Skupina TOTO překračovala hranice hudebních kontinentů a do Afriky zamířila až ve finále koncertu

Po téměř 19ti letech v Praze na konci února opět koncertovala americká skupina Toto. I pro její druhé vystoupení byla příznačná hudební elegance, obdivuhodně lehké překračování hranice mezi hudebními styly a dokonale zvládnuté muzikantské řemeslo. 

Minule kapela propagovala tehdy aktuální album Mindfields (1999). Moderní hala Forum Karlín se nyní představila v rámci oslav čtyřicetiletí od vydání prvého alba. Tomuto faktu samozřejmě odpovídal zvolený repertoár. Toto sázeli jeden hit za druhým, hybnější skladby prokládali zasněnými baladami a během dvouhodinového koncertu zahráli také atmosférickou instrumentálku Dune (Desert Theme) (1984) z alba vytvořeného pro dobrodružnou sci-fi Duna

Tenhle film stál spoustu peněz a stal se propadákem, zatímco kapela z Los Angeles si po desítky let udržuje velmi solidní standard své tvorby. Mohla se proto během koncertu vracet ke všem etapám svého vývoje včetně období vzniku. Laťku si skupina nastavila pořádně vysoko hned prvým, eponymním albem, které vyšlo v roce 1978 a vyvolalo na rockové scéně v USA poprask tehdy srovnatelný jen s debutem kapely Boston

Ze zmíněné veleúspěšné desky pochází hit Hold The Line (1978), dodnes hrávaný i v českých rádiích. Skladba s nápaditým kytarovým rifem, v níž se střídají uvolněnější sloky s úderným refrénem, zazněla hned po úvodní novince Alone (2017) a přiměla publikum k bouřlivé odezvě. Zároveň navodila příjemnou atmosféru, která vydržela až do závěrečného přídavku The Road Goes on (1995).

Steve Lukather – frontman k pohledání 

Asi největší zásluhu na vlnách pozitivní energie mezi kapelou a fanoušky má brilantní kytarista a výtečný zpěvák Steve Lukather, spoluzakladatel Toto. Coby správný frontman na sebe strhával pozornost pohybem a celkovým projevem, zejména v říznějších skladbách jako Lovers In The Night (1982) či novou vlnou inspirovaná vypalovačka Stranger In Town (1984) a postaral se o komunikaci s publikem. Děkoval mu za přízeň, vybízel k tleskání či pobrukování do rytmu a s upřímnou pokorou okomentoval původ několika dávných hitů, z nichž skupina odehrála jen ukázky. Tento komornější blok, zařazený zhruba v půlce koncertu, odehrál Lukather převážně na španělku, s decentním doprovodem kapely a intimním nasvícením pódia. Objevily se v něm úryvky z popové a funkem mírně sycené Georgy Porgy (1978), z rozjuchané skladby ve stylu rockabilly Holyanna (1984) či z velmi známé písničky Human Nature (1982): pro album Thriller Michaela Jacksona ji napsal Steve Porcaro, klávesák Toto. 



Během pohodového večera kapela potěšila fanoušky i milostnými baladami, kterými je pověstná. Zazněla třeba I Will Remember (1995),křehká Lea (1986) či Angela (1978), v níž se střídá zasněná pasáž s dravou kytarovou mezihrou. Ale nejvíc se samozřejmě čekalo na trháky z legendárního alba Toto IV, vydaného v roce 1982. Nejdřív skupina skvěle vystřihla skladbu Rosanna (1982), která se stala hitem „navzdory" své členité kompozici: po klidnějším úvodu následuje emotivnější rozjezd, pak přijde až lehce swingově znějící mezihra, která vyústí v hymnický refrén. Pak spolu dokonale souzní klávesové a kytarové sólo a svou vitalitou dávají skladbě emotivní náboj srovnatelný i s Beethovenovou Ódou na radost. Jazzově rozvolněný závěr, v němž kapela jako by jen lehce improvizuje, je originálním završením skoro šestiminutového klenotu, který patří v repertoáru Toto k těm vůbec nejblyštivějším. 

Finále odstartovala písnička While My Guitar Gently Weeps neboli cover skladby od George Harrisona ze slavných Beatles. Lukather se svěřil, že právě on byl jeho vůbec prvým kytarovým hrdinou a vzorem. Potom už došlo na další lahůdky ze „Čtyřky". Houpavá Make Believe (1982) s jazzově znějícími dechy potěšila, ale nemohla konkurovat nadšení, s nímž publikum reagovalo na Lukatherovo hecování, zda je připraveno na nejslavnější pecku Africa (1982). Po krátké perkusivní předehře se naplno rozezněl jedinečný hudební leitmotiv a Toto si rázem podmanili celou halu!



Je pikantní, že písničku s tak silnou a přitom nepodbízivou melodií Lukather zprvu nepovažoval za atraktivní kvůli textu o spasitelství přinášejícím déšť do vyprahlých míst Afriky. Dnes ji považuje za zlatý poklad, díky němuž mají lidé pořád o kapelu zájem. Píseň si s Lukatherem zazpíval (stejně jako na desce) autor textu David Paich: zavalitý usměvavý chlapík s cylindrem na hlavě, klávesák a spoluzakladatel kapely.

Nápaditá dramaturgie a vizuální střídmost

Jako zbytečné se ukázaly obavy některých fanoušků, že členové Toto stejně jako minule neodolají chuti předvést svou virtuozitu a budou zdlouhavě sólovat. Steve Lukather jen krátce naznačil, co všechno umí; druhou krátkou a nenudící exhibici předvedl skvělý perkusionista Lenny Castro. Koncert měl chytře vystavěnou dramaturgii a muzikanti své dovednosti naplno vkládali do jednotlivých písniček. Pokud jde o setlist, mohla v něm ještě být hitová balada I’ll Be Over You (1986). 

K dokonalosti přece jen několik věcí scházelo. Koncert mohl být lépe nazvučen: v zachumlaném zvuku se chvílemi ztrácely některé nástroje (flétna, perkuse či dechy). Prakticky nevyužité zůstalo velké projekční plátno za kapelou. Kdo čekal ukázky z videoklipů, záběry ze čtyřicetileté minulosti kapely nebo momentky přímo z dění na pódiu, byl zklamán. Návštěvníci, kteří stáli až vzadu za sedačkami, tak nemohli vidět emoce ve tvářích hudebníků a detaily jejich muzikantského mistrovství. Plátno během koncertu nabízelo jen působivé světelné efekty – neobjevilo se na něm ani neoficiální logo skupiny v podobě mytického meče. Sečteno a podtrženo, Toto odehráli v Praze skvělý koncert, který letos možná bude patřit mezi ty nejpovedenější.

Co o kapele možná nevíte


- Název bývá vysvětlován dvěma způsoby. Toto je pes dívky Dorotky z pohádkové knížky Čaroděj ze země Oz a zároveň odvozenina ze skutečného příjmení Toteaux zpěváka Bobby Kimballa

- Členové skupiny patří k nejvyhledávanějším studiovým hráčům. Hostovali na několika tisících albech (bez přehánění!), ke spolupráci si je zvaly hvězdy jako Joe Cocker, Cher, Michael Jackson, Aretha Franklin, Eric Clapton či Bonnie Raitt. Jeden údaj za všechny: zesnulý Jeff Porcaro stihl v letech 1975–1990 zahrát na bicí a perkuse na 650 albech, což znamená průměrně jednu desku týdně. Ještě vyšší čísla lze najít u kytaristy Steva Lukathera a klávesáka Davida Paiche

- Skupině se nevyhýbají personální krize a tragické události. V srpnu 1992 zemřel ve 38 letech Jeff Porcaro, spoluzakladatel kapely, na následky otravy po celodenním práškování své zahrady. Výraznou postavou byl Bobby Kimball, vynikající zpěvák, jehož hlas dominuje na prvních čtyřech albech. Potýkal se však s alkoholem a drogami, a proto byl z kapely v roce 1983 vyhozen. Vrátil se do ní koncem 90. let, aby své umění předvedl i na prvém koncertu Toto v Česku v říjnu 1999. V roce 2008 se skupina rozpadla, ale Steve Lukather ji o dva roky později dokázal obnovit. V březnu 2015 zemřel baskytarista Mike Porcaro. 

- Publicisté často zařazují Toto mezi kapely hrající tzv. adult oriented rock (AOR). Jde o širokou škatulku určenou hlavně pro skupiny ze severní Ameriky, které kombinují hutný, až hardrockový kytarový základ s klávesami a usilují o hudební noblesu založenou na muzikantské virtuozitě, bohatém aranžmá a kompoziční eleganci, někdy až okázalosti. Texty písní pojednávají o běžných tématech jako zamilovanost, partnerské vztahy, radost ze života, pocity z koncertování a údělu rockové hvězdy, ale jsou napsány „dospěleji": odrážejí se v nich pocity a myšlenky zaměřené na věkově starší posluchače, nikoli na teenagery. 

- Termín AOR vznikl na konci 70. let a úzce souvisí s tehdejším masivním úspěchem kapel Foreigner, Asia, Boston, Styx, Toto, Journey či Saga. Jde tedy o výraz pro zámořský rockový mainstream z doby, kdy se v popmusic už hlásila o slovo nová vlna a v USA bylo na samém vrcholu disco. 

- V Česku nemají skupiny hrající AOR velkou fanouškovskou základnu. Ani ty nejslavnější u nás proto nikdy nekoncertovaly: promotéři nechtějí riskovat propadák. Výjimkou jsou jen Asia a Toto. Ovšem pokud jde o Toto, jen zpola zaplněná Malá sportovní hala při jejich premiéře v říjnu 1999 vzbudila u novinářů oprávněně obavy, zda si v budoucnu vůbec ještě někdo troufne je k nám znovu dovézt. Po dlouhých letech tedy přišlo velké překvapení v podobě výročního koncertu Toto ve Foru Karlín. Nečekaná byla i solidní návštěvnost: místa k sezení byla zcela vyprodána a prostory ke stání i v patrech slušně zaplněny. Dočkáme se někdy i kapel Foreigner, Boston nebo Journey?

Autor reportáže: Miloš "Bob" Pelikán
Autor fotografií: Jaromír "Zajda" Zajíček, odkaz na celou fotogalerii
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Symphonic Night nabídne hudbu Mira Žbirky v instrumentálním symfonickém zpracování
18.03.

Symphonic Night nabídne hudbu Mira Žbirky v instrumentálním symfonickém zpracování

Miro Žbirka – Symphonic Night je název koncertu,který nabídne příznivcům československé hudební legendy mimořádnou...


Obyčejný neobyčejný muž Petr Spálený slaví jubileum speciální kompilací
18.03.

Obyčejný neobyčejný muž Petr Spálený slaví jubileum speciální kompilací

Zpěvák, kytarista a skladatel Petr Spálený oslaví 22. března 80. narozeniny. Při této příležitosti Supraphon vydává...


Pete Doherty vystoupí v rámci festivalu Dny evropského filmu v Paláci Akropolis
17.03.

Pete Doherty vystoupí v rámci festivalu Dny evropského filmu v Paláci Akropolis

Britský hudebník, skladatel a básník Pete Doherty míří na festival Dny evropského filmu (DEF). Zahraje naživo...


Zářící elegance v podobě disco-popové zpěvačky Sophie Ellis-Bextor dorazila i do Prahy
17.03.

Zářící elegance v podobě disco-popové zpěvačky Sophie Ellis-Bextor dorazila i do Prahy

Britská zpěvačka Sophie Ellis-Bextor vystoupila poprvé v Praze, kde pro své fanoušky předvedla nejen...


Kapela The 1975 dorazila do Prahy; fanoušky pozvala k sobě domů
17.03.

Kapela The 1975 dorazila do Prahy; fanoušky pozvala k sobě domů

Britská čtveřice The 1975 dorazila znovu do Prahy, kde 14. 3. vystoupila v holešovické Sportovní hale Fortuna...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kněhyně
05.03.

Kněhyně

» Kaczi

Beskydská písničkářka a multiinstrumentalistka Kaczi představuje své druhé...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru