Szidi Tobias je přesvědčivá v každém pocitu, v každé náladě

Recenze alba : Sedmoláska

Interpret: Tobias Szidi
Celkový čas: 01:36:18
Vydavatel: Pavian records
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
DvojCD s názvem Sedmoláska nabízí dva tucty starších skladeb Szidi Tobias, slovenské šansonové dračice i něžné písničkářky. Ta je poměrně rovnoměrně vybrala ze všech svých šesti sólových alb, znovu nahrála s aktuální kapelou, takže na výběrovce znějí v nových verzích. Tak jak je skupina hraje na koncertech, tedy s dosti pozměněnými aranžemi a oproti studiovým verzím i s méně nástroji a bez hostů. Některé skladby tak získaly na průraznosti, plynulosti, spádu a energii. Zvláště, když se s tím kapela příliš nemazala, nahrávka totiž vznikla během dvou dnů.

S výjimkou populární Hapkovy a Horáčkovy písničky Na hotelu v Olomouci je autorem všech skladeb Milan Vyskočáni. Jeho hudba je velice pestrá a se stejnou samozřejmostí a přirozeností se pohybuje od folku přes vkusný pop, jazz, rock, cikánskou hudbu až k ryčné balkánské dechovce či folkloru. Všechny skladby stavějí na výrazné, lehce zapamatovatelné, ale propracované melodii, chytlavých refrénech a silné atmosféře, přímo stvořené pro šansonový, procítěný, prožitý zpěv Szidi Tobias.Na prvním CD převládají pomalejší, jemnější, procítěnější písně typu Tak málo lásky, Idylka, Obrázky o láske, V domě, Tiene nad krajinou Arles. I v nich je však hodně energie, ale spíše té vnitřní. A také dynamiky, s níž zkušení muzikanti (Vyskočáni, Majer, Šimurka, Buntaj, Gašpar, Gál) nápaditě pracují. I na tomto disku se však najdou rychlejší, skočné skladby Tabák pilka, Lojzko, Dala som milému, které pak dominují druhému CD. Ušla by som, Štyri besné psiská, Divá ruža, Z plnej plic, Nech sa deje. Všechno temperamentní písně, které musí roztančit snad úplně každého. Jejich energie je nakažlivá a posluchačům dokáže zlepšovat náladu.

Szidi Tobias věřím každý tón, každé slovo, každý pocit, každou náladu. Tak přesvědčivě a přitom přirozeně působí. Její hluboký, nakřáplý hlas rozdává silné emoce, dokáže být křehký i dryáčnický, veselý i smutný, roztoužený i nad věcí. Je v něm obrovská vnitřní síla a zároveň disponuje i citem pro vyznění a atmosféru hudby. Určitě není náhoda, že Szidi je také výbornou a úspěšnou herečkou, ve svých šansonech to umí „prodat" aniž by jen na jediný moment přehrávala. „Z polí robotnica, plachá jerabica, Z drahi parádnica, bažná tanečnica. Priezračná aj mútna, šalená aj smutná. Učupená v poli, keď ma duša bolí." Tím vším Szidi je.

Bohužel předčasně zesnulý textař a zpěvaččin manžel Peter Lipovský se vždy uměl výborně vcítit do pocitů Szidi a vlastně i všech citlivých žen a navíc jeho texty vhodně korespondují s náladou hudby. Jsou velice pozitivní a poetickou i hravou formou zachycují jak radosti, tak smutky života, zejména se zaměřují na lásku v jejích nejrůznějších podobách. A také na svobodu, která je pro osobnosti typu Szidi Tobias strašně důležitá. Z celé Sedmolásky je to patrné na první poslech.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Szidi Tobias, živelná víchrica z dunajských taní

Szidi Tobias, živelná víchrica z dunajských taní

Myslím, že si česká ani slovenská hudba na nedostatek vyzrálých šansoniérek nemůže stěžovat....Související obsah:

» Szidi Tobias vydává novou desku Jolanka   (Jan Vavřík, 07. 12. 2014)
» Szidi Tobias, živelná víchrica z dunajských taní   (Karel Souček, 14. 02. 2015)
» Szidi Tobias natočila znovu své největší hity   (Karel Souček, 21. 06. 2017)
» Předvánoční relax na koncertech Szidi Tobias   (Karel Souček, 03. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Garden of Me kapely Duende potěší milovníky jazzu, world music i popu
18.08.

Garden of Me kapely Duende potěší milovníky jazzu, world music i popu

Mezi jazzem, flamencem, latinou, africkou hudbou i popem se pohybuje muzika kapely Duende, jejíž nové, v pořadí...


NAŠE TÉMA: 450 tisíc Szigeťanů dorazilo ze stovky zemí
17.08.

NAŠE TÉMA: 450 tisíc Szigeťanů dorazilo ze stovky zemí

Sziget festival 2017 přivítal více než 450 tisíc Szigeťanů, kteří si letos přijeli užít sedmidenní non-stop party...


S kapelou Monkey Business vystoupí Dan Bárta
17.08.

S kapelou Monkey Business vystoupí Dan Bárta

Před časem jsme informovali o klíšťové encefalitidě zpěváka Matěje Rupperta. Rekonvalescence zabere zpěvákovi...


„Než za minulostí, to se raději ohlédneme za pěknou ženskou,“ tvrdí kapela Elán.
16.08.

„Než za minulostí, to se raději ohlédneme za pěknou ženskou,“ tvrdí kapela Elán.

Letos na festivalech slovenská legenda Elán nevystupuje, ale u Trnkobraní udělala výjimku. Dohromady oslaví společné...


Sziget 2017 - Závěr festivalu obstarala Birdy, Alt-J a Interpol
16.08.

Sziget 2017 - Závěr festivalu obstarala Birdy, Alt-J a Interpol

Celý festival utekl jako voda, nyní přinášíme reportáž z posledních dvou dnů z ostrova Obudai. Pondělní program nabízel...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru