„Teď to začne mít spád, teď se to rozjede,“ věří písničkář Tomáš Boček.

Tomáš Boček je charismatickým muzikantem s výrazným hlasem. Právě nyní přichází se svojí prvotinou – singlem You Are, který vychází na labelu Tranzistor. Tomáš je dalším objevem generace mladých písničkářů, kteří vyrůstali s kytarou v ruce na chodnících tuzemských i zahraničních měst. Za sebou má hraní ve více než třiceti evropských městech, jeho hudebním domovem je ulice, kde se pomocí svých textů nejlépe konfrontuje s posluchači. Nejen o tom si Hudební knihovna s Tomášem Bočkem povídala.

Hudební knihovna: Hudbě se věnujete jako busker. Představte nám tuto formu umění.
Tomáš Boček:
„Busking je jakákoliv hudební produkce na ulici. Je to vlastně forma umění za nějaké dobrovolné odměny kolemjdoucích."
HK: Jak jste se k této formě dostal?
TB:
„Úplně jednoduše, přes kamarády. Poznal jsem pár buskerů, umělců. Jedni žijou v Londýně, jeden kamarád tady v Česku. Ti mě k tomu vlastně spontánně přivedli. Teď se tím dokážu i uživit a baví mě to. Takto funguju už asi přes rok."

Při buskingu nikomu nic nevnucuji

HK: Jak vnímáte reakce kolemjdoucích, když vlastně vystupujete na ulici? Vnímáte rozdíly mezi Českem a zahraničím? Kde se Vám vystupuje nejlíp?
TB:
„Určitě, v každé zemi, v každém městě je to svým způsobem jiné a většinou je to moc fajn. Je na tom fajn, že ti lidi, kteří se chtějí zastavit, tak se zastaví a baví je to. Ti, které to nabaví,  jdou dál, mohou se svobodně rozhodnout, nikdo jim nic nevnucuje. Z hlediska atmosféry mám rád například Švýcarsko, kde občas zahraju. Skvělé jsou skandinávské země. Česko je taky hrozně fajn, akorát se teď v Praze už moc nedá hrát, kvůli vyhlášce jsou zde možnosti velmi omezené a nové regulace pro mě znamenají, že zde prakticky vystupovat nemůžu. Za zmínku stojí také Brno, to mám ještě moc rád."HK: Necítíte tam napětí mezi svobodou a existencí? Jestli budete mít na živobytí nebo ne?
TB:
„Určitě to nechci dělat do konce života, ale zatím je to příjemné, baví mě to. Jsem nastavený tak, že často ani nevím, kde budu hrát příští den. Moc to neřeším a zatím to vychází."
HK: Do jaké míry odráží Vaše tvorba Vaše momentální rozpoložení?
TB:
„Umělecká tvorba je to pro mě hodně zásadní. Jsem člověk, který hodně přemýšlí ... a nejsem za to moc rád (smích). Takhle to nějakým způsobem filtruju ven a pomáhá mi to. Moc mi záleží také na tvorbě textů, aby to vše dávalo  smysl, přinejmenším pro mě samotného."

HK: Kdy máte pocit, že je hotovo, skladba je na světě?
TB:
„Někdy se vracím k rozdělaným skladbám, ale ty nejlepší kousky vznikají tak, že si sednu a napíšu je za velmi krátkou dobu, třeba v řádu hodin, někdy i minut. Je to většinou takové cinknutí, tomu moc nejde poručit. Někdo to tak možná má, že si večer sedne a jde skládat. To já bohužel nedokážu. Někdy jdu ven na pivo, abych se třeba dostal do tvůrčí nálady s tím, že po příchodu domů budu skládat. Pak ale přijdu domů a usnu…(smích)"

HK: Jak jste se dostal ke spolupráci s Tranzistorem a co si od toho slibujete?
TB: 
„K Tranzistoru jsem se dostal přes mého producenta, Borise Carloffa, který se zná s Davidem Landštofem. Chtěli jsme nějaké malé vydavatelství, víceméně kvůli distribuci a částečné propagaci. Já jsem ani nechtěl podepisovat nějaký větší label, na to je ještě čas, navíc v Česku bych o tom ani nepřemýšlel. Samozřejmě bych rád celý ten hudební projekt konstruktivně rozvíjel a momentálně se pro to snažím dělat maximum. Pod Tranzistorem mám dále naplánovaný singl a EP, buď na podzim tohoto roku, nebo ze začátku roku příštího, spolupráce je mi zatím sympatická, zejména kvůli Davidovi, je to skvělý a optimistický člověk, dodává mi hodně energie a motivace, navíc je skvělý hudebník a začal mě v kapele doprovázet na bicí. "


Chtěl bych jenom zpívat

HK: Jak byste svou tvorbu charakterizoval?
TB:
„ I když jsou mi škatulky všeobecně proti srsti, tak bych řekl, že se to blíží k soulu, alespoň melodicky. Nejsem vlastně ani moc dobrý hudebník, dělám to nějak tak od ruky, a snad i od srdce. Do budoucna už ani nechci tolik hrát na kytaru a přenechat ji v kapele schopnějším muzikantům, já bych chtěl jenom zpívat."
HK: Co teď aktuálně připravujete?
TB:
„Teď vyšel můj singl, takže mám v plánu vydat ještě před létem další písničku, nesjpíš v live verzi, potom další singl s klipem snad na podzim, a se zmíněným EPčkem uvidíme, jak se všechno stihne a jak se to bude vyvíjet. To je teď takový rámcový plán na nejbližší období, plus budeme samozřejmě hrát s kapelou co nejvíc to půjde… Když nad tím přemýšlím, tak jsem vlastně původně chtěl vydávat už před rokem, to jsem tehdy netušil, kolik věcí se musí sejít, aby vše vyšlo pořádně. Věřím, že teď to začne mít spád, že se to nějakým způsobem rozjede…"
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Aerodrome Festival mění místo a na příští rok připravil velké hvězdy
12.12.

Aerodrome Festival mění místo a na příští rok připravil velké hvězdy

Pražský festival Aerodrome se pro přítí rok rozrůstá na festival třídenní a nabídne opět pořadnou porci muziky....


Rakouská jazz-funková špička vystoupí na festivalu Český rozhlas Jazz Fest
12.12.

Rakouská jazz-funková špička vystoupí na festivalu Český rozhlas Jazz Fest

Ve znovuotevřeném pražském klubu U Staré Paní se v pondělí 18. prosince uskuteční šestý...


Monkey Business zakončí rok trojkoncertem v Lucerna Music Baru
11.12.

Monkey Business zakončí rok trojkoncertem v Lucerna Music Baru

Skupina Monkey Business završí sezonu třemi prosincovými koncerty v Lucerna Music Bar a na příští rok chystá novou...


Legendární Balada pro banditu vychází v nové koncertní verzi
11.12.

Legendární Balada pro banditu vychází v nové koncertní verzi

Kdo by neznal legendární film či divadelní představení Balada pro banditu brněnského Divadla na provázku s hudbou...


Arcade Fire v červnu přivezou "Everything Now" do O2 areny
13.12.

Arcade Fire v červnu přivezou "Everything Now" do O2 areny

Další zdlouhého seznamu skladeb, která se v příštím roce představí v České republice jsou kanadsko-američtí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Debut
13.12.

Debut

» Diva Baara

Diva Baara vydává na labelu Tranzistor ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru