První ročník metalového festivalu Secretly Separated v Brně proběhl na jedničku

Patrně jedna z posledních outdoorových hudebních akcí tohoto podivného roku se uskutečnila v Brně v prostorách a pod taktovkou firmy Živé Ozvučení a kapely Secrets of Separation. Festival navazuje na loňskou klubovou akci Secretly Separated Core Night, kde pořádající kapela pokřtila EP „Protectors”. Původní sestava sobotního odpoledne čítala šest kapel ze všech koutů české republiky. Bohužel, na poslední chvíli se ze zdravotních důvodů omluvila brněnská hardcore thrashová parta Unholy Ones a na sehnání náhrady nebyl prostor. Zábavu tedy obstaraly metalcoroví Make Me Collapse z Hradce Králové, stejně žánrově ladění We Are The Motion z Hanušovic, domácí melodičtí metalisté Secrets of Separation, hardcoroví Fall From Everest z Prahy a nejdelší cestu měli DJentoví SEVERALS z Plzně.

První a poslední letošní příležitost představit novinky?


Krátce po páté hodině začínala parta Make Me Collapse, která vznikla z popela screamo kapely We Came From Horror. Při jejich koncertu se do areálu trousili skupinky lidí a shromažďovali se před pódiem v úhledném půlkruhu. Pětice začala s vervou, nastolila pekelné tempo a vytvořila skvělou atmosféru, která vydržela až do večera. Jejich nadupaný screamo metalcore s nečekanými breakdowny a technickými vyhrávkami velmi bavil a několik jedinců se hned pustilo do tance. Zahráli svůj nejnovější singl „Dead Calm” z letošního roku i loňské kousky „No Special End User” a „Rewind”. Třešničkou na dortu byl závěrečný cover písně „Death Toll” od britských While She Sleeps. Na úvod skvělý koncert.


Druhou partou byli We Are The Motion, kteří plynule navázali na metalcorovou notu. Jejich metalcore je výrazněji protkaný čistými vokály a tvrdými growly zpěváka Zetta. We Are The Motion mají na svém kontě čtyři roky starou debutovou desku „Nameless”, kde najdeme například skladbu „Follow My Steps” s hostováním Filipa Vlčka z kapely John Wolfhooker. Hned čtyři z pěti členů se nějakým způsobem podílejí na vokálech, a to včetně bubeníka, což je samo o sobě obdivuhodné a zaslouží si uznání. Čisté zpěvy jsou skvělé, vytváří velmi melancholickou atmosféru, kterou zpěvák svým screamem zase "zničí”. Ani We Are The Motion během letoška nezaháleli a představili nový singl s názvem „Closure”. Věřím, že kapela neplánuje nic uzavírat a brzy se s nimi zase setkáme. Snad už za příznivějších podmínek.To nejlepší z českého moderního metalu


Při západu slunce se chystala domácí a pořadatelská parta Secrets of Separation. V tuto chvíli už bylo publikum výrazně aktivnější a na výzvy zpěváka Štěpána reagoval přinejmenším tucet návštěvníků. Koncertem Secrets of Separation celý večer gradoval a začal pravidelně vznikat patřičný moshpit (s přihlédnutím na velikost akce). Jak jsem již zmínil výše, kapela loni vydala nadupané EP „Protectors”, na němž najdete pět vynikajících melodických kusů, které s přimhouřeným okem připomínají švédskou melodickou metalovou školu ve stylu Soilwork. Pětice nám s obrovskou dávkou energie naservírovala prvotřídní metalcore, kterému vévodil singl „Psyché”, „Obverse and Reverse” nebo „Journey II” z nového EP. Frontman Štěpán pochopitelně nezapomněl poděkovat všem návštěvníkům na podporu a kapelám za účast, přičemž vyjádřil přání, abychom se na stejném místě setkali i za rok. Snad tomu tak bude, jelikož podobné venkovní akce Brno potřebuje jako sůl.


S předposlední kapelou večera jsme se žánrově přesměrovali do tvrdších a techničtějších poloh metalu. SEVERALS je aktuálně jedna z předních tuzemských progresivních metalových či djentových skupin u nás, v areálu to rozjela v neskutečných obrátkách a jejich technické vyhrávky musely lahodit všem přítomným uším. Příjemně nakřáplý a uřvaný vokál zpěváka Dominika Fencla okamžitě evokuje mladé Architects a divoký hudební doprovod plný zběsilých kytar nikoho nemohl nechat v klidu. I v místních, řekněme, polních podmínkách představili skvělou světelnou podívanou, na které si vždy nechávají záležet a podpořil je i výborný zvuk. Rozlet SEVERALS nepřibrzdil ani nedávný odchod původního kytaristy Páji, jelikož nový kytarista Jan Dietl dělá absolutně skvělou práci. I SEVERALS mají nový letošní singl nazvaný „Luna” a na příští rok chystají nahrávání debutového alba, které bude bezesporu jednou z nejlepších tuzemských nahrávek.Mládí vpřed!


Samotný závěr večera obstarala pražská post-hardcorová parta Fall From Everest, která se kamarádí i s elektronikou. Času nebylo nazbyt, a tak se čtveřice nezdržovala žádnými zbytečnostmi a rovnou spustila svůj barevný hardcore. Fall From Everest do Brna přijeli ještě s horkou novinkou. Jejich debutová deska „St. Nightmare's Day” byla v době koncertu venku jen necelý týden a bylo vidět, že pánové mají velkou radost, že novinku mohou představit. Aktuální produkce kapely je plná těžkých screamů, které se snoubí s místy až pop-rockovými popěvky. Ty ale vždy velmi brzy zadupe do země hluboký scream a vrátí se divoký hardcore. Jeden příklad za všechny - skladba „Gasoline Ready”. Ačkoliv je elektronika místy velmi výrazná, funguje výhradně v prospěch kvalitního moderního post-hardcoru a jen vyzdvihuje rozdílné elementy v tvorbě kapely. Soudě pouze podle živého koncertu, mají Fall From Everest na kontě skvělou a zábavnou dlouhohrající desku. Klobouk dolů.

Koncert Fall From Everest bohužel zastihla i nepříjemnost v podobě zranění jednoho z účastníků v kotli. Kapela s úctou zastavila svou poslední skladbu a ostatní přítomní se o zraněného postarali. I přes účast záchranné služby si dovolím tvrdit, že se první outdoorový ročník festivalu Secretly Separated určitě povedl. Program byl plný kvalitních tuzemských kapel od metalcoru až po elektroniku a diváků se nakonec sešlo poměrně dost. Jistě za to může i aktuální nejistota na hudební scéně a omezené možnosti výběru, ale pokud by byla každá alternativa takto kvalitní, nikdo si určitě stěžovat nebude. Velký dík patří kapele Secrets of Separation, jejich frontmanovi Štěpánovi, společnosti Živé Ozvučení a samozřejmě ostatním skvělým kapelám a divákům. Tak snad zase za rok!

Použité fotografie pochází z události a stránek kapel na Facebooku.
Autoři fotografií:
Anna Vráželová
Kateřina Václavíková
Eliška Sedláčková
Pavel Kunčík


GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
V novém singlu a klipu dává Patrik Malý přednost srdci před hlavou
25.10.

V novém singlu a klipu dává Patrik Malý přednost srdci před hlavou

Zpěvák a skladatel Patrik Malý vydává nový videoklip k písni Síla Moře. Hlavní postavu si zde zahrála jedna...


„Na hudbě hledám to, co nás dokáže spojit,“ říká Milan Bátor.
23.10.

„Na hudbě hledám to, co nás dokáže spojit,“ říká Milan Bátor.

Kytarista, hudební publicista a pedagog Milan Bátor vydává debutové album s názvem Mario Gangi: Works for Solo...


Naděje českého popu Nykki spojila síly s britským producentem Hammertonem
23.10.

Naděje českého popu Nykki spojila síly s britským producentem Hammertonem

V singlu Home To You se jedná o první společný projekt zpěvačky Nykki a britského producenta a skladatele Peta...


Bílý Den avizuje listopadovou novinku Anety Langerové
22.10.

Bílý Den avizuje listopadovou novinku Anety Langerové

Koncem letošního listopadu vydává zpěvačka Aneta Langerová nové album Dvě slunce. Nyní z něj představuje...


Adéla Michálková přichází s druhým singlem z chystaného debutu
22.10.

Adéla Michálková přichází s druhým singlem z chystaného debutu

Po prvním singlu Věrná peřinám přichází nová tvář české ženské hudební scény Adéla...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sami
19.10.

Sami

» Tichá Kateřina Marie

Sami je název prvního alba písničkářky Kateřiny Marie Tiché. První...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru