The Probe našli v hudbě hloubku a prostor pro vyjádření emocí

Přesně takový pocit jsem měla, když jsem odcházela příjemně překvapená z jejich koncertu v klubu Potrvá. Při poslechu písní místy až příjemně mrazilo. Klavír a zpěv v podání Astrid Hudečkové skvěle doplňuje hrou na kytaru a také zpěvem Miloš Červík. Violoncello dokonale ovládá Pepa Kaplan. Bez bicích se lze obejít, ale baskytara chybět nesmí. To je zase parketa Andreje Kostiće.

Dnes pro vás pár otázek k minulosti, ale hlavně o budoucnosti odpoví nejen usměvavá Astrid Hudečková a stejně naladěný Miloš Červík, ale i Andrej Kostic a Pepa Kaplan.

HK: V roce 2008 vznikla hardrocková kapela The Probe, Miloši, ty jsi byl jedním
ze zakládajících členů. Kdy začínaly úvahy o změně stylu? A hlavně, co vás k tomu kroku vedlo?

Miloš:"Když budu maximálně upřímný, necítil jsem se po hodinách agresivního zpěvu ve zkušebně dobře a taky se mi zdálo, že do toho nedávám maximum, všichni jsme stagnovali. V polovině roku 2011 jsme oslovili Astrid a pozvali ji do zkušebny …Bylo mi jasné, že to bude ten pravý fresh-air do kapely, která už nějakou dobu přešlapovala na místě. A to se taky potvrdilo. Šlo jí to od počátku báječně a já jsem se mohl konečně začít věnovat i hře na doprovodnou kytaru v kapele, což je disciplína sama pro sebe. Postupně jsme se v kamarádském duchu rozloučili s kluky ze staré The Probe. Jednou jsme se ve čtyřech sešli ve zkušebně, Mario, Astrid, Pavel a já, půl hodiny jsme na sebe jenom tak koukali a pak jsme dokončili My Moon, který jsem před časem rozpracoval a začali spontánně tvořit songy úplně jiného ražení, než do té doby. Mario toho měl v sobě hodně, co muselo ven, opravdu tvůrčí období, Astrid jeho nápady dokončovala svými melodiemi a texty, já jsem pracoval na kytaře a nosil vlastní kousky. Připojil se Pepa s cellem a Andrej s basou, a tak se narodila nová kapela, žánrově nepříliš vyhraněná, oficiálně zařaditelná možná jako indie-alternative soul."

HK: Co nebo kdo ovlivnil, abyste se stylově přeorientovali na indie-music?

Miloš:"Od začátku jsme chtěli být nezávislí na rozmarech hudebního průmyslu, neupsaní tradičnímu velkému labelu, plnohodnotně disponující právy na vlastní písničky - Indie jako Independent, Indie jako Individuals, a tak jsme tohle použili jako součást názvu hudebního stylu, ve kterém se naše tvorba pohybuje."

HK: Název jste nezměnili, ale styl ano. Jak reagovali vaši příznivci na koncertech na takovou změnu?

The ProbeAstrid: "Jako první reagovali hlavně členové naší kapely – s několika jsme se rozloučili, ale v dobrém. Pořád hrozně rádi vzpomínáme na neskutečně rychlá metalová sóla Vladka a hutnou basu Honzy. Byly to divoký časy, neměli jsme stabilní zkušebnu a pořád jsme křižovali město s taškama plnýma kabelů… Když o tom přemýšlím, pořád něco někam převážíme. (smích)
Kamarádi kolem dlouho nevěděli, že jsme změnili styl. Než jsme vystoupili s novým repertoárem, trvalo nám to asi jeden a půl roku. Mezitím už se tak trochu zapomnělo na naše vyeskalovaná hardrocková čísla."

HK: Minulost je pryč, ale co budoucnost? Každý máme svoje přání... Čeho byste chtěli dosáhnout, a tak si splnit svůj sen?

Miloš: "Byl bych rád, abychom cestou postupného vývoje dokončili EP, potom dlouhohrající album a hlavně co nejvíce vystupovali. Já osobně bych si moc přál, aby se The Probe do budoucna mohla hudebně vyjadřovat i za hranicemi ČR, ale jedno po druhém."

Andrej: "Rád bych, aby kapela mohla strávit co nejvíc času ve studiích, experimentovat se zvukem a tvořit hudbu, která by byla zajímavou syntézou příběhu, rytmu a harmonie. Něco jako zajímavej a hodně napínavej film. Líbilo by se mi potom dělat s kapelou klipy, ale takovým způsobem, že bychom na to měli dostatek času, což je v dnešní uspěchané době bohužel velký problém."

Pepa: "Pro mě osobně by bylo největším mezníkem nahrání toho alba. EP je jedna věc, ale to je pouze ukázka toho, co bude následovat. Album by uzavřelo a shrnulo první kapitolu naší hudební tvorby a dalo nám i více prostoru k novým věcem."

HK: Vaše sestava se ustálila, máte nové a nové skladby. Na naší hudební scéně váš styl není tak častým. Nechystáte se vydat vaše první album?

Astrid: "Je krásný slyšet, že se naše sestava ustálila (smích). Často se mi zdálo, že se kapela vyvíjí tak divoce, že to celý nějak vyšumí a nezbyde nic hmatatelnýho… Jo, ten styl je pro nás samotný záhadou. Je vidět, že hudba umí říct víc než slova, protože my se prostě zařadit neumíme. V médiích uvádíme indie-soul-alternative, ale to pro spoustu lidí nepředstavuje nic konkrétního. Album je samozřejmě cíl, ale začneme lidem nejprve podávat jednohubky (smích). Tím myslím EP - bude to velký dobrodružství, objevování neznáma. Říkám to proto, že jsme zatím nepolíbený profesionální produkcí. Ecson Waldes, kterej ošéfuje recording, mix a mastering, si s námi „prvorodičkami" užije spoustu legrace a klopýtnutí. Hrozně se na to těšíme a jsme rádi, že napoprvé bude spolupráce probíhat zrovna s takovým profíkem. Všude na vlnách internetu je o něm samá chvála."

HK: Na koncertě jste se zmínili o natáčení thrilleru. Kdy, kde a na jaké téma? Můžete jej detailněji popsat?

Astrid: "Natáčení vypukne už tenhle víkend v Praze a v noci! Můžu k tomu jen říct, že ten thriller nám má pomoci odpropagovat kampaň na crowdfundingovém serveru HITHIT. Stejně jako mnoho dalších mladých kapel, i my potřebujeme pomoct s financováním prvního EP. Potřebujeme, aby nám teď lidi opravdu věřili, a my to dokážeme. Ještě můžu prozradit, že režírovat bude profesionální filmař a kaskadér Honza Loukota, kterej je myslím zárukou vysoký kvality toho snímečku.Já už v podstatě trpěla při focení na plakát k tomu thrilleru (smích). Všechno ale odtajníme až na začátku července během spuštění kampaně a budeme se doslova modlit, aby nás lidi podpořili. Věřím, že vše dobře dopadne a na začátku podzimu budeme mít v ruce skvělý EPčko, vymazlený do puntíku."

HK: Máte pro své fanoušky, kamarády, vzkaz, který byste jim chtěli touto cestou vyřídit?

Pepa: "Já bych rád poděkoval všem těm úžasným lidem, kteří chodí na naše koncerty. Bez nich bychom se totiž nikdy nedostali tak daleko."

Astrid: "Souhlasím, posluchači mají v rukou náš vývoj…"

GALERIE

Související obsah:

» The Probe   (Karel Souček, 25. 05. 2014)
» Kapela The Probe přiveze svoji indie hudbu do klubu Potrvá   (Karel Souček, 25. 05. 2014)
» The Probe spojují hudební styly tak, jako se spojuje minulost, přítomnost a budoucnost   (Jana Kleinbauerová, 08. 06. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
První den The Legends Rock Fest zažil pořádnou dávku Zemětřesení
22.07.

První den The Legends Rock Fest zažil pořádnou dávku Zemětřesení

Celkem po osmé otevřel festival své brány fanouškům, ale poprvé měl k dispozici celý areál! The...


Multižánrový festival Colour Meeting zve do Poličky
21.07.

Multižánrový festival Colour Meeting zve do Poličky

Příští víkend, tedy 26. a 27. července, se v krásném městečku Polička uskuteční již šestnáctý...


Muzikál Jesus Christ Superstar byl u nás uveden před pětadvaceti lety
19.07.

Muzikál Jesus Christ Superstar byl u nás uveden před pětadvaceti lety

Je to přesně pětadvacet let, co se v pražském Divadle Spirála konala česká premiéra rockového...


Anthems přicházejí s novým singlem Patience
19.07.

Anthems přicházejí s novým singlem Patience

Patience je název nového singlu pražské metalcorové kapely Anthems. Syrovou, energií nabitou, dynamickou...


Bubeník Pink Floyd Nick Mason vystoupí v Praze již příští čtvrtek
18.07.

Bubeník Pink Floyd Nick Mason vystoupí v Praze již příští čtvrtek

Zakládající člen Pink Floyd Nick Mason a jeho Saucerful of Secrets přiváží do Prahy atmosféru prvních desek...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Půlnoční vlak Michala Tučného
21.07.

Půlnoční vlak Michala Tučného

» Jelen

„Je to víc než deska coververzí. Vracíme se tam, kde jsme jako malí sami brali,"...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru