Skotská smečka nenechala na nikom nit suchou

Biffy Clyro v pražské Lucerně podruhé. Tentokrát pohledem publicisty Romana Zahrádky a fotografa Jaromíra Zajdy Zajíčka.



Když svého času odpovídal zpěvák a kytarista Simon Neil na otázku, čím to je, že hrají Biffy Clyro tak výtečnou muziku, odpověděl bez váhání: "U nás se ani nic jiného dělat nedá, když pořád prší. Zalezete do garáže a hrajete a hrajete." Bylo to krátce poté, co jsem je objevil. A musím dodat, že jsem z nich byl od počátku nadšený. Od té doby se na mém názoru nic nezměnilo. A po posledním koncertu v pražské Lucerně už vůbec ne. Byla to strhující jízda v předvečer jejich nově očekávaného alba Ellipsis.

Ještě než se ale pustím do hodnocení těchto sympaťáků ze skotského Kilmarnocku, je nutno zmínit předkapelu The Atavists z Hradce Králové. Ta se prezentovala anglicky zpívaným stoner-rockem ze zatím jediného, debutového alba Bad Times, a bohužel doplatila na horší zvuk a obecenstvo, které se jen vlažně trousilo do sálu. Chvílemi to dokonce vypadalo na pěkný průšvih, ale s přibývajícími minutami se Lucerna přeci jen slušně zaplnila. S tímhle vším si ale královéhradečtí muzikanti dokázali poradit a sypali bez přestávky do obecenstva jednu skladbu za druhou. A jako by se přitom vrátili po časové ose z šedesátých let až do současnosti.
Stačilo přivřít oči, vnímat archaický zvuk varhan a v tu ránu jste se ocitli někde na hudební scéně v San Francisku, kde se zrodilo květinové hnutí hippies. Tohle celé pak okořenil energickým výkonem zpěvák a kytarista Adam Krofian, který ani na chvilku nepostál a i přes zjevnou nadváhu ukázal, že na sebe umí strhnout pozornost. Když k tomu připočteme bezchybnou rytmiku, které udával tón bývalý bubeník Ready Kirken Adam Jánošík, tak šlo o povedené zahřívací kolo, jež nezůstalo bez patřičné odezvy.

A pak to přišlo. Těsně před 21. hodinou se rozeznělo intro oznamující úvodní novinku Wolves Of Winter z chystaného alba Biffy Clyro. Pro někoho možná trochu rozpačitý začátek. Než se ale příjemně zaplněná Lucerna stačila rozehřát, splnil svou úlohu dokonale. Šlo jen o drobnou daň za nešťastně zvolené koncertní datum měsíc před vydáním nové desky. Další nášup Skotů byl už bombastický. Kapela totiž nasázela do svých fanoušků to nejlepší, čím ve svém arzenálu disponuje. Publikum se tak dostávalo do varu a s ním i Simon Neil, z něhož už po druhé skladbě tekly proudy potu a musel proto po každé skladbě měnit kytaru. Tak enormně vysoké bylo jeho nasazení. Počáteční rozpaky byly ty tam. Na osvědčené hity se co chvíli sborově zpívalo a sympatické bylo, že stejně přívětivě lidé reagovali i na další novinky. Z připravovaného alba Ellipses zazněl vedle již zmíněné Wolves Of Winter také druhý singl Animal Style nebo další skladby Friends & Enemies, Medicine či On A Bang.

Skotská smečka podporovaná dvojicí námezdních muzikantů porcovala svůj repertoár až s animální dravostí. Trhala momenty hardcorového hromobití na cucky, aby je vzápětí proměnila v dojemně lyrické pasáže jen s vybrnkávanou kytarou a nechala je posléze vygradovat do masivního stadionového refrénu. S Biffy Clyro se prostě nenudíte. Jednou skáčete, podruhé s nimi zpíváte a nakonec se z vás řine pot stejně jako ze Simona Neila. Jen s tím rozdílem, že on je svlečen do půli těla. Ale i to je nakonec podívaná. Na jeho těle je to samá kérka a ne ledasjaká.



Biffy Clyro opět ukázali, že mají nejen vynikající repertoár, ale že jsou i vynikající koncertní skupina. Ne nadarmo si je coby předkapelu pozvali třeba takoví Muse, Rolling Stones, U2, The Who nebo Red Hot Chili Peppers, vyprodávají za hranicemi velké haly a jsou ozdobou každého většího festivalu. Díky své nespoutané živelnosti, energii a lásce k hudbě. Jsou zkrátka neúnavní. A přesně touto pozitivní energií se vyzbrojili i do pražské Lucerny, kde nenechali na nikom nit suchou. Dvakrát proto škoda, že jsou v České republice stále ještě přehlíženou, nikoli zářivou atrakcí.
GALERIE

Související obsah:

» Stadionová pohodička v podobě protikladů   (Ondra Kocáb, 30. 01. 2013)
» Biffy Clyro se vrací do Prahy! V červnu vystoupí v Lucerně   (Ondra Kocáb, 12. 04. 2016)
» Biffy Clyro rozpoutali peklo v Lucerně   (Ondra Kocáb, 09. 06. 2016)
» Biffy Clyro avizují singlem Wolves of Winter novou desku   (Karel Souček, 23. 03. 2016)
» Animal Style láká na novu desku i pražský koncert Biffy Clyro   (Karel Souček, 31. 05. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Devátý ročník The Legends Rock Fest opět tradičně Pod Věží
11.12.

Devátý ročník The Legends Rock Fest opět tradičně Pod Věží

Festival The Legends Rock Fest má své tradiční místo konání v areálu Pod Věží, ale má i tradiční termín....


Jatka Fest 2020 nabídne sport, musery, program pro děti i pestrou hudbu
11.12.

Jatka Fest 2020 nabídne sport, musery, program pro děti i pestrou hudbu

Ve dnech 26. a 27. června 2020 přivítá město Pacov již devátý ročník oblíbeného hudebního festivalu Jatka Fest. Proběhne...


Do Prahy se příští rok vydají taktéž A-ha
11.12.

Do Prahy se příští rok vydají taktéž A-ha

Legendární norská popová skupina A-ha se poprvé v historii představí v Praze. Příští rok, 28. října, vystoupí...


Norský saxofonista Jan Garbarek vystoupí se svojí skupinou 20. března 2020 v Praze
11.12.

Norský saxofonista Jan Garbarek vystoupí se svojí skupinou 20. března 2020 v Praze

Norský saxofonista Jan Garbarek bývá právem označován za jednu ze stylotvorných figur evropského jazzu. Jeho nezaměnitelný,...


Sabaton v doprovodu kapel Apocalyptica a Amaranthe zbourají pražskou O2 arenu
11.12.

Sabaton v doprovodu kapel Apocalyptica a Amaranthe zbourají pražskou O2 arenu

SABATON vystoupí v rámci velkolepého evropského turné "The Great Tour” v pražské O2 areně a doprovázet...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LIVE!!! Ostrava
11.12.

LIVE!!! Ostrava

» Pospíšil Luboš

LIVE!!! Ostrava je název vůbec prvního živého alba rockového písničkáře Luboše...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru