze alba : Svařák hop hej

Interpret: Walda Gang
Celkový čas: 00:35:03
Vydavatel: Prospero In
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Kolotočářské uskupení mediálních vyvrhelů Walda Gang působí na kritiky jako červená na býka, přesto (nebo právě proto) vesele koncertuje a nedávno vydaným výtvorem Svařák hop hej nás dokonce dále obšťastňuje novými alby. Jedná se jen o další snůšku zbytečností nebo má alespoň minimální odůvodnění svého života v hudebním světě?

Varování: četba této recenze může skalním fanouškům Walda Gangu způsobit nepředvídatelné fyzické či psychické potíže

Recenzi psát či nepsat – toť otázka. Že Walda Gang je především skvěle marketingové řízený cirkus, který dokáže najít fanoušky i přes svou do očí bijící kýčovitost, je už dávno provařeným faktem. Vždyť která jiná tuzemská skupina si dovolí utrácet za billboardy propagující vydání cédéčka a v bulvárních plátcích se cítí jako doma? A že svou existenci dokáže uhájit snad jen na festivalech, kde se svou šaškovskou show působí jako zajímavé zpestření seriózního programu, také není žádná novinka. Proč však vydává desky, které jsou stejně jenom snůškou brakovitě nahraných verzí slavných hitů, jež každý zná v mnohem lepším podání, zůstává záhadou.
Ano, na fesťáku se leckdo rád podívá na někoho, kdo docela připomíná Matušku, možná, že i ocení vizuálně rádoby efektní podívanou plnou světel a kostýmů, po posilnění jedním kelímkem piva se zasměje holému zadku pornoherce Rosenberga a po dalším si s ansámblem hudebních sebevrahů i zapěje pár důvěrně známých táborových či filmových songů, ale proč si tímhle škvárem proboha ještě huntovat přehrávač?

Varování: poslech desky i po přečtení recenze může běžným posluchačům způsobit nepředvídatelné fyzické či psychické potíže

Kdyby aspoň jednotlivé písně obsahovaly špetičku invence. V naprosté většině však jenom věrně kopírují originály. Alespoň jakés takés úrovně dosahuje nejlepší kus alba Vítr to ví, ženoucí hřmící chorály (které jsou Waldovou předností) kupředu na nekompromisní kytarové vlně.
Úplně špatné nejsou ani Kluci do nepohody, Spím v obilí a Moře hučí (až na tu podivnou hlášku o negrech) – jakmile je originál zabalený do rockového obalu s aspoň trochu inovativním aranžmá, je člověk ochoten si to poslechnout i dvakrát. Hůř dopadá chlastací klasika Runda, zvláště ve srovnání s alkeholovskou verzí z roku 1998 (Alkohol, to je moje milá).
Totálně nepovedené jsou popinové předělávky Opičáci a Lásko má já stůňu, obě s nevkusnými a rušivými klávesami a první s trapným šukacím textem k tomu. Vrcholem neúcty k posluchači jsou ovšem tři infiltrované písně (Svařák, Pověste ho výš a Zrzavá) z repertoáru Harleje, naprosto nijak nemodifikované – prostě jenom další reklamní finta, jak rozšířit řady příznivců.

Celkem tak na Svařáku hop hej najdeme devět nových, ale ohraných a spíše nudných předělávek (v nichž překvapivě téměř vůbec neslyšíme Waldu, toho pána, co trochu vypadá jako Matuška). Na seriózní muzikantský projekt docela málo. Z pohledu bulvárního kabaretu Walda Gang solidně odvedená práce. Inu, každý svého štěstí strůjce…

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou
27.11.

Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou

Po memoárech Luboše Andršta a Michala Prokopa vydává nakladatelství Galén další knihu o českých muzikantech. Tentokrát...


Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů
27.11.

Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů

Moje československé Vianoce je název vůbec prvního vánočního alba slovenského zpěváka, hudebníka, textaře...


Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna
26.11.

Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna

Za první videoklip ze svého nového alba Řeka si Lenka Dusilová zvolila syrovou triphopovou píseň Vlákna....


Vrtulník Michael V. připravuje novou On Air/Line show
26.11.

Vrtulník Michael V. připravuje novou On Air/Line show

Hvězda skupiny J.A.R. a rádia i televize 90. let Vrtulník Michael V. oslaví letos 40 let na scéně natočením nové...


Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc
25.11.

Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc

V úterý 24. listopadu pokřtil český basbarytonista Adam Plachetka své nové muzikálové album...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru