Pětadvacetileté čekání na Dobrohošť se vyplatilo, snad už příště nebude tak dlouhé

Recenze alba : Okolo Třetužele

Interpret: Dobrohošť
Celkový čas: 00:48:05
Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Před pětadvaceti lety bylo nejen pro mne eponymní album kapely Dobrohošť zjevením a dodnes střežím toto LP s hity Synek z Moravy, Lady Godiva, Stará dáma, Sára nebo Kozumplica jako oko v hlavě. V současnosti je to zcela běžné, ale tehdy se mísení stylů příliš nenosilo a její propojování energického rocku s melodickým folklórem působilo velice osobitě a originálně. V novém tisíciletí se skupina kamsi vytratila a o to překvapivěji a radostněji vyzněla zpráva, že Dobrohošť vydává nové album s názvem Okolo Třetužele. Jak zní kapele po čtvrt století?

Určitě už to není a ani nemůže být taková bomba jako při debutu, ale stále nabízí příjemné, chytré, zpěvné, chytlavé, propracované a melodicky i rytmicky vstřícné písničky a instrumentální skladby, které vycházejí z rocku, občas dost temperamentního. Ten je doplňován prvky folklóru. A to nejen českého a moravského, ale kapela zavede posluchače i na Balkán, k Bosporu či ke keltským kořenům. To vše v dokonalém provedení, neboť ve skupině působí jak velice zkušení, tak mladí muzikanti, které spojuje nápaditost, nadšení a zapálení pro muziku. Výkony Václava Veselého, který navíc složil většinu skladeb, a Andyho Seidla tak okysličují Jan Veselý, Jan Brabec, Martin Bouma a Roman Luňáček. Když k tomu připočteme hostujícího Františka Segrada, Seana Barryho, Jiřího Veselého nebo Jana Koláře, Okolo Třetužele je hudebním pohlazením.Album otevírá veselá skladba Okolo Třetužele, v níž charismatický František Segrado posluchačům poradí, jak se zbavit splínu. Rocková pecka Padesátá léta překypuje ironií a sarkasmem, čemuž se nelze divit, neboť spoluautorem textu je Jiří Dědeček. Melancholická píseň Byli to herci nezastírá ohlasy keltské hudby a to nejen díky nádhernému zvuku keltské harfy. Jemnější Kočky z Letný pohání dynamický popový refrén, o akustickou kytaru, housle a něžný hlas hostující Šárky Vaculíkové se opírá téměř folková Skála.

Rockovou energii vrací albu instrumentálka Až přijdeš, exotikou voní Šahrazád, k Balkánu směřuje další instrumentální skladba Václava Veselého Cestou na jihovýchod. Důkaz, že i pomalejší písnička může disponovat obrovskou energií, přináší melodická, na debut odkazující lahůdka Sára (Vol.2). A valašský bard je v ní opět okouzlující. Ahasver, bohatýrská píseň, ukazuje všechny krásy world music, akordeon zdobí velice chytlavou a temperamentní balkánskou Dajčovo horo. Celé putování pak Dobrohošť symbolicky zakončí na Moravě, Kole Jarošova je folklórem nejvíce ovlivněná skladba na celé desce.

Okolo Třetužele představuje radostnou desku. Na první poslech je patrné, že nahrávání všechny zúčastněné náramně bavilo a tuto pozitivní energii se podařilo přenést i na posluchače. Snad nebudeme na příští album čekat dalších pětadvacet let.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Průkopnický Dobrohošť se vrací po pětadvaceti letech s novou deskou   (Karel Souček, 15. 06. 2017)
» Dobrohošť   (Karel Souček, 23. 08. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jaké Otázky si klade Lucie Redlová?
22.02.

Jaké Otázky si klade Lucie Redlová?

Právě dnes, tedy 22. února, vydává písničkářka a multiinstrumentalistka Lucie Redlová nové třípísňové...


Diamantová magie Emeli Sandé
21.02.

Diamantová magie Emeli Sandé

Emeli Sandé, vítězka Brit Awards a nejlepší britská umělkyně roku 2017, se ve své české premiéře...


Řada novinek u Tomáše Kluse – deska, turné, filharmonie
21.02.

Řada novinek u Tomáše Kluse – deska, turné, filharmonie

Po úspěšném podzimním Recyklus tour si Tomáš Klus a jeho Cílová skupina chvíli orazili a už jsou zase v plné síle...


Caro Emerald přivezla do Prahy svůj exotický ostrov
21.02.

Caro Emerald přivezla do Prahy svůj exotický ostrov

Prostory pražského Fora Karlín se 19. února 2018 proměnily v tropický ostrov. To specifický fenomén...


Du-Chanson propojuje pestrou hudbu s verši slavných básníků
21.02.

Du-Chanson propojuje pestrou hudbu s verši slavných básníků

Du-Chanson je název velice zajímavého česko-slovinského hudebního projektu, který se věnuje autorským písním...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pointa
22.02.

Pointa

» Holter

Pointa je název debutového alba kapely Holter, které vyškovská skupina vydala na...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru