V divadle Archa se bude vzpomínat na krále elektrické kytary Radima Hladíka

V divadle Archa se 2. prosince uskuteční výpravný multimediální koncert nazvaný Vzpomínka na Radima Hladíka. Od jeho smrti uplynou v prosinci dva roky a organizátoři v čele s rodinou, zveřejňují jména účinkujících. Tento večer základ kapely Blue Effect doprovodí přední české hudebníky, kteří byli spřízněni s legendárním kytaristou Radimem Hladíkem. Mezi nimi budou například David Koller a Michal Dvořák z Lucie, Michal Malátný a František Táborský z Chinaski, Michal Prokop nebo Hladíkovi spoluhráči z Matadors a původního Blue Effectu jako Viktor Sodoma, Karel Kahovec nebo Jiří Kozel

Večer bude také speciální tím, že se na něm pokřtí vzpomínkový 4CD box. Supraphon jeho vydáním připomene zásadní nahrávky nejvýznamnějšího českého kytaristy. Ty doplní dosud nezveřejněný materiál, který by měl představit Hladíka v atraktivně širokém záběru. Vedle jeho nahrávek s Blue Effectem přinese tento výběr také hudbu filmovou či napsanou pro jiné příležitosti. „Koncert jsme naplánovali k Radimovým nedožitým dvaasedmdesátinám. Během večera na něj zavzpomínají spoluhráči nebo kamarádi jako třeba Vladimír Mišík, Jaroslav Hutka, Dagmar Voňková, Michal Pavlíček, Luboš Andršt, Jiří Stivín nebo Lešek Semelka. Také jsme pozvali Radimovy oblíbené kytaristy, kteří připomenou jam session legendárního pořadu Na Kloboučku," vyjmenovává Hladíkova manželka Zlata, která nad koncertem drží patronát. Kromě nich večer vystoupí i členové Lucie a Chinaski, Luboš Pospíšil, Jan Hrubý, kytaristé Tadeáš Věrčák a Norbi Kovács nebo zpěvačky Alexandra Langošová zNovember 2nd či Iva Marešová. Základ doprovodné kapely bude tvořit rytmika Blue Effectu Vojtěch Říha, Vašek Zíma a klávesista Vít Beneš. Na kytary je doplní Roman Helcl z November 2nd nebo Adam Krofian zThe Atavists.

Jeden z nejoriginálnějších českých rockových kytaristů Radim Hladík začínal už jako patnáctiletý ve známé skupině Komety. První profesionální angažmá dostal v roce 1964 v klubu Olympik. Současně začal studovat na pražské konzervatoři u Milana Zelenky. Do historie českého bigbítu se zapsal již ve druhé polovině šedesátých let jako člen legendárních Matadors. Ti se stali brzy nejlepší českou rhythm and bluesovou kapelou. Sehraná kapela měla kromě dvojice vokalistů Viktor Sodoma - Karel Kahovec v rukávu další velký trumf právě v podobě Radima Hladíka. Ten se stal všeobecně uznávaným králem elektrické kytary, ale také inovátorem. Po rozpadu Matadors založil na podzim roku 1968 Blue Effect (později názvy M. Efekt a Modrý efekt). Velký hit, píseň Sluneční hrob, se vrátil na výsluní popularity, když se stal ústřední písní úspěšného filmu Pelíšky. Experimentoval sart rockem a jazz rockem a dokázal se vždy obklopit kvalitními muzikanty. Po roce 1989 Blue Effect svou činnost utlumil. Věnoval čas, aby produkoval desky o generaci mladších kapel a také byl garantem dokumentárního cyklu České televize s názvem Bigbít. Občas si zahrál v akustickém duu s Jaroslavem Hutkou či s Dášou Voňkovou. V roce 2004 společně s muzikanty mladšími o několik generací Blue Effect obnovil. O dva roky později vstoupil do Síně slávy hudebních cen Anděl - jako první ryzí instrumentalista.

Vstupenky na tento koncert, který spolupořádá divadlo Archa, jsou v prodeji přímo v divadle Archa nebo přes GoOut.

 ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Festival Rockové léto Červenka 2019
22.02.

Festival Rockové léto Červenka 2019

V sobotu 20. července se můžeme tradičně setkat na festivalu v obci Červenka u Litovle Pozvání bez nároku na honorář...


Slavný Nikola Šuhaj sourozenců Ulrychových vychází v reedici s několika bonusy
22.02.

Slavný Nikola Šuhaj sourozenců Ulrychových vychází v reedici s několika bonusy

Včera oslavil zpěvák, skladatel a textař Petr Ulrych pětasedmdesáté narozeniny a dnes vychází reedice legendárního alba Nikola...


Infected Rain oficiálně vstupují mezi metalovou smetánku
21.02.

Infected Rain oficiálně vstupují mezi metalovou smetánku

Moldavská metalcorová skupina Infected Rain na svátek svatého Valentýna zveřejnila zajímavou novinku. Kromě nového...


Zabelov Group si na křest debutu přizvali zajímavé hosty
21.02.

Zabelov Group si na křest debutu přizvali zajímavé hosty

Eg je název debutového alba česko-běloruského dua Zabelov Group, které vyšlo loni v říjnu. Poté...


Koncerty, které chytají za srdce. Tak popisují fanoušci právě probíhající tour skupiny No Name
21.02.

Koncerty, které chytají za srdce. Tak popisují fanoušci právě probíhající tour skupiny No Name

Dermacol NO NAME Acoustic Tour 2019 je název aktuálního akustického turné slovenské kapely No Name, kterou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Excellent Mistake
22.02.

Excellent Mistake

» Gaia Mesiah

Skupina Gaia Mesiah vydává po dvanácti letech nové album Excellent Mistake....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru