„S muzikou to myslíme upřímně a vážně,“ tvrdí frontman kapely Mr. Loco Filip Flusser.

Mezinárodní kapelu Mr. Loco jsme již čtenářům Hudební knihovny představili. Stejně jako jejich aktuální album Balkan Trip, které sklízí pochvaly nejen v naší recenzi. Tak ještě rozhovor, k němuž jsme pozvali zakladatele kapely, zpěváka a kytaristu Filipa Flussera (ex Temperamento, Luca Brasi, Artery), jehož kořeny sahají až na Balkán.    

Hudební knihovna: Jak se stane, že se v Praze dá dohromady takhle mezinárodní kapela jako Mr. Loco? Náhoda nebo záměr?
Filip Flusser:
„Vlastně se jednalo o shodu náhod. Tehdy jsme do kapely sháněli basáka. Náš ex bubeník nám doporučil svého kamaráda Luise (Mexico), ten nám doporučil trumpeťáka Vlada (Peru) a nakonec se k nám připojil další latino-americký muzikant Filipe (Columbie) na bicí. Všichni tito výborní muzikanti působí v pražských latino-amerických barech a restauracích, kde hrávají salsu a podobné styly."  

HK: Jaké výhody a nevýhody toto mezinárodní složení přináší?
FF:
„Pro Mr. Loco to stoprocentně přináší pouze výhody. Pokud bychom si muzikálně nebo lidsky nerozuměli, tak bychom nemohli fungovat v jedné kapele. Máme podobné hudební vzory, inspiruje nás podobná hudba a v neposlední řadě to myslíme s muzikou upřímně a vážně. Také za ty roky, co muziku dělám, si myslím, že je to ta nejpodstatnější věc, na které vlastně záleží nejvíc. Všechno ostatní jsou kecy (smích). Kompromisy ve stylu "kytarista hraje výborně, ale je to vlastně debil, se kterým se nesnesu v jedné místnosti" nemůžou nikdy moc dlouho vydržet."  HK: Vaše nové album se jmenuje Balkan Trip a vy máte na Balkáně kořeny. Jaké?
FF:
„Moje máma pochází z přímořského města Burgas, babička byla řecká Makedonka, děda byl stoprocentní Bulhar, takže toto jsou mé balkánské kořeny. Mám tam bratránky, sestřenky, neteře, tety, strýčka a podobně. Samozřejmě i balkánské hudební vlivy jsou mému srdci blízké a můj genetický mix mě určitě předurčuje hrát podobnou muziku."  

HK: Čím je vám tedy blízká právě balkánská hudba?
FF:
„Vášeň, hloubka, divokost, melodie, nespoutanost, hravost, rytmičnost... To vše, co dnes paradoxně postrádám v českých rádiích!"   

HK: Temperamento byla svého času uznávaná skupina. Proč se vlastně rozpadla a vídáte se se členy této kapely?
FF:
„Byla to intenzivní pětiletá, rychle na vrchol stoupající kapela, která jak rychle vystoupala na českou scénu, tak rychle odešla. Se všemi členy jsme vlastně nerozluční kamarádi dodnes. Pravidelně se s rodinami navštěvujeme a chodíme spolu na pivko. Azi, nyní DJ Problematicko, je v současné době členem Mr. Loco, spoluprodukoval naši desku Balkan Trip a dokonce přispěl i autorsky. K rozpadu Temperamenta mohu za sebe říct, že to nebyla jedna zásadní věc, která nás dohnala k rozpuštění kapely, ale bylo to více maličkostí a drobností, které jsme v té době nechtěli nebo neuměli řešit s větším nadhledem a pokorou. Možná bylo také důvodem, že jsme se nemuseli tolik snažit a dřít na náš úspěch jako ostatní kapely. Podpis smlouvy se Sony BMG byl otázkou jen několika málo týdnů od vzniku Temperamenta. Asi jsme si toho dostatečně nevážili. Každopádně na tu dobu rádi a v dobrém vzpomínáme."   HK: Máte přehled o tom, co dnes bývalí členové dělají? (samozřejmě kromě Problematica)
FF:
„Náš první bubeník Filip Muzikant se dnes živí hudbou na zaoceánských lodích, náš druhý bubeník Boky se živí hudbou jako bubeník u Marpa, basák Vanky se odstěhoval do Itálie a pracuje jako správce knihovny. Dj Corleone je provozní ve skvělé thajské restauraci v centru Prahy a manager Martin pracuje jako projekt manager jednoho velkého festivalu. Vesměs se nám, jak to tak vypadá, daří výborně (smích)."  

HK: Jak dlouho jste pracovali na desce Balkan Trip a co bylo při přípravě nejsložitější?
FF:
„Deska vznikala zhruba 2 roky, práce to byla pěkná, někdy zdlouhavá až nekonečná. Možná právě to, že jsme neměli pevný termín, bylo na desce to nejsložitější. Ta možnost donekonečna se v písničkách "vrtat", předělávat a zkoušet jiné varianty refrénu, melodií, beatů a tak dále. Velkou měrou přispěli i producenti Aleš Hyvnar a DJ Cutdem (produkoval 3 skladby), ti měli ten pravý odstup a právo říct, že tohle je už moc, nechme to, jak to je. Nakonec jsme ale našli svůj sound i směr, kterým chceme jít a prezentovat naši hudbu světu. Moderně pojatá balkánská tancovačka, energická hudba s prvky balkánu, ska, reggae, punku. Takže příští deska už bude hračka (smích)."  HK: Jak se liší live verze vašich skladeb od těch studiových?
FF:
„Doufám, že co nejméně (smích). Snažíme se vše, co jsme nahráli na desku, také věrně reprodukovat na koncertech. Dřív jsme skladbám na koncertech nechávali volný průběh, hodně jsme improvizovali a vlastně jsme playlist nikdy nezahráli stejně. Bylo to užitečné k tomu, že se kapela sehrála. Všichni jsme museli poslouchat ostatní kolegy, co hrají. Bylo to určitě motivující, člověk musel být furt na pozoru. Jako muzikanti ale teď díky tomu hrajeme s větší jistotou."  

HK: Chystáte k nové desce nějaké turné?
FF:
„Všechny koncerty, kluby a festivaly jsou zveřejněné na našich stánkách www.mrloco.cz. Všichni jste vřele zváni a vítáni!"  
GALERIE

Související obsah:

» Mezinárodní Mr. Loco zve na balkánský trip   (Karel Souček, 27. 10. 2016)
» Balkan Trip kapely Mr. Loco vás zavede také do Mexika či na Jamajku   (Karel Souček, 17. 02. 2017)
» Balkan Trip   (Karel Souček, 17. 02. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Byznys Xindla X avizuje nové album Sexy Exity
25.04.

Byznys Xindla X avizuje nové album Sexy Exity

Chytlavá, melodicky výživná, rytmicky vstřícná, hravá, vtipná. Taková je nová písnička Xindla X s názvem Byznys,...


,,Před koncertem mám rád klid a dvě deci dobrého vína," netají se Thom Artway
25.04.

,,Před koncertem mám rád klid a dvě deci dobrého vína," netají se Thom Artway

Je mladý, talentovaný, úspěšný a přitom stále skromný. Zpěvák, písničkář a busker Thom Artway, vlastním jménem...


Muzikanti a herci připomenou Pavla Bobka hudbou i slovem
25.04.

Muzikanti a herci připomenou Pavla Bobka hudbou i slovem

Známí hudebníci, herci a fotografové připomenou legendu českého rokenrolu a country music Pavla Bobka, který...


Na Labefest nejen za kvalitní muzikou, ale také za adrenalinem
24.04.

Na Labefest nejen za kvalitní muzikou, ale také za adrenalinem

Největším hudebním svátkem v Děčíně je tradičně rodinný Labefest. V krásném areálu na břehu Labe,...


Wohnouti novým klipem podporují nemocnici v Keni
24.04.

Wohnouti novým klipem podporují nemocnici v Keni

Africký stát Keňa si kapela Wohnout vybrala k natáčení videoklipu na novou píseň Sladký dřevo. Pozitivní vyznění...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Technology
19.04.

Technology

» Don Broco

Technology je název třetího alba britské kapely Don Broco. Vyšlo...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru