Ondřej Ruml dává v Ježkových písních před věrností originálu přednost svobodě

Recenze alba : Jdeme na Ježka

Interpret: Ruml Ondřej
Celkový čas: 00:57:36
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: živá nahrávka
Medium: CD
Nahrávek s úpravami již dávno zlidovělých písniček Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha u nás vyšlo opravdu hodně. Možná nejsvobodnější a nejvolnější přístup k nim zachytil před šesti lety zpěvák Ondřej Ruml na albu Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha, které nahrál s Matej Benko Quintetem. Nyní se Ondřej k těmto písním vrací a navíc si ještě přizval Jihočeskou filharmonii. To jemu i aranžérům Matěji Benkovi a Miroslavu Hloucalovi nabízí řadu dalších možností, které pánové náležitě využili, čímž je jejich přístup ještě odvážnější.  

Ze slavných písní typu Nebe na zemi,  Klobouk ve křoví, Stonožka či Šaty dělaj člověka si kromě textu vypůjčili jen kostru, základní motiv, který nesmírně tvůrčím způsobem rozvíjejí a posouvají dál. Někdy více, jindy méně. Jejich odbočky k příjemně dlouhým instrumentálním pasážím, protkanými jedinečnými sóly, vedou až k modernímu jazzu a posluchače by mnohdy ani nenapadlo, že jde o více než 80 let starou klasiku. Před věrností originálu dává Ondřej Ruml přednost svobodě a volnosti.  

Album Jdeme na Ježka live zachycuje koncert, který se uskutečnil u příležitosti slavnostního otevření Divadla Oskara Nedbala v Táboře po rekonstrukci letos v únoru. Ač je Ondřej Ruml obklopen několika desítkami muzikantů a jejich nástroji, aranžéři odvedli skvělou práci. Instrumenty znějí přesně v místech, kde mají být, umějí se ztišit i zesílit, naprosto funkčně pracují s náladou jednotlivých skladeb, dynamikou, gradací. Smyčce se funkčně prolínají s klavírem či kytarami, velice nápaditě jsou zabudovány dechy či bicí. Díky tomu tvůrci předešli hrozící přeplácanosti.  

Desku otevírá ve swingovém rytmu představení vystupujících včetně popřání krásného večera. Už dopředu lze říci, že s tímto albem, kam se atmosféru vstřícného koncertu podařilo přenést, mohou posluchači strávit i krásná rána nebo odpoledne. Po minutě vše rozřízne výrazná trubka a další nástroje a stejně jako v dalších písních, tak i v Potopě jsme svědky velice pestré hudby. Společné orchestrální pasáže se střídají a doplňují s hudbou kvintetu a sóly (zde třeba krásná basa Rosti Uhríka), za pozornost stojí i velice aktuální text. „Každá potopa přestane, ono to tak nezůstane a potom my se budeme smát."  Promyšlenou symbiózu dechů, smyčců a klavíru přináší jazzový, nikam nespěchající Tmavomodrý svět, smyčce dodávají atmosféru Klobouku ve křoví. Další ukázka nápadité práce s harmonií a dynamikou, kde je velký prostor pro instrumentální pasáž s dominantní trubkou. Energičtěji, takřka šansonově vyznívá Kat a blázen, který si klidně odskočí až někam k world music. A zde je dobré zastavit se u Ondřejova zpěvu, který s každou další deskou zraje. Nejen v této písničce udivuje technikou a nasazením, střídá různé pěvecké polohy, aniž by ztratil na přirozenosti a působí velice uvolněně.  

Smyčcový začátek ve skladbě Svítá přejde k na klavíru založené baladě, velice jemná a procítěná písnička. Do celého konceptu zapadá i jediná píseň nepocházející z Osvobozeného divadla, Rumlovo Nebe. V podstatě a´capella záležitost s Ondřejovou pěveckou ekvilibristikou (nezaměňovat za exhibici) se moc příjemně poslouchá, na mě působí jako pohlazení. Rozvolněnější, procítěnější a na silné náladě vystavěné  Nebe na zemi střídá temperamentnější, veselá, místy až rozpustilá swingovka Stonožka

Jednu z nejvíce pozměněných písní představuje Život je jen náhoda, proti originálu dosti pomalejší a volnější. Energický swing se vrací s velice barevnou písničkou Šaty dělaj člověka, kde se právě swing střídá s jazzem a nechybí ani přesahy do rocku. Skvěle šlape také závěrečný David a Goliáš, ukázka moderního jazzu, kterým celý koncert vrcholí a graduje zároveň, i před dramaturgem je třeba smeknout. A pak už následuje jen dlouhotrvající nadšený potlesk.  Je skoro neuvěřitelné, že ani po téměř sto letech neztrácejí písničky J+V+W nic ze své aktuálnosti. Hudební i textové. A už jen to, že také mladí interpreti se k nim vracejí a upravují je podle svého muzikantského cítění, to jen potvrzuje. A Rumlovy volnější verze jistě zaujmou nejen kritiky, ale především posluchače všech věkových kategorií. Výborná práce.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Jazzové pohlazení

Jazzové pohlazení

Téměř sto let staré písničky dostaly nový háv. Zpěvák a hudebník Ondřej Ruml spolu...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě
09.02.

Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě

Prázdné místo po živých vystoupeních se v srdcích hudebních fanoušků koncem ledna pokusil alespoň trochu...


Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru