„Stáří není pro zbabělce,“ tvrdí v knize Byl jsem dobrej Vladimír Mišík.

Recenze knihy: Vladimír Mišík – Byl jsem dobrej


Rozsáhlá kniha rozhovorů Byl jsem dobrej rozhodně nepředstavuje oslavnou ódu na Vladimíra Mišíka, patrně nejvýznamnějšího českého rockového zpěváka. Z různých úhlů pohledu zachycuje rovného, autentického člověka, v němž se mísí skromnost s ambiciózností, bohémství s puntičkářstvím, neochota řešit nepříjemné věci s extrémní tvrdohlavostí nebo pracovitost s leností.  

Základ knihy Byl jsem dobrej tvoří tři rozhovory zkušeného novináře Ondřeje BezraVladimírem Mišíkem, z nichž dva již vyšly. Povídání z roku 1999 o Vladimírově dětství, stráveném s mámou v rozděleném bytě na Letné, učení na truhláře, prvních kapelách, ruské okupaci, zákazech koncertování, pražských hospodách, celoživotním boji s astmatem, vztahu k penězům, politické kariéře, dvou manželkách a třech dětech či spřátelených muzikantech již fanoušci znají. Stejně jako rozhovor z roku 2006, v němž Mišík vypráví o obnovené spolupráci s Radimem Hladíkem, albu Umlkly stroje, sporadických koncertech v zahraničí nebo svém zdraví. „Bohudík jsem si užil, příliš jsem zdraví nedbal, a teď sklízím, co jsem zasel."    

Jaká je tedy přidaná hodnota této knihy z nakladatelství Galén? Obrovská. Přináší další rozhovor z letošního roku, ve kterém Mišík přibližuje zhoršující se zdraví („Stáří není pro zbabělce"), umělecké osudy všech tří dětí, chvilkový comeback skupiny Flamengo, nečekaný objev americké větve zpěvákovy rodiny nebo kauzu okolo odmítnutého státního vyznamenání, které Mišík, jako mnoho jiných věcí, ustál se ctí. I v této části plyne rozhovor naprosto přirozeně, Ondřej Bezr pokládá jasné a zásadní otázky, a i když jsou chronologicky řazeny, nebrání se ani různým odbočkám. Vladimír Mišík odpovídá bez frází a klišé, neuhýbá a neztrácí smysl pro humor a místy i sebeironii. Prostě pohodové povídání dvou přátel o hodně podstatných věcech.    Za největší bonus považuji rozhovory s patnácti osobnostmi z Mišíkova nejbližšího okolí. Osvěžujícím způsobem působí výpovědi rodinných příslušníků, tedy obou manželek i všech dětí, které dávají nahlédnout do Mišíkova soukromí. Tedy tam, kam běžný fanoušek nemůže. Hodnotí Vladimíra jako manžela či tátu se všemi jeho kladnými i zápornými vlastnostmi. Dalšími zpovídanými jsou hudebníci z kapel Flamengo, Čundrground a Etc… (Olin Nejezchleba, Jan Hrubý, Guma Kulhánek, Vladimír Merta……), textaři, hudební kritik, manažer či ošetřující lékař. Oni zase nabízejí pohled na Mišíka z jiné, spíš té hudební stránky, i když s chutí mluví i o jeho charakterových rysech jako opravdovost, velkorysý nadhled, schopnost spojovat lidi, moudrost. „Je to hodný a příjemný člověk, pravdivý ve svém životě," charakterizuje zpěváka Olin Nejezchleba. „Nikdy nikoho nedokáže do hloubky nasrat," doplňuje lakonicky Jan Hrubý. Díky tomu všemu získáváme plastický obraz jedné výrazné osobnosti.     

A další vychytávky? Obrovské množství unikátních, často dosud nepublikovaných fotografií všech a všeho, tedy nejen muzikantů, oddíl Mišíkových písňových textů včetně těch, které nikdy nebyly oficiálně nahrány, detailní diskografie s ukázkami dobových recenzí, biografické kalendárium až do současnosti a rejstříky.   

Kniha Byl jsem dobrej není rozhodně určena pouze skalním fanouškům Vladimíra Mišíka. Je v ní mnoho přesahů mimo hudbu, do literatury, filmu, ale třeba i politiky a historie. V podstatě poutavým způsobem mapuje celou druhou polovinu dramatického 20. století v Čechách, a navíc se velice hezky čte. Pochvalu si určitě zaslouží i grafická úprava.  

Vladimír Mišík – Byl jsem dobrej, knižní rozhovor s Ondřejem Bezrem
Galén, 2017, 355 stran


Související obsah:

» Na Mišíkově debutu, který nyní vychází v reedici, do sebe vše parádně zapadlo   (Karel Souček, 29. 04. 2017)
» Vladimír Mišík odmítl vyznamenání od prezidenta republiky   (Jan Vavřík, 27. 10. 2013)
» Jubilejní edice solového debutu Vladimíra Mišíka   (Jiří Hroněk, 14. 02. 2017)
» Vladimír Mišík si balady na nové album vybral sám   (Karel Souček, 10. 03. 2014)
» Vladimír Mišík: Koncertování mě pořád baví   (Jiří Hroněk, 21. 03. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Tomáš Kočko & ORCHESTR zahrají v SONU Pecky všecky
15.10.

Tomáš Kočko & ORCHESTR zahrají v SONU Pecky všecky

Brněnské SONO Music Centrum bude ve středu 24. října patřit world music inspirovanou tradiční moravskou hudbou....


Píseň Za 100 let pozitivně a bez patosu připomíná výročí vzniku republiky
15.10.

Píseň Za 100 let pozitivně a bez patosu připomíná výročí vzniku republiky

Třináct tuzemských prvoligovým zpěváků a zpěvaček se sešlo v písni Za 100 let, která připomíná 100. výročí...


Jazz Groove Brno spája ľudí!
15.10.

Jazz Groove Brno spája ľudí!

Mať kvalitný line-up a prilákať čo najviac ľudí...To je cieľ snáď každého festivalu. Ale vidieť na jednom mieste...


„Čeština svléká písničky donaha,“ říká Eliška Buociková
15.10.

„Čeština svléká písničky donaha,“ říká Eliška Buociková

Vydavatelství Supraphon a nahrávací studio The Barn letos vyhlásily první ročník soutěže Talent for Stage. Vítězkou...


Black metalová one man show Taake zavítá do Prahy
14.10.

Black metalová one man show Taake zavítá do Prahy

Norská black metalová kapela Taake aktuálně cestuje napříč Evropou a v úterý 16. října přijede postrašit i klub Nová...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Disease
02.10.

Disease

» Beartooth

Disease je třetí album kapely Beartooth vydané 28. září 2018 u Red Bull...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru