V České republice vystoupí irský písničkář Glen Hansard, aby zde uvedl skladby nedávno zesnulého muzikanta Feguse O´Farella

Držitel Oscara Glen Hansard nezapomíná, kde se poprvé představil českému publiku

Tentokrát se uvede jako zpěvák irské kapely Interference a společně zde v Amfiteátru příští týden v pondělí 6. srpna odehrají písně nedávno zesnulého irského muzikanta Ferguse O’Farella. Valašské Meziříčí bere Glen Hansard jako svůj druhý domov. Zde se poprvé představil právě s kapelou The Frames, a to na festivalu Valašský špalíček a mimo jiné tady potkal Markétu Irglovou. Z jejich následné spolupráce na filmu Once vzešla soška Oscara, prvenství na udílení muzikálových cen Tony Awards a nominace na cenu Grammy.

Rád se do Valašského Meziříčí vrací, což dokazuje atmosféra na všech jeho dosud odehraných koncertech a také rychle mizící vstupenky. Naposledy zde exkluzivně zahrál skladby z nejnovějšího alba a tentokrát se rozhodl místnímu publiku představit jedinečný projekt k poctě předloni zesnulému umělci Fergusi O’Farellovi, lídrovi kapely Interference. Společně s osiřelými členy Interference tak Hansard, O’Farellův žák a obdivovatel, uvede jeho silné a výjimečné písně.

Připomeneme si scénu z oscarového filmu Once, kde u stolu po společné večeři zpívá jeden z hostů píseň Gold, možná nejpůsobivější v celém filmu. Tím zpěvákem byl právě Fergus O'Farrell, autorský, interpretační i životní vzor celé generace těch nejlepších irských muzikantů. Osud však Fergusovi příliš nepřál, ale i přes smutnou prognózu bojoval se svým zdravotním postižením, hlavně díky hudbě a nesmírné vůli až do posledních dní. Interference se v průběhu let stali nejslavnější irskou kapelou, kterou skoro nikdo neviděl, i když se nikdy slavnou ani komerčně úspěšnou nestala.

Kapela Interference v první polovině 90. let zazářila jako kometa, ale vzápětí zhasla. O'Farrellovy zdravotní problémy mu bránily ve veřejném vystupování, jednotlivé hudebníky si rozebraly spřízněné kapely, někteří zmizeli do jiných oborů. Fergus ale ve svém azylu na jihu Irska pokračoval v psaní písniček a počátkem nového milénia se kapela znovu dala dohromady, do velké míry i díky úspěšnému televiznímu pořadu Other Voices, do kterého ji doporučil jeho moderátor a dramaturg Glen Hansard. V polovině desetiletí Interference dokonce i přes zhoršující se Farrellův zdravotní stav opakovaně vystoupila na několika koncertech v České republice, kde si okamžitě získala spoustu fanoušků. Jeho „tance" na invalidním vozíku se staly symbolem velké síly, kterou hudba a umění dokáže generovat. Poslední písně napsal O’Farrell již jen prostřednictvím iPhonu a nahrál dva týdny před smrtí společně s Glenem Hansardem, který mu pomocí speciální trubice poskytl svůj vlastní dech, jehož se Fergusovi už nedostávalo. Nyní Glen Hansard společně s muzikanty z Interference poskytne svůj hlas a dech i na čtyřech koncertech v srpnu v České republice. Navážou na sérii speciálních večerů, které se po Farrellově úmrtí uskutečnily v Irsku za přítomnosti řady hudebních osobností. Čeká vás výjimečný hudební zážitek.

 

GALERIE

Související obsah:

» Glen Hansard s Markétou Irglovou v České republice v rámci turné   (Jana Kleinbauerová, 16. 02. 2016)
» Irsko, náš domov (Glen Hansard a přátelé)   (Jana Vondrušová, 06. 04. 2016)
» Glen Hansard zpět ve svém druhém domově   (Jana Vondrušová, 17. 04. 2017)
» Glenn Hansard a jeho únorové řádění   (Jiří Hroněk, 20. 01. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Přesně po čtyřiceti letech vychází takzvané Stříbrné album kapely Katapult ve speciálním LP boxu
21.10.

Přesně po čtyřiceti letech vychází takzvané Stříbrné album kapely Katapult ve speciálním LP boxu

Album stále patří mezi ty legendární a nezapomenutelné! Nejen způsobem jeho vzniku, když bylo coby debut nadějné...


Věčný optimismus Olgy Lounové rozžhavil Karlín
21.10.

Věčný optimismus Olgy Lounové rozžhavil Karlín

Páteční večer, 19. října, rozparádila pražské Forum Karlín v rámci své velkolepé JSEM OPTIMISTA...


Oslavy 26. narozenin klubu Roxy se blíží! 24. října je odstartují Slaves
20.10.

Oslavy 26. narozenin klubu Roxy se blíží! 24. října je odstartují Slaves

Letošní oslavy 26. narozenin ROXY s názvem BE26 proběhnou opět ve velkém stylu. Oba prostory ROXY a NoD nabídnou...


Kapitán Demo má Mládí v trapu. Křtít bude 5. prosince v Roxy!
20.10.

Kapitán Demo má Mládí v trapu. Křtít bude 5. prosince v Roxy!

Pouze rok od loňské desky Bez klobouku boss se česko-italský miliardář Kapitán Demo rozhodl vydat další hudební...


Nový vietor na jazzovej scéne – Darkness Positive!
19.10.

Nový vietor na jazzovej scéne – Darkness Positive!

A nie tak hocijaký! Martinská kapela Darkness Positive osviežila slovenskú hudobnú scénu. Jedná sa o kapelu...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Já nemám strach
16.10.

Já nemám strach

» Zagorová Hana

Zpěvačka Hana Zagorová vydala 21. září 2018 nové album, které...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru