Skapunková lokomotiva v plné parádě

Recenze alba : Energía Inagotable

Interpret: Locos
Celkový čas: 00:40:05
Vydavatel: Sony
Rok vydání: 2008
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

I Energía inagotable, druhá řadovka španělských skapunkerů The Locos, je nabitá spalující energií, tanečním třeštěním a melodiemi, že by si z nich i Clash sedli na zadek. Co skladba, to potenciální hit, opravdu, bez přehánění! To vše navíc zpívané ve španělštině, která je exotická a v tomhle případě také pro našincovo ouško obzvláště lahodná.

Skapunkový glorifikovaný teror

Jedenáctipísňový nášup parádně startuje složitější kompozicí s názvem Lloviendo idiotas. Vždyť je to bomba! Do počátečních kytar nevybíravě vpadnou rozjásané, rozevláté, rozesmáté dechy, hymnické sbory vyzývají ke společnému zpěvu a tak českého posluchače možná ani nenapadne závažnost textů – protože Locos jsou společensky a politicky angažovaní, kritičtí a nemilosrdní. Jak ostatně napovídá název druhé skladby Terror animal (která na začátku letmo připomene No Feelings od Sex Pistols), jenže pro našine je tohle při španělské hatmatilce druhořadé, zajímá ho především hudba.

Skvělými melodiemi si na desce naštěstí bříško napapá dosyta. Locos se nebojí měnit tempo, umně propojují kytárky se saxíkem, zpěvák a šoumen Pipi se vhodně doplňuje s dechberoucími sbory. Typickou ukázkou je trojka El vendedor de gloria, kde do typického skáčkového rytmu doslova bez varování vtrhává hutná elektrická smršť.

Mágové, žádní iluzionisti

Asi nejlepší skladbou alba je Somos más, obsahující tolik melodických postupů, že by z nich řada druhořadých punkových partiček vytěžila materiál na celou kazetu. S tím se však Locos, po právu často přirovnávaní k takovým klasikám žánru jako Less Than Jake nebo Reel Big Fish, rozhodně nechtějí spokojit. Do zvukovodů bez rozpaků řežou jednu vypalovačku za druhou, v Sol y pladrillo (jasně, možná, že tohle je vrchol albaJ) to rozjíždějí skandováním za doprovodu bicích a přidávají dva (!) refrény. V nejdelší skladbě Marchitada flor (4:17) zvolňují a ladí do rytmů klasického diska, aby to v hned následující Por la razón o la fuerza opět rozjeli do zběsilého poga. Jakési shrnutí toho nejlepšího přináší poslední vypalovačka Tus ilusiones, velkolepě skočná a přitom jaksi naléhavá.

Energía inagotable je důstojným pokračovatelem úspěšného debutu Jaula de grillos. Locos si díky oběma albům vydobyli na nezávislé scéně slušné renomé a jejich akční vystoupení bývají magnetem mnoha velkých festivalů. Mají spoustu obdivovatelů i u nás a Energía naprosto přesně potvrzuje proč.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař
09.01.

Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař

Nová česká komedie Matky představuje svou ústřední píseň a videoklip. Skladbu Matky složil Ondřej Brzobohatý, vložil...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru