Síla irské bezprostřednosti

Zahrát v dosud neprobádaných končinách, v nové zemi a novém prostředí může být pro muzikanta stresující a interpret se může cítit pod tlakem. Nejste si jistí, že diváci přijdou, v mnoha případech je překážkou i jazyková bariéra. Nic z toho však neplatí v případě Ira usazeného ve Vídni, který v sobotu přijel do pražské Balbínovy poetické hospůdky zahrát svůj český debut. Shane Ó Fearghail měl původně přijet už v dubnu, ale vzhledem k současné situaci byl concert odložen a posunut. Letní termíny koncertů nejsou možná úplně nejlepší, ale pokud není jiná možnost a pozdější termíny jsou již zamluvené, musíte vzít zavděk kartami, které jsou vám rozdané.
Shane se od začátku cítil v Balbínce jako doma. Tenhle klub má zvláštní atmosféru, která přitahuje spřízněné duše jak z řad muzikantů, tak publika. Shaneova přátelská bezprostřední povaha si okamžitě získala přízeň přítomných, kteří v průběhu večera neváhali zapojit své hlasivky a přispět k magické atmosféře celého koncertu. Shane přijel do České republiky představit nové album Born from Tradition, kterému také říká „irské", protože je z něj víc než ze všech jeho předešlých cítit touha po návratu ke kořenům. Na albu najdete šest autorských skladeb a čtyři tradicionály v Ó Fearghailově aranži. V angličtině a irštině. Shane Ó Fearghail je možná usazený v Rakousku, ale je to Kelt každým coulem a ze všeho, co dělá, je cítit hrdost na irské kořeny. Ať už jde o zpívání v irštině (gaeilge) či hru na bodhrán, kterou má hodně lidí s Irskem spojenou.
          Pozorné publikum hltalo každý tón a každé slovo. Bezprostřednost a přátelská povaha irského písničkáře si okamžitě získaly všechny přítomné. Na koncertě zazněly jak písně z nového alba, tak starší (Elastic, Star), osvědčené favoritky (Faerie tree, ve které je keltský vliv naprosto nepřeslechnutelný) i dosud nevydané (Valley of Coincidence). O historky a vtipy nebyla nouze, včetně zmínky o vztahu Irů a Čechů „ Všechno začalo Glenem Hansardem před dvaceti lety, což vůbec není špatný začátek, Glena máme rádi." Došlo i na několik cover verzí, několik písni od The Beatles, kdy se Shane vyznal ze své lásky k téhle kapele, Sweet dreams (Eurythmics) či Can't help falling in love (Elvis Presley). Vždycky je potěšující, pokud se umělec vystupující v jiné než svojí vlastní zemi naučí pár slov či vět z jazyka dané země. Ani Shane Ó Fearghail není výjimkou. Čeština je považována za jeden z nejtěžších jazyků, ale tenhle talentovaný muzikant má vytříbené uši.
Možná se jednalo o vůbec první české vystoupení přátelského Ira, ale určitě ne poslední.
GALERIE

Související obsah:

» ¨   (Jana Vondrušová, 13. 07. 2020)
» Pokora před domácím publikem v dechberoucím prostředí   (Jana Vondrušová, 24. 12. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Poutníci se na narozeninových koncertech sejdou v nejsilnější sestavě
12.08.

Poutníci se na narozeninových koncertech sejdou v nejsilnější sestavě

Kdo by neznal hity Napsal jsem jméno svý na zdi, Pojďme se napít, Hvízdání nebo Panenka. Nyní je budou moci posluchači...


Polští Vader si prodlouží zářijové turné. Přijedou i do Prahy a Brna
11.08.

Polští Vader si prodlouží zářijové turné. Přijedou i do Prahy a Brna

Je tomu měsíc, co si polská death metalová ikona Vader naplánovala náhradní koncerty z letošního jara do Bratislavy...


Kapela Napořád natáčí s britským producentem Clintem Murphym
11.08.

Kapela Napořád natáčí s britským producentem Clintem Murphym

Půl roku to trvalo, ale členové kapely Napořád se dočkali. Od pondělí 10. srpna začínají v nahrávacím...


Legendární Orient se na berounských prknech opět představil ve velice dobrém světle
11.08.

Legendární Orient se na berounských prknech opět představil ve velice dobrém světle

Berounský RC Prdel měl na pátek 7.8.2020 v line upu dvě rockové položky. Premiérově se hostům ukázala...


Daniel Hope vystoupí v Praze na unikátní plovoucí scéně na Vltavě
09.08.

Daniel Hope vystoupí v Praze na unikátní plovoucí scéně na Vltavě

V rámci mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu vystoupí 19. září přímo na hladině Vltavy britský...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Vzhůru přes oceán
03.08.

Vzhůru přes oceán

» Vitacit

Vzhůru přes oceán je debutové album legendární heavymetalové skupiny...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru