„Stáří není pro zbabělce,“ tvrdí v knize Byl jsem dobrej Vladimír Mišík.

Recenze knihy: Vladimír Mišík – Byl jsem dobrej


Rozsáhlá kniha rozhovorů Byl jsem dobrej rozhodně nepředstavuje oslavnou ódu na Vladimíra Mišíka, patrně nejvýznamnějšího českého rockového zpěváka. Z různých úhlů pohledu zachycuje rovného, autentického člověka, v němž se mísí skromnost s ambiciózností, bohémství s puntičkářstvím, neochota řešit nepříjemné věci s extrémní tvrdohlavostí nebo pracovitost s leností.  

Základ knihy Byl jsem dobrej tvoří tři rozhovory zkušeného novináře Ondřeje BezraVladimírem Mišíkem, z nichž dva již vyšly. Povídání z roku 1999 o Vladimírově dětství, stráveném s mámou v rozděleném bytě na Letné, učení na truhláře, prvních kapelách, ruské okupaci, zákazech koncertování, pražských hospodách, celoživotním boji s astmatem, vztahu k penězům, politické kariéře, dvou manželkách a třech dětech či spřátelených muzikantech již fanoušci znají. Stejně jako rozhovor z roku 2006, v němž Mišík vypráví o obnovené spolupráci s Radimem Hladíkem, albu Umlkly stroje, sporadických koncertech v zahraničí nebo svém zdraví. „Bohudík jsem si užil, příliš jsem zdraví nedbal, a teď sklízím, co jsem zasel."    

Jaká je tedy přidaná hodnota této knihy z nakladatelství Galén? Obrovská. Přináší další rozhovor z letošního roku, ve kterém Mišík přibližuje zhoršující se zdraví („Stáří není pro zbabělce"), umělecké osudy všech tří dětí, chvilkový comeback skupiny Flamengo, nečekaný objev americké větve zpěvákovy rodiny nebo kauzu okolo odmítnutého státního vyznamenání, které Mišík, jako mnoho jiných věcí, ustál se ctí. I v této části plyne rozhovor naprosto přirozeně, Ondřej Bezr pokládá jasné a zásadní otázky, a i když jsou chronologicky řazeny, nebrání se ani různým odbočkám. Vladimír Mišík odpovídá bez frází a klišé, neuhýbá a neztrácí smysl pro humor a místy i sebeironii. Prostě pohodové povídání dvou přátel o hodně podstatných věcech.    Za největší bonus považuji rozhovory s patnácti osobnostmi z Mišíkova nejbližšího okolí. Osvěžujícím způsobem působí výpovědi rodinných příslušníků, tedy obou manželek i všech dětí, které dávají nahlédnout do Mišíkova soukromí. Tedy tam, kam běžný fanoušek nemůže. Hodnotí Vladimíra jako manžela či tátu se všemi jeho kladnými i zápornými vlastnostmi. Dalšími zpovídanými jsou hudebníci z kapel Flamengo, Čundrground a Etc… (Olin Nejezchleba, Jan Hrubý, Guma Kulhánek, Vladimír Merta……), textaři, hudební kritik, manažer či ošetřující lékař. Oni zase nabízejí pohled na Mišíka z jiné, spíš té hudební stránky, i když s chutí mluví i o jeho charakterových rysech jako opravdovost, velkorysý nadhled, schopnost spojovat lidi, moudrost. „Je to hodný a příjemný člověk, pravdivý ve svém životě," charakterizuje zpěváka Olin Nejezchleba. „Nikdy nikoho nedokáže do hloubky nasrat," doplňuje lakonicky Jan Hrubý. Díky tomu všemu získáváme plastický obraz jedné výrazné osobnosti.     

A další vychytávky? Obrovské množství unikátních, často dosud nepublikovaných fotografií všech a všeho, tedy nejen muzikantů, oddíl Mišíkových písňových textů včetně těch, které nikdy nebyly oficiálně nahrány, detailní diskografie s ukázkami dobových recenzí, biografické kalendárium až do současnosti a rejstříky.   

Kniha Byl jsem dobrej není rozhodně určena pouze skalním fanouškům Vladimíra Mišíka. Je v ní mnoho přesahů mimo hudbu, do literatury, filmu, ale třeba i politiky a historie. V podstatě poutavým způsobem mapuje celou druhou polovinu dramatického 20. století v Čechách, a navíc se velice hezky čte. Pochvalu si určitě zaslouží i grafická úprava.  

Vladimír Mišík – Byl jsem dobrej, knižní rozhovor s Ondřejem Bezrem
Galén, 2017, 355 stran


Související obsah:

» Na Mišíkově debutu, který nyní vychází v reedici, do sebe vše parádně zapadlo   (Karel Souček, 29. 04. 2017)
» Vladimír Mišík odmítl vyznamenání od prezidenta republiky   (Jan Vavřík, 27. 10. 2013)
» Jubilejní edice solového debutu Vladimíra Mišíka   (Jiří Hroněk, 14. 02. 2017)
» Vladimír Mišík si balady na nové album vybral sám   (Karel Souček, 10. 03. 2014)
» Vladimír Mišík: Koncertování mě pořád baví   (Jiří Hroněk, 21. 03. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Buskeři Too Many Zooz již v březnu rozezní Roxy
15.12.

Buskeři Too Many Zooz již v březnu rozezní Roxy

Vzestup buskerů Too Many Zooz z New Yorku je skvělým důkazem toho, jakou sílu mají sociální sítě. Jsou to tři roky,...


Elektroničtí The Chemical Brothers rozpálí Metronome Festival
15.12.

Elektroničtí The Chemical Brothers rozpálí Metronome Festival

Třetí ročník pražského Metronome festivalu čeká opravdová lahůdka – britští elektro dance mágové...


Španělský kocour se vrací do Prahy, v květnu zde velkým koncertem oslaví narozeniny!
15.12.

Španělský kocour se vrací do Prahy, v květnu zde velkým koncertem oslaví narozeniny!

8 května 2018 oslavíme nejen Den osvobození, ale také narozeniny Enrique Iglesiase, který zde slibuje uspořádat...


Rozsáhlá retrospektivní kolekce Jakuba Nohy právě vychází
14.12.

Rozsáhlá retrospektivní kolekce Jakuba Nohy právě vychází

Kolekce obsahuje dva boxy a v každém jsou čtyři CD Celkově osm alb odhaluje, jakou výjimečnou osobností je na české...


Anka Chřestýš a další přátelé zavzpomínají na Michala Tučného
14.12.

Anka Chřestýš a další přátelé zavzpomínají na Michala Tučného

I dvaadvacet let po své smrti má zpěvák Michal Tučný stále velké množství fanoušků. Především jim je určen...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Debut
13.12.

Debut

» Diva Baara

Diva Baara vydává na labelu Tranzistor ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru