V České republice vystoupí irský písničkář Glen Hansard, aby zde uvedl skladby nedávno zesnulého muzikanta Feguse O´Farella

Držitel Oscara Glen Hansard nezapomíná, kde se poprvé představil českému publiku

Tentokrát se uvede jako zpěvák irské kapely Interference a společně zde v Amfiteátru příští týden v pondělí 6. srpna odehrají písně nedávno zesnulého irského muzikanta Ferguse O’Farella. Valašské Meziříčí bere Glen Hansard jako svůj druhý domov. Zde se poprvé představil právě s kapelou The Frames, a to na festivalu Valašský špalíček a mimo jiné tady potkal Markétu Irglovou. Z jejich následné spolupráce na filmu Once vzešla soška Oscara, prvenství na udílení muzikálových cen Tony Awards a nominace na cenu Grammy.

Rád se do Valašského Meziříčí vrací, což dokazuje atmosféra na všech jeho dosud odehraných koncertech a také rychle mizící vstupenky. Naposledy zde exkluzivně zahrál skladby z nejnovějšího alba a tentokrát se rozhodl místnímu publiku představit jedinečný projekt k poctě předloni zesnulému umělci Fergusi O’Farellovi, lídrovi kapely Interference. Společně s osiřelými členy Interference tak Hansard, O’Farellův žák a obdivovatel, uvede jeho silné a výjimečné písně.

Připomeneme si scénu z oscarového filmu Once, kde u stolu po společné večeři zpívá jeden z hostů píseň Gold, možná nejpůsobivější v celém filmu. Tím zpěvákem byl právě Fergus O'Farrell, autorský, interpretační i životní vzor celé generace těch nejlepších irských muzikantů. Osud však Fergusovi příliš nepřál, ale i přes smutnou prognózu bojoval se svým zdravotním postižením, hlavně díky hudbě a nesmírné vůli až do posledních dní. Interference se v průběhu let stali nejslavnější irskou kapelou, kterou skoro nikdo neviděl, i když se nikdy slavnou ani komerčně úspěšnou nestala.

Kapela Interference v první polovině 90. let zazářila jako kometa, ale vzápětí zhasla. O'Farrellovy zdravotní problémy mu bránily ve veřejném vystupování, jednotlivé hudebníky si rozebraly spřízněné kapely, někteří zmizeli do jiných oborů. Fergus ale ve svém azylu na jihu Irska pokračoval v psaní písniček a počátkem nového milénia se kapela znovu dala dohromady, do velké míry i díky úspěšnému televiznímu pořadu Other Voices, do kterého ji doporučil jeho moderátor a dramaturg Glen Hansard. V polovině desetiletí Interference dokonce i přes zhoršující se Farrellův zdravotní stav opakovaně vystoupila na několika koncertech v České republice, kde si okamžitě získala spoustu fanoušků. Jeho „tance" na invalidním vozíku se staly symbolem velké síly, kterou hudba a umění dokáže generovat. Poslední písně napsal O’Farrell již jen prostřednictvím iPhonu a nahrál dva týdny před smrtí společně s Glenem Hansardem, který mu pomocí speciální trubice poskytl svůj vlastní dech, jehož se Fergusovi už nedostávalo. Nyní Glen Hansard společně s muzikanty z Interference poskytne svůj hlas a dech i na čtyřech koncertech v srpnu v České republice. Navážou na sérii speciálních večerů, které se po Farrellově úmrtí uskutečnily v Irsku za přítomnosti řady hudebních osobností. Čeká vás výjimečný hudební zážitek.

 

GALERIE

Související obsah:

» Glen Hansard s Markétou Irglovou v České republice v rámci turné   (Jana Kleinbauerová, 16. 02. 2016)
» Irsko, náš domov (Glen Hansard a přátelé)   (Jana Vondrušová, 06. 04. 2016)
» Glen Hansard zpět ve svém druhém domově   (Jana Vondrušová, 17. 04. 2017)
» Glenn Hansard a jeho únorové řádění   (Jiří Hroněk, 20. 01. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kapela Čechomor vydala nový klip a draží pro dobrou věc
24.05.

Kapela Čechomor vydala nový klip a draží pro dobrou věc

Chystané koncerty, nový klip k písni Mamko, nedávej mě z loňského alba Nadechnutí. Příznivci skupiny mohou...


O fesivalu Mezi ploty s Divokým Billem, Pokáčem, Wohnouty nebo Čermákem
22.05.

O fesivalu Mezi ploty s Divokým Billem, Pokáčem, Wohnouty nebo Čermákem

Obrovská žánrová šíře je typická pro populární festival Mezi ploty. Již o tomto víkendu 25. a 26. května se uskuteční v rozkvetlém...


Madrage přivezou do Příbrami všechny své hity
21.05.

Madrage přivezou do Příbrami všechny své hity

Františkovy Lázně, Hledá se žena, Šrouby a matice, Tanči dokud můžeš, Siluety, Motýli… Kdo by neznal největší...


Druhou českou kapelou mířící na Sziget jsou I Love You Honey Bunny
21.05.

Druhou českou kapelou mířící na Sziget jsou I Love You Honey Bunny

České vlajky zavlají letos na Szigetu hned dvakrát. Kromě nedávno ohlášených Pipes and Pints, vystoupí na Ostrově...


Skillet dorazí na podzim do Prahy a Brna s deskou Victorious
21.05.

Skillet dorazí na podzim do Prahy a Brna s deskou Victorious

Vyzbrojeni materiálem ze zbrusu nového alba Victorious dorazí populární američtí rockeři Skillet letos na podzim...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
KAZOO OR DIE!
06.05.

KAZOO OR DIE!

» Totální nasazení

Slánské Totální nasazení přivítalo staronového člena, kytaristu...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru