Podivná show od bláznivých Arch of Hell

Recenze alba : Freakshow

Album: Freakshow
Interpret: Arch Of Hell
Celkový čas: 00:33:29
Vydavatel: Vlastní
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Brněnská kapela Arch of Hell působí na scéně od roku 2006 a loni k desetiletému výročí své existence představili novou desku Freakshow. Kapela se drží na scéně zuby nehty navzdory četným personálním obměnám zejména v začátcích a přesto (nebo spíše díky tomu) si dokázali vybudovat velmi silné postavení v rámci České republiky, včetně početné fanouškovské základny. Freakshow definitivně zastihuje kapelu v nové moderní éře její existence a dělá tlustou čáru za původním sympho-melodickým death metalem. Druhá deska vychází 8 let po debutu One Day a během té doby jsme na koncertě mohli prakticky v přímém přenosu sledovat inklinaci k modernějším metalovým odnožím, což bylo zapříčiněno zejména odlišnými hudebními preferencemi samotných členů. Už v roce 2012 kapela nahrála demo s několika písněmi, které napovídaly, kam se žánr kapely bude nadále ubírat. Samozřejmě tyto písně přiváželi i na koncerty a z Arch of Hell se postupem času stávala moderně metalová kapela s výrazným přičiněním metalcoru a technických metalových disciplín. Podstatnou roli však hrají i klávesy a čistý ženský zpěv, tudíž Arch of Hell nemůžeme nazývat ryze metalcorovou skupinou. Co tedy na Freakshow najdeme?

Uvítá nás děsivé intro „Madness" plné ďábelského smíchu, které navodí temnou atmosféru hned během první minuty. Intro plynule navazuje na první pecku „The Game", která vznikla jako jedna z prvních a fanoušci ji mohli na koncertech slyšet už před vydáním desky. Neméně démonický hlas zpěváka Izuala (ex-Amortez) doprovází tvrdé kytary i hravé vyhrávky kytaristů Kozdiče Childyho. Moderní kytarové pozadí pokračuje i během refrénu, kterého se ujme zpěvačka Tereza. Oba vokalisti následně spojí své síly a skladba pokračuje instrumentálně. The Game umocňuje temnou atmosféru z úvodu a je na vás, jestli s Arch of Hell budete hrát jejich hru i nadále. „Freakshow" zdánlivě zvolňuje tempo klavírem v úvodu v podání Molly a následně je krásně slyšet mimo jiné inspirace americkou kapelou Killswitch Engage, která patří mezi největší oblíbence kapely. Refrén je tentokrát pomalejší a čistě v podání Terezy, ale nenechte se mýlit. Jedná se o divokou jízdu nabitou intenzivními vokály a divokými kytarami. K „Freakshow" také vznikl první oficiální videoklip a patří mezi ty nejlepší kusy spolu s „The Game" a následující „Architects of The Absurd".


Hlasový Jin a Jang funguje perfektně

Ta začíná pěkně zostra a dost možná je vůbec nejrychlejší na desce. Zde hrají prim mimo zmíněných kytar a zpěvů i dunivé bicí v podání nové tváře, bubeníka Martyho. „Architects of The Absurd" nabízí pestrou plejádu technických zdatností včetně jemného ženského elementu. Po metalové bouři Arch of Hell v plném rozsahu představují klávesistku Molly, která za jemného doprovodu kytar a bicích obstará krátkou instrumentální vsuvku „All the Lost Times". Tempo se opět drasticky změní v „Delusion of Divinity", které vládne démonický Izual. Druhá polovina skladby už je zase více v podání Terezy, která s Izualem tvoří hlasový jin a jang celé kapely. „Delusion of Divinity" obsahuje i silné prvky DJentu, přesto se nikde neupozaďuje důležitá součást baskytary, kterou obstarává Michal. Sedmá skladba „Malformation" je další, která patří mezi stěžejní koncertní položky. Velmi silná skladba ve vysokém tempu obsahující jak bláznivou metalovou vřavu, tak i klidné klávesové pasáže a instrumentální kousky. Vždyť „Malformation" je téměř sedmiminutová metalová epopej.


Neuchopitelná energie a nápaditost

Because of You" je druhou skladbou, kterou jsme měli možnost slýchávat na koncertech před vydáním Freakshow a je mezi fanoušky už notoricky známá. Opět nás vítá Molly, kterou však vyžene energická smršť v čele se skvělou kytarovou vyhrávkou. Kytarové kudrlinky v této skladbě vůbec hrají prim, zatímco Izual s Terezou obviňují démona z nenávisti k sobě samému. Celé album plné zla a protikladů uzavírá něžná „Ambiguity pt. 1" a jak už název napovídá, jedná se o krátké povzdechnutí nad zkaženou společností. Arch of Hell bezesporu vytvořili velmi silného následovníka debutové desky One Day, i když obléká podstatně modernější kabát. Vliv nové vlny moderního metalu je více než znatelný, ale rozhodně se nejedná o žádné tuctové kopírování toho, co můžeme slyšet u mnoha ryze metalcorových kapel. Čisté ženské vokály jsou rozhodně něčím nevšedním a ve spojení s protikladem v podobě řvouna Izuala tvoří velice zajímavou mozaiku. Ta se nezmění ani po další personální proměně, kdy Izuala nahradil Štěpán Fiala (Secrets of SeparationEmerald Shine). Arch Of Hell mají velmi silnou zbraň proti našim sluchovodům a o tom, jak funguje naživo se můžeme přesvědčit na jejich nadcházejícím Winter is Coming Tour spolu s Awrizis Secrets of Darkness.

DISKOGRAFIE

GALERIE
Arch of Hell 2016
Freakshow
Arch of Hell 2017

Související obsah:

» Brněnská metalová stálice Arch Of Hell připravila první videoklip   (David Malý, 22. 06. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
MUSE vyrazí s novinkou na turné, první zastávka bude v Čechách
14.11.

MUSE vyrazí s novinkou na turné, první zastávka bude v Čechách

Anglická kapela MUSE dosud po celém světě prodala víc než 20 milionů kusů. Nyní budou počty určitě naskakovat,...


Monkey Business uvádí klip k titulní skladbě nového alba
14.11.

Monkey Business uvádí klip k titulní skladbě nového alba

Nové album Bad Time for Gentlemen má i nový klip! Kapela Monkey Business vůbec netroškaří. Klip Cpt. Pheromone...


BEST OFF Tour 2018 kapel Komunál a De Bill Heads je právě ve své půlce
13.11.

BEST OFF Tour 2018 kapel Komunál a De Bill Heads je právě ve své půlce

Rocková partička Komunál zahájila 6. října v Pěnčíně u Turnova společně se severočeskou partou De Bill Heads své...


Lucie se po 16 letech příhlásila s novým albem EVOLUCIE
13.11.

Lucie se po 16 letech příhlásila s novým albem EVOLUCIE

Nejslavnější česká skupina Lucie vydala po dlouhých 16 letech nové řadové album. Následovník nahrávky...


Legendární saxofonista Maceo Parker představí v Plzni své nové album
12.11.

Legendární saxofonista Maceo Parker představí v Plzni své nové album

„Dobrý koncert vás vezme pryč od každodenních problémů," říká legendární americký saxofonista Maceo Parker. Před...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Svobodu ředkvičkám
13.11.

Svobodu ředkvičkám

» Tři sestry

Skupina Tři sestry vydává po více jak třech letech nové řadové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru