Přesně po čtyřiceti letech vychází takzvané Stříbrné album kapely Katapult ve speciálním LP boxu

Album stále patří mezi ty legendární a nezapomenutelné!

Nejen způsobem jeho vzniku, když bylo coby debut nadějné kapely nahráno živě, žánr, který reprezentuje, i následný úspěch mezi posluchači - to vše bylo, a je s ohledem na dobu jeho vzniku malým zázrakem. Nyní vychází v unikátní Jubilejní edici 1978/2018 zabalené do výpravně vyvedeného boxu, jež čítá LP i CD verzi kultovního „Stříbrného alba" alba. Krom toho tento Super Silver Edition Box obsahuje cenné katapultovské memorábilie v podobě fotobookletu v LP formátu, replik dvou historických autogram karet a vůbec prvního plakátu kapely, dokonce v původní velikosti. Katapult navíc celé album přehraje na speciálních narozeninových koncertech, které se uskuteční 9. 11. v Ostravě, 13. 11. v Brně a 15. 11. v pražském Foru Karlín.

"Tahle doba pro nás byla překrásným životním zážitkem, stejně jako pro kapely v Anglii nebo v Americe. Všechno bylo poprvé! První singl, první místo v žebříčku prodejnosti hudeních nosičů, první elpíčko, rekordní prodej, poprvé v televizi, poprvé v novinách a časopisech, poprvé v rádiu, první film a třeba i první kniha... Prostě - dokonale splněné sny. Hrajeme milovaný rokenrol!,"

Vzpomíná frontman Katapultu Olda Říha na období vzniku debutu. Jak pamětníci vědí - a těm ostatním se sluší připomenout - kapela nahrála svůj debut ve složení Oldřich Říha (zpěv, kytara, foukací harmonika), Jiří Šindelář (zpěv, baskytara) a Anatoli Kohout (bicí) na dvou koncertech v KD Novodvorská v Praze 4 na přelomu září a října roku 1977. Nutno podotknout, že pro Supraphon to byla v té době vcelku odvážná akce: s nadšenými reakcemi publika zachycený a oficiálně vydaný koncert v podstatě hardrockové muziky rozhodně nekonvenoval tehdejším normalizačním poměrům.

"Je obecně známo, že to byl zázrak a to hodně velký. Samotné nás to velmi překvapilo, a do poslední chvíle jsme tomu nevěřili. Ale i v tuhých dobách tehdejší normalizace pracovali na Supraphonu slušní lidé, kteří nám fandili a vymýšleli doslova psí kusy, aby to klaplo. Navíc v té době byla na hudební scéně obrovská díra. Muzikanti se z pro mne z neznámých důvodů báli hrát klasický hard rock a věnovali se jazzrocku, nebo hráli v doprovodných kapelách tehdejších popových hvězd. A tak tři mládenci, co byli doslova vyhnáni zákazem hraní z Plzně, toho nevědomky využili," dodává Říha.

O to víc si nutno cenit textu na zadní straně obalu, kde konkurenční skvělý kytarista Ota Petřina velmi logicky pojmenoval přednosti tohoto tria, z muzikantského hlediska instrumentálně hodně náročné sestavy, když mimo jiné napsal: "Teď sedím a poslouchám nahrávky z živého alba skupiny Katapult a je mi docela prima. Prima proto, že tato hudba si na nic nehraje, netváří se povznešeně, ani se nevydává za to či ono . . . Je to čisté, spontánní, strhující a je v tom všechno, co tam má být, a jak má být. Prostě věci na svém místě. Pořádek."

Tyto slova napsal Petřina před čtyřiceti lety, během nichž i Katapult prošel nejednou proměnou. Z tehdejší sestavy zůstal dílem osudu už jen letošní jubilant Olda Říha, ale silná muzika a energie stále přetrvává. Dokazuje to ostatně i nekončící turné Katapultu, jehož letošními vrcholy budou tři velké koncerty v první polovině listopadu v Ostravě, Brně a Praze. "Koncerty obsahují ohromnou smršť všech legendárních hitů, včetně těch nejnovějších, ale co je hlavní - nekompromisně zahrajeme 'Stříbrné album' z roku 1978 ve stejném pořadí písní jako v době jeho vzniku, a se stejným aranžmá všech písniček. Dokonale 'vyšlechtěný' analogový zvuk jistě ocení dnes už tři generace fanoušků, které Katapult má. A jistě také díky emocionálnímu náboji, který koncert má, prožije každý návštěvník během jediného večera sKatapultem celý svůj život," láká nezdolný rocker Říha na koncerty.

GALERIE

Související obsah:

» Legendární Katapult vydává po šesti letech nové album   (Ondra Kocáb, 30. 10. 2016)
» U rokenrolu vydržím tak dlouho, dokud budu dýchat, ví frontman Katapultu Olda Říha   (Karel Souček, 11. 03. 2013)
» Mladá rytmika okysličila jinak strnulý Katapult   (Karel Souček, 12. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Videoklipem Najednou uzavírají From klipovou trilogii
23.01.

Videoklipem Najednou uzavírají From klipovou trilogii

Teplická kapela FROM vznikla v roce 2013. Název si vytvořila podle počátečních písmen jmen všech čtyř členů: Filip...


ESO našel Elišku, výsledkem je singl Teraz je ten čas
22.01.

ESO našel Elišku, výsledkem je singl Teraz je ten čas

Rap mladého slovenského rappera Esa se výborně doplňuje s melodickým zpěvem Elišky Rousové, finalistky...


Jarní turné aneb speciální narozeninová show kapely UDG
21.01.

Jarní turné aneb speciální narozeninová show kapely UDG

Zazní novinky, ale i známé pecky jako Kurtizána, Hvězdář nebo Buď a nebe UDG jarním turné odstartují...


Markus Schulz bude headlinerem brněnské Citadely. Oslaví na ní narozeniny
21.01.

Markus Schulz bude headlinerem brněnské Citadely. Oslaví na ní narozeniny

Když v Česku nesmírně populární DJ a producent Markus Schulz na jaře vydal EP s názvem In Bloom, bylo vcelku jasné,...


Dirty Rudolph oblékli Black Sabbath do swingového kabátu
20.01.

Dirty Rudolph oblékli Black Sabbath do swingového kabátu

Pražská kapela Dirty Rudolph and his Inglorious Rock’n’Roll Mates vydala svůj první singl War Pigs. Slavnou hitovku od průkopníků...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Automatka
18.01.

Automatka

» Mateřská.com

Duo zpěvaček Bára Vaculíková a Lena Yellow vystupujících pod názvem Mateřská.com...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru