Richard Clayderman, který jako první natočil Baladu pro Adélku, vystoupí v Plzni

Pokud jste chodili do hudebky na klavír, určitě jste si zahráli Baladu pro Adélku z roku 1976. Její úvodní část u nás navíc proslavil v osmdesátých letech i pořad České televize Vysílá studio Jezerka. Nyní bude mít české publikum jedinečnou příležitost vyslechnout celou kompozici naživo přímo od Richarda Claydermana, který natočil její první a zároveň nejslavnější interpretaci.  Přední francouzský hudebník, jenž je podle Guinessovy knihy rekordů vůbec nejúspěšnějším klavíristou světa, vystoupí v úterý 30. března 2021 v Plzni. Ve zdejším Kongresovém centru Parkhotelu zahraje pouze omezenému počtu diváků. Do prodeje půjde 499 vstupenek. Klavíristu, který za svůj čtyřicetiletý profesní život prodal neuvěřitelných 100 milionů desek, v Plzni doprovodí dvanáctičlenný orchestr.        

Richard Clayderman dosud v Česku vystoupil pouze v Praze. Plzeňský koncert tak bude jeho premiérou. „V Parkhotelu předvede průřez celou svojí tvorbou a jistě dojde i na proslulou Baladu pro Adélku. Můžeme se tedy těšit na překrásný zážitek," láká na koncert promotér Tomáš Brna

Clayderman se narodil v rodině učitele hudby a jeho profesionální dráha tím byla předurčena. Již jako velmi mladý hrál v doprovodných kapelách tehdejších francouzských hvězd. Zlom v jeho kariéře nastal po setkání se skladatelem Paulem de Sennevillem. Ten hledal brilantního klavíristu pro nahrávání své nové Balady pro Adélku, kterou složil pro svoji malou dceru. Nahrávky se v podání Richarda Claydermana prodalo 22 miliónů kopií v 38 zemích světa. Clayderman nezůstal však jen u hry na klavír, začal se věnovat také vlastní tvorbě. Jeho dokonalý mix klasických klavírních skladeb s popem, vlastní romantické sonáty a originální interpretace světových skladatelů, oslnily celý svět.  Nejvíce ze všeho však miluje koncerty. Jak sám říká: „Bez živého vystupování a blízkého kontaktu s publikem si svůj život ani nedovedu představit”.  

Nejslavnější skladbu, kterou natočil, Baladu pro Adélku v našem prostředí proslavil více než Richard Clayderman klavírista Jiří Malásek, který ji v roce 1979 (v úpravě Vladimíra Popelky) společně s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. Popularita Maláskovy interpretace byla daná i tím, že se skladba stala na dlouhou dobu znělkou dobového diskusního televizního pořadu Vysílá studio Jezerka. „Zajímavou českou stopou je i to, že Clayderman koncertoval s Karlem Gottem. Vyprodali společně 45 velkých koncertů po celé západní Evropě," dodává Brna.

ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Album Desatero setkání skupiny Antikvartet přináší hudební odkaz Dušana Vančury
31.10.

Album Desatero setkání skupiny Antikvartet přináší hudební odkaz Dušana Vančury

Nedávno zesnulý zpěvák, kontrabasista, textař a hudební aranžér Dušan Vančura založil hudební skupinu Antikvartet...


Jedinečný projekt kapely B-Side Band přináší nové album Folk Swings
30.10.

Jedinečný projekt kapely B-Side Band přináší nové album Folk Swings

Legendární skladby, kterých se ujaly folkové legendy, ale i popové osobnosti Skladeb ve swingových úpravách...


Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková
29.10.

Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková

V neděli skončil 26. ročník největšího hudebního veletrhu world-music WOMEX (Worldwide Music Expo), na který se hlásí tisícovky...


Kapela February vydává singl Oust
29.10.

Kapela February vydává singl Oust

Ostravská čtveřice February vydává nový singl Oust. Kapela, která v posledních letech zaznamenala na české alternativní...


Yungblud se příští rok vrátí do Prahy
29.10.

Yungblud se příští rok vrátí do Prahy

Britský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Yungblud se přesně po dvou letech od beznadějně vyprodaného...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
30 let testováno na lidech
30.10.

30 let testováno na lidech

» Sto zvířat

Sto zvířat letos slaví 30 let existence na naší hudební scéně. K...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru