Přesně po čtyřiceti letech vychází takzvané Stříbrné album kapely Katapult ve speciálním LP boxu

Album stále patří mezi ty legendární a nezapomenutelné!

Nejen způsobem jeho vzniku, když bylo coby debut nadějné kapely nahráno živě, žánr, který reprezentuje, i následný úspěch mezi posluchači - to vše bylo, a je s ohledem na dobu jeho vzniku malým zázrakem. Nyní vychází v unikátní Jubilejní edici 1978/2018 zabalené do výpravně vyvedeného boxu, jež čítá LP i CD verzi kultovního „Stříbrného alba" alba. Krom toho tento Super Silver Edition Box obsahuje cenné katapultovské memorábilie v podobě fotobookletu v LP formátu, replik dvou historických autogram karet a vůbec prvního plakátu kapely, dokonce v původní velikosti. Katapult navíc celé album přehraje na speciálních narozeninových koncertech, které se uskuteční 9. 11. v Ostravě, 13. 11. v Brně a 15. 11. v pražském Foru Karlín.

"Tahle doba pro nás byla překrásným životním zážitkem, stejně jako pro kapely v Anglii nebo v Americe. Všechno bylo poprvé! První singl, první místo v žebříčku prodejnosti hudeních nosičů, první elpíčko, rekordní prodej, poprvé v televizi, poprvé v novinách a časopisech, poprvé v rádiu, první film a třeba i první kniha... Prostě - dokonale splněné sny. Hrajeme milovaný rokenrol!,"

Vzpomíná frontman Katapultu Olda Říha na období vzniku debutu. Jak pamětníci vědí - a těm ostatním se sluší připomenout - kapela nahrála svůj debut ve složení Oldřich Říha (zpěv, kytara, foukací harmonika), Jiří Šindelář (zpěv, baskytara) a Anatoli Kohout (bicí) na dvou koncertech v KD Novodvorská v Praze 4 na přelomu září a října roku 1977. Nutno podotknout, že pro Supraphon to byla v té době vcelku odvážná akce: s nadšenými reakcemi publika zachycený a oficiálně vydaný koncert v podstatě hardrockové muziky rozhodně nekonvenoval tehdejším normalizačním poměrům.

"Je obecně známo, že to byl zázrak a to hodně velký. Samotné nás to velmi překvapilo, a do poslední chvíle jsme tomu nevěřili. Ale i v tuhých dobách tehdejší normalizace pracovali na Supraphonu slušní lidé, kteří nám fandili a vymýšleli doslova psí kusy, aby to klaplo. Navíc v té době byla na hudební scéně obrovská díra. Muzikanti se z pro mne z neznámých důvodů báli hrát klasický hard rock a věnovali se jazzrocku, nebo hráli v doprovodných kapelách tehdejších popových hvězd. A tak tři mládenci, co byli doslova vyhnáni zákazem hraní z Plzně, toho nevědomky využili," dodává Říha.

O to víc si nutno cenit textu na zadní straně obalu, kde konkurenční skvělý kytarista Ota Petřina velmi logicky pojmenoval přednosti tohoto tria, z muzikantského hlediska instrumentálně hodně náročné sestavy, když mimo jiné napsal: "Teď sedím a poslouchám nahrávky z živého alba skupiny Katapult a je mi docela prima. Prima proto, že tato hudba si na nic nehraje, netváří se povznešeně, ani se nevydává za to či ono . . . Je to čisté, spontánní, strhující a je v tom všechno, co tam má být, a jak má být. Prostě věci na svém místě. Pořádek."

Tyto slova napsal Petřina před čtyřiceti lety, během nichž i Katapult prošel nejednou proměnou. Z tehdejší sestavy zůstal dílem osudu už jen letošní jubilant Olda Říha, ale silná muzika a energie stále přetrvává. Dokazuje to ostatně i nekončící turné Katapultu, jehož letošními vrcholy budou tři velké koncerty v první polovině listopadu v Ostravě, Brně a Praze. "Koncerty obsahují ohromnou smršť všech legendárních hitů, včetně těch nejnovějších, ale co je hlavní - nekompromisně zahrajeme 'Stříbrné album' z roku 1978 ve stejném pořadí písní jako v době jeho vzniku, a se stejným aranžmá všech písniček. Dokonale 'vyšlechtěný' analogový zvuk jistě ocení dnes už tři generace fanoušků, které Katapult má. A jistě také díky emocionálnímu náboji, který koncert má, prožije každý návštěvník během jediného večera sKatapultem celý svůj život," láká nezdolný rocker Říha na koncerty.

GALERIE

Související obsah:

» Legendární Katapult vydává po šesti letech nové album   (Ondra Kocáb, 30. 10. 2016)
» U rokenrolu vydržím tak dlouho, dokud budu dýchat, ví frontman Katapultu Olda Říha   (Karel Souček, 11. 03. 2013)
» Mladá rytmika okysličila jinak strnulý Katapult   (Karel Souček, 12. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
MUSE vyrazí s novinkou na turné, první zastávka bude v Čechách
14.11.

MUSE vyrazí s novinkou na turné, první zastávka bude v Čechách

Anglická kapela MUSE dosud po celém světě prodala víc než 20 milionů kusů. Nyní budou počty určitě naskakovat,...


Monkey Business uvádí klip k titulní skladbě nového alba
14.11.

Monkey Business uvádí klip k titulní skladbě nového alba

Nové album Bad Time for Gentlemen má i nový klip! Kapela Monkey Business vůbec netroškaří. Klip Cpt. Pheromone...


BEST OFF Tour 2018 kapel Komunál a De Bill Heads je právě ve své půlce
13.11.

BEST OFF Tour 2018 kapel Komunál a De Bill Heads je právě ve své půlce

Rocková partička Komunál zahájila 6. října v Pěnčíně u Turnova společně se severočeskou partou De Bill Heads své...


Lucie se po 16 letech příhlásila s novým albem EVOLUCIE
13.11.

Lucie se po 16 letech příhlásila s novým albem EVOLUCIE

Nejslavnější česká skupina Lucie vydala po dlouhých 16 letech nové řadové album. Následovník nahrávky...


Legendární saxofonista Maceo Parker představí v Plzni své nové album
12.11.

Legendární saxofonista Maceo Parker představí v Plzni své nové album

„Dobrý koncert vás vezme pryč od každodenních problémů," říká legendární americký saxofonista Maceo Parker. Před...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Svobodu ředkvičkám
13.11.

Svobodu ředkvičkám

» Tři sestry

Skupina Tři sestry vydává po více jak třech letech nové řadové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru