Síla irské bezprostřednosti

Zahrát v dosud neprobádaných končinách, v nové zemi a novém prostředí může být pro muzikanta stresující a interpret se může cítit pod tlakem. Nejste si jistí, že diváci přijdou, v mnoha případech je překážkou i jazyková bariéra. Nic z toho však neplatí v případě Ira usazeného ve Vídni, který v sobotu přijel do pražské Balbínovy poetické hospůdky zahrát svůj český debut. Shane Ó Fearghail měl původně přijet už v dubnu, ale vzhledem k současné situaci byl concert odložen a posunut. Letní termíny koncertů nejsou možná úplně nejlepší, ale pokud není jiná možnost a pozdější termíny jsou již zamluvené, musíte vzít zavděk kartami, které jsou vám rozdané.
Shane se od začátku cítil v Balbínce jako doma. Tenhle klub má zvláštní atmosféru, která přitahuje spřízněné duše jak z řad muzikantů, tak publika. Shaneova přátelská bezprostřední povaha si okamžitě získala přízeň přítomných, kteří v průběhu večera neváhali zapojit své hlasivky a přispět k magické atmosféře celého koncertu. Shane přijel do České republiky představit nové album Born from Tradition, kterému také říká „irské", protože je z něj víc než ze všech jeho předešlých cítit touha po návratu ke kořenům. Na albu najdete šest autorských skladeb a čtyři tradicionály v Ó Fearghailově aranži. V angličtině a irštině. Shane Ó Fearghail je možná usazený v Rakousku, ale je to Kelt každým coulem a ze všeho, co dělá, je cítit hrdost na irské kořeny. Ať už jde o zpívání v irštině (gaeilge) či hru na bodhrán, kterou má hodně lidí s Irskem spojenou.
          Pozorné publikum hltalo každý tón a každé slovo. Bezprostřednost a přátelská povaha irského písničkáře si okamžitě získaly všechny přítomné. Na koncertě zazněly jak písně z nového alba, tak starší (Elastic, Star), osvědčené favoritky (Faerie tree, ve které je keltský vliv naprosto nepřeslechnutelný) i dosud nevydané (Valley of Coincidence). O historky a vtipy nebyla nouze, včetně zmínky o vztahu Irů a Čechů „ Všechno začalo Glenem Hansardem před dvaceti lety, což vůbec není špatný začátek, Glena máme rádi." Došlo i na několik cover verzí, několik písni od The Beatles, kdy se Shane vyznal ze své lásky k téhle kapele, Sweet dreams (Eurythmics) či Can't help falling in love (Elvis Presley). Vždycky je potěšující, pokud se umělec vystupující v jiné než svojí vlastní zemi naučí pár slov či vět z jazyka dané země. Ani Shane Ó Fearghail není výjimkou. Čeština je považována za jeden z nejtěžších jazyků, ale tenhle talentovaný muzikant má vytříbené uši.
Možná se jednalo o vůbec první české vystoupení přátelského Ira, ale určitě ne poslední.
GALERIE

Související obsah:

» ¨   (Jana Vondrušová, 13. 07. 2020)
» Pokora před domácím publikem v dechberoucím prostředí   (Jana Vondrušová, 24. 12. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Thom Artway se nechce zacyklit, překvapuje novým singlem
28.11.

Thom Artway se nechce zacyklit, překvapuje novým singlem

Indiepopová skladba Dream Your Life Away se vymyká dosavadní tvorbě písničkáře Thoma Artwaye. Chytlavou melodii s ironickým...


Vladimír Merta oslaví 75. narozeniny koncertem a kolekcí archivních nahrávek
28.11.

Vladimír Merta oslaví 75. narozeniny koncertem a kolekcí archivních nahrávek

Legenda naší písničkářské scény Vladimír Merta oslaví 20. ledna 2021 pětasedmdesáté narozeniny....


Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou
27.11.

Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou

Po memoárech Luboše Andršta a Michala Prokopa vydává nakladatelství Galén další knihu o českých muzikantech. Tentokrát...


Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů
27.11.

Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů

Moje československé Vianoce je název vůbec prvního vánočního alba slovenského zpěváka, hudebníka, textaře...


Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna
26.11.

Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna

Za první videoklip ze svého nového alba Řeka si Lenka Dusilová zvolila syrovou triphopovou píseň Vlákna....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ozveny lazov
29.11.

Ozveny lazov

» Hmlisto

Ozveny lazov obsahují jedenáct nových písní rodinného dua Hmlisto,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru