S akustickou KMT nemůžeme zůstat nikdy „sami“

Na svém debutu Sami je uhrančivá, silně emotivní, něžná, ale i nesmírně přemýšlivá a divoce spontánní. O kom je řeč? O Kateřině Marii Tiché, naší letošní nejvýraznější zpěvačce, která se o uplynulém víkendu mohla představit fanouškům v čistě akustické podobě, byť jen v online přenosu. Streamování je dnes jedinou plnohodnotnou náhradou živého koncertu, a i když ty živé emoce nemůže úplně nahradit, má i tahle platforma své kouzlo. Koncert můete zhlédnout na tomto odkazu.

Ač se přenos online vystoupení objevil nejen na youtube nebo na facebooku, nejsilnější výrazové vyjádření našel na zoom, kde bylo možné s Kateřinou i interaktivně komunikovat. Já jsem viděl pouze youtube verzi, která v prvních 12ti minutách utrpěla obrazový zásek, takže první písně včetně letitého hitu Vzpomínej bylo slyšet pouze na pozadí statického obrazu. Ale nevadilo to! I tak bylo zvukově vše výborné a když pak nastoupily již živé pohyby všech aktérů – mimo zpěvačky se na pozadí objevil klavírista, kytarista a později i hráč na akordeon -, byla nálada nedělního večera příjemně nastavena.

Oproti vycizelovanému debutu, nad kterým nelze i po několika měsících šetřit superlativy, má živá podoba skladeb poměrně jiné vyznění. Je samozřejmě komornější, v bezprostředním obrazu i ještě opravdovější než na debutu Sami. Dvakrát zahraná V Paříži byla příjemně rozverná stejně jako na desce a Zničená zem vytáhla ještě výrazněji do popředí líbezný klavír v podaní Jirgy Urgošíka. Kytara ale nezůstala pozadu, Matouš Rohovský vkusně střídal jak akustiku tak elektriku, přičemž obě byly zvukově precizní, možná i několika pasážích lehounce přehlušily samotnou zpěvačku! To ale vůbec nevadilo.Ta si vyloženě užívala každou písničku a přezpívala celé album i se svými vrcholy Kdyby tak a Vítr. A propos – Vítr navíc Kateřina doplnila komentářem, jak tuhle silnou skladbu psala, že se chtěla vyrovnat se svým strachem. Bez přehánění musím napsat, že je tento nejpocitovější song kandidátem na nejsilnější píseň české hudební scény tohoto roku! Kateřina výsostně zapěla i Metro a znovu i Zničenou zem, kde se nejen nádherně doplňoval klavír s kytarou, ale také v pozadí decentní akordeon. Ke skvěle sehrané trojici se totiž přidal akordeonista Michal Mihok, který přišel svým nástrojem doprovodit hitovky Sami a Příteli. A znovu přišel v závěru perfektní Kolemjdoucí, který i kvůli textu nejde z hlavy. Myslím, že kdyby hrála album celé znovu a znovu, že by to nikomu nevadilo.

Perličkou byly Cookovy ostrovy, prý letitý evergreen, který nezapře nostalgické písničkářské kořeny, řekl bych, že je takovou romantickou sondou do cestovatelské duše. Čistá kytara a lehce pojatý zpěv nás vrací k lidovému folku táboráků, na který skoro v dnešní uspěchané době zapomínáme.

Příště bych si s celou partou opravdu rád dal i to šampaňské, ke kterému Kateřina ráda všechny alespoň online pozvala. Ale naživo! Nicméně takhle si opravdu představuji příjemně prožitý (před)vánoční čas. Díky moc za to.
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař
09.01.

Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař

Nová česká komedie Matky představuje svou ústřední píseň a videoklip. Skladbu Matky složil Ondřej Brzobohatý, vložil...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru