Robert Plant i na Carry Fire potvrzuje své skladatelské velikánství

Recenze alba : Carry Fire

Album: Carry Fire
Interpret: Plant Robert
Celkový čas: 00:49:00
Vydavatel: Nonesuch Records
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Robert Plant se letos vrací s další deskou. Již jedenáctý sólový materiál vysílá tři roky po dokonalé desce Lullaby And..The Ceasless Roar. I novinka v sobě mísí prvky world music, slyšíme tak mnoho různých nástrojů, stejně tak jako vlivy blues a rocku. Carry Fire nalézá Planta opět ve formě.

Opět podpořen skvělými instrumentalisty z kapely Sensational Space Shifters, se kterými všechny skladby vznikaly. Textově se zabývá těžšími tématy než na předchůdci. Zmiňuje zlo kolonialismu (New World), či nacionalismus (Carving Up The World Again). Jedinou vzpomínkou na Led Zeppelin může být titul hned úvodní skladby "The May Queen", jenž pochází z textu ke "Stairway To Heaven". Dále je to však pokračující objevování nejrůznějších stylů.Hlavně hudba z východu a ethno music inspiruje většinu skladeb. Hned úvodní The May Queen, titulní Carry Fire či New World absolutně dávají zapomenout na působení v legendární britské formaci. Lze slyšet také rozmanité nástroje, od piána či kytar až po housle, violoncello nebo flétny. Kořeny amerického blues zase rozhodně ovlivnily Carving Up The World. Balady tu zastupuje hned několik položek. Tou nejvýraznější je nejspíše Season's Song. Zmínit je potřeba i romantickou A Way With Words, která se rozebíhá za jemného doprovodu piána, jinak ji zcela vede sám Plant svým charismatickým projevem, dodávajícím skladbě právě onu jedinečnou atmosféru.

Rockerství se trochu projevuje ještě v povedeném druhém singlu Bones Of Saints, který dokáže přecházet z typických old-school rytmů do jemné popové polohy. Samotnou kapitolou je pak Bluebirds Over The Mountain, ve které hostuje zpěvačka Chrissie Hynde. Je to předělávka téměř padesát let staré skladby Ersela Hickeyho, kterou později upravili i Beach Boys. Tady se ukazuje Plantova síla oživit starou věc, dát jí naprosto nový směr a udělat z ní další jedinečnou stopu během desky.Carry Fire ukazuje další hudební tvář Roberta Planta. Na této desce je především vidět, že Plant se chce posouvat, chce dál objevovat, překonávat hranice své dosavadní tvorby a posunout je o kus dále. I s pomocí Sensational Space Shifters se mu to daří a věřme, že i příští rok všichni opět zavítají do České republiky.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Plant křičí do ouška ukolébavky

Plant křičí do ouška ukolébavky

Od synth-vyhlazené popu alb z 80 let přes hluboce zakořeněné posedlosti pozdního psycho-folku...GALERIE

Související obsah:

» Robert Plant vystoupí v Brně už příští týden   (David Malý, 16. 07. 2015)
» Robert Plant v Ostravě - jednoznačný vrchol festivalové scény v Česku   (Karel Souček, 21. 07. 2014)
» Rocková legenda Robert Plant vystoupí v Plzni   (Jana Kleinbauerová, 21. 07. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Členové anglo-americké kapely The Dog Fight se potkali v Praze, nyní vydávají debut
19.01.

Členové anglo-americké kapely The Dog Fight se potkali v Praze, nyní vydávají debut

Muzikanti Ian Kelosky (USA), Guy Bennett (UK) a Matt Petrarca (USA) jsou členové skupiny The Dog Fight, kteří sdílejí společnou...


George Ezra a jeho nový singl Paradise
19.01.

George Ezra a jeho nový singl Paradise

Britský písničkář George Ezra dnes oznámil vydání svého dlouho očekávaného druhého studiového...


Slovenská Pohoda 2018 ohlašuje i Jammieho Calluma
19.01.

Slovenská Pohoda 2018 ohlašuje i Jammieho Calluma

Nejspíš nikdo neudělal pro popularizaci jazzu ve 21. století tolik, co Jammie Cullum. Historicky nejprodávanější jazzový...


Potichu si na křty svého debutu pozvali Davida Stypku a Báru Zmekovou
19.01.

Potichu si na křty svého debutu pozvali Davida Stypku a Báru Zmekovou

Milovníci akustického popu již určitě zaregistrovali kapelu Potichu, která právě vydává na vinylech i CD své debutové...


Oscar Benton, bílý bluesový král je zpět
19.01.

Oscar Benton, bílý bluesový král je zpět

Oscar Benton natočil nové album ‘I Am Back’ spolu s kytaristou Johnny Laporte v dětském domově,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Poruba
12.01.

Poruba

» Nohavica Jaromír

Jarek Nohavica přichází s novinkovým autorským počinem nazvaným úderně...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru