V České republice vystoupí irský písničkář Glen Hansard, aby zde uvedl skladby nedávno zesnulého muzikanta Feguse O´Farella

Držitel Oscara Glen Hansard nezapomíná, kde se poprvé představil českému publiku

Tentokrát se uvede jako zpěvák irské kapely Interference a společně zde v Amfiteátru příští týden v pondělí 6. srpna odehrají písně nedávno zesnulého irského muzikanta Ferguse O’Farella. Valašské Meziříčí bere Glen Hansard jako svůj druhý domov. Zde se poprvé představil právě s kapelou The Frames, a to na festivalu Valašský špalíček a mimo jiné tady potkal Markétu Irglovou. Z jejich následné spolupráce na filmu Once vzešla soška Oscara, prvenství na udílení muzikálových cen Tony Awards a nominace na cenu Grammy.

Rád se do Valašského Meziříčí vrací, což dokazuje atmosféra na všech jeho dosud odehraných koncertech a také rychle mizící vstupenky. Naposledy zde exkluzivně zahrál skladby z nejnovějšího alba a tentokrát se rozhodl místnímu publiku představit jedinečný projekt k poctě předloni zesnulému umělci Fergusi O’Farellovi, lídrovi kapely Interference. Společně s osiřelými členy Interference tak Hansard, O’Farellův žák a obdivovatel, uvede jeho silné a výjimečné písně.

Připomeneme si scénu z oscarového filmu Once, kde u stolu po společné večeři zpívá jeden z hostů píseň Gold, možná nejpůsobivější v celém filmu. Tím zpěvákem byl právě Fergus O'Farrell, autorský, interpretační i životní vzor celé generace těch nejlepších irských muzikantů. Osud však Fergusovi příliš nepřál, ale i přes smutnou prognózu bojoval se svým zdravotním postižením, hlavně díky hudbě a nesmírné vůli až do posledních dní. Interference se v průběhu let stali nejslavnější irskou kapelou, kterou skoro nikdo neviděl, i když se nikdy slavnou ani komerčně úspěšnou nestala.

Kapela Interference v první polovině 90. let zazářila jako kometa, ale vzápětí zhasla. O'Farrellovy zdravotní problémy mu bránily ve veřejném vystupování, jednotlivé hudebníky si rozebraly spřízněné kapely, někteří zmizeli do jiných oborů. Fergus ale ve svém azylu na jihu Irska pokračoval v psaní písniček a počátkem nového milénia se kapela znovu dala dohromady, do velké míry i díky úspěšnému televiznímu pořadu Other Voices, do kterého ji doporučil jeho moderátor a dramaturg Glen Hansard. V polovině desetiletí Interference dokonce i přes zhoršující se Farrellův zdravotní stav opakovaně vystoupila na několika koncertech v České republice, kde si okamžitě získala spoustu fanoušků. Jeho „tance" na invalidním vozíku se staly symbolem velké síly, kterou hudba a umění dokáže generovat. Poslední písně napsal O’Farrell již jen prostřednictvím iPhonu a nahrál dva týdny před smrtí společně s Glenem Hansardem, který mu pomocí speciální trubice poskytl svůj vlastní dech, jehož se Fergusovi už nedostávalo. Nyní Glen Hansard společně s muzikanty z Interference poskytne svůj hlas a dech i na čtyřech koncertech v srpnu v České republice. Navážou na sérii speciálních večerů, které se po Farrellově úmrtí uskutečnily v Irsku za přítomnosti řady hudebních osobností. Čeká vás výjimečný hudební zážitek.

 

GALERIE

Související obsah:

» Glen Hansard s Markétou Irglovou v České republice v rámci turné   (Jana Kleinbauerová, 16. 02. 2016)
» Irsko, náš domov (Glen Hansard a přátelé)   (Jana Vondrušová, 06. 04. 2016)
» Glen Hansard zpět ve svém druhém domově   (Jana Vondrušová, 17. 04. 2017)
» Glenn Hansard a jeho únorové řádění   (Jiří Hroněk, 20. 01. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
JazzFestBrno doplnil program, ukáží se také Stanley Clarke, Theo Croker nebo Avishai Cohen
19.01.

JazzFestBrno doplnil program, ukáží se také Stanley Clarke, Theo Croker nebo Avishai Cohen

Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v listopadu. Nyní...


Barbora Mochowa vydává nový singl a uchází se o účast v Eurovizi
19.01.

Barbora Mochowa vydává nový singl a uchází se o účast v Eurovizi

Velice silný, výrazově bohatý a přesvědčivý pěvecký výkon předvádí zpěvačka a pianistka Barbora Mochowa v novém...


Oblíbený rodinný festival Struny dětem v Minoru
18.01.

Oblíbený rodinný festival Struny dětem v Minoru

Jaké to je, když si múzy hrají? To se dozvědí malí i velcí návštěvníci poslední březnový víkend.  S...


Kam na Valentýna? Na Polemic do Lucerna Music Baru!
18.01.

Kam na Valentýna? Na Polemic do Lucerna Music Baru!

Miluje Váš protějšek reggae, ska a dancehall a slavíte Valentýna? Pak mu jistě uděláte radost vstupenkami do Lucerna...


S  novým albem vyrazí Lety Mimo na turné s kapelou Mandrage
18.01.

S novým albem vyrazí Lety Mimo na turné s kapelou Mandrage

V těch nejlepších českých studiích, jako jsou Soundevice (Boris Carloff, Šmity), Marecords (Aleš Zenkl) nebo First Floor...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Automatka
18.01.

Automatka

» Mateřská.com

Duo zpěvaček Bára Vaculíková a Lena Yellow vystupujících pod názvem Mateřská.com...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru