V divadle Archa se bude vzpomínat na krále elektrické kytary Radima Hladíka

V divadle Archa se 2. prosince uskuteční výpravný multimediální koncert nazvaný Vzpomínka na Radima Hladíka. Od jeho smrti uplynou v prosinci dva roky a organizátoři v čele s rodinou, zveřejňují jména účinkujících. Tento večer základ kapely Blue Effect doprovodí přední české hudebníky, kteří byli spřízněni s legendárním kytaristou Radimem Hladíkem. Mezi nimi budou například David Koller a Michal Dvořák z Lucie, Michal Malátný a František Táborský z Chinaski, Michal Prokop nebo Hladíkovi spoluhráči z Matadors a původního Blue Effectu jako Viktor Sodoma, Karel Kahovec nebo Jiří Kozel

Večer bude také speciální tím, že se na něm pokřtí vzpomínkový 4CD box. Supraphon jeho vydáním připomene zásadní nahrávky nejvýznamnějšího českého kytaristy. Ty doplní dosud nezveřejněný materiál, který by měl představit Hladíka v atraktivně širokém záběru. Vedle jeho nahrávek s Blue Effectem přinese tento výběr také hudbu filmovou či napsanou pro jiné příležitosti. „Koncert jsme naplánovali k Radimovým nedožitým dvaasedmdesátinám. Během večera na něj zavzpomínají spoluhráči nebo kamarádi jako třeba Vladimír Mišík, Jaroslav Hutka, Dagmar Voňková, Michal Pavlíček, Luboš Andršt, Jiří Stivín nebo Lešek Semelka. Také jsme pozvali Radimovy oblíbené kytaristy, kteří připomenou jam session legendárního pořadu Na Kloboučku," vyjmenovává Hladíkova manželka Zlata, která nad koncertem drží patronát. Kromě nich večer vystoupí i členové Lucie a Chinaski, Luboš Pospíšil, Jan Hrubý, kytaristé Tadeáš Věrčák a Norbi Kovács nebo zpěvačky Alexandra Langošová zNovember 2nd či Iva Marešová. Základ doprovodné kapely bude tvořit rytmika Blue Effectu Vojtěch Říha, Vašek Zíma a klávesista Vít Beneš. Na kytary je doplní Roman Helcl z November 2nd nebo Adam Krofian zThe Atavists.

Jeden z nejoriginálnějších českých rockových kytaristů Radim Hladík začínal už jako patnáctiletý ve známé skupině Komety. První profesionální angažmá dostal v roce 1964 v klubu Olympik. Současně začal studovat na pražské konzervatoři u Milana Zelenky. Do historie českého bigbítu se zapsal již ve druhé polovině šedesátých let jako člen legendárních Matadors. Ti se stali brzy nejlepší českou rhythm and bluesovou kapelou. Sehraná kapela měla kromě dvojice vokalistů Viktor Sodoma - Karel Kahovec v rukávu další velký trumf právě v podobě Radima Hladíka. Ten se stal všeobecně uznávaným králem elektrické kytary, ale také inovátorem. Po rozpadu Matadors založil na podzim roku 1968 Blue Effect (později názvy M. Efekt a Modrý efekt). Velký hit, píseň Sluneční hrob, se vrátil na výsluní popularity, když se stal ústřední písní úspěšného filmu Pelíšky. Experimentoval sart rockem a jazz rockem a dokázal se vždy obklopit kvalitními muzikanty. Po roce 1989 Blue Effect svou činnost utlumil. Věnoval čas, aby produkoval desky o generaci mladších kapel a také byl garantem dokumentárního cyklu České televize s názvem Bigbít. Občas si zahrál v akustickém duu s Jaroslavem Hutkou či s Dášou Voňkovou. V roce 2004 společně s muzikanty mladšími o několik generací Blue Effect obnovil. O dva roky později vstoupil do Síně slávy hudebních cen Anděl - jako první ryzí instrumentalista.

Vstupenky na tento koncert, který spolupořádá divadlo Archa, jsou v prodeji přímo v divadle Archa nebo přes GoOut.

 ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
20 let na hudební scéně oslaví kapela UDG jarním turné
18.10.

20 let na hudební scéně oslaví kapela UDG jarním turné

Oslava dvacetin vyvrcholí na jaře křtem alba ve Fóru Karlín. Kulaté výročí svého vzniku chce parta muzikantů...


,,I hatery si musíte zasloužit," říká zpěvák Support Lesbiens Marco
18.10.

,,I hatery si musíte zasloužit," říká zpěvák Support Lesbiens Marco

Populární skupina Support Lesbiens je na české hudební scéně již od roku 1992. Za tu dobu přišlo několik...


Blues Alive zahájí 15. listopadu kromě Joan Osborne a Any Popovic i oslava narozenin Luboše Andršta
18.10.

Blues Alive zahájí 15. listopadu kromě Joan Osborne a Any Popovic i oslava narozenin Luboše Andršta

Kdo by se rád podíval na některý z hlavních koncertů mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive 2018 v Šumperku,...


Mandrage vyrazili za fanoušky do míst, kam se tak často nedostanou
17.10.

Mandrage vyrazili za fanoušky do míst, kam se tak často nedostanou

Na začátku října vyrazila populární kapela Mandrage na podzimní turné. Jejich první koncert v Boskovicích byl naprosto...


„Na koncert do Fora Karlín přijedu závodním autem,“ těší se Olga Lounová
17.10.

„Na koncert do Fora Karlín přijedu závodním autem,“ těší se Olga Lounová

Zpěvačka a skladatelka Olga Lounová připravila na pátek 19. října své zatím největší koncertní vystoupení....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Já nemám strach
16.10.

Já nemám strach

» Zagorová Hana

Zpěvačka Hana Zagorová vydala 21. září 2018 nové album, které...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru