Na Iduetu si Baumaxa zadul s dalšími pěveckými osobnostmi

Recenze alba : Idueto

Album: Idueto
Interpret: Xavier Baumaxa
Celkový čas: 00:42:50
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Xavieru Baumaxovi se podařilo do dvou let opět sehnat od svých fanoušků peníze na další studiový počin a odměnil je albem zaměřeným na duety. Album Idueto tak mohlo vyjít v obvyklém termínu 1.dubna lichého roku. Ke spolupráci přizval umělecká jména posluchače nepřekvapující (v minulosti s ním už spolupracovali), také nějaké nové hlasy a perlou alba je natočení jedné písně s Martou Kubišovou. Nejen duety jsou však náplní nového alba Idueto. Pěvecká spolupráce není na studiovém albu Baumaxy novinkou. Známe ji už z nepřekonaného opusu Coveranto, kde se objevili pánové Klempíř, Bárta a Ruppert. Také s Lenkou Dusilovou (v Baumaxově rétorice Udusilovou) se už svérázný písničkář nechal několikrát slyšet. Byť je stále tím punkovým prostořekým rebelem, který se nenechává semlít byznysem, budí jeho jméno, kryté hodnotnou tvorbou, respekt a v uměleckých kruzích není neznámým pojmem. Proto účast na písni Muž, který prohrál neodmítla ani Marta Kubišová.

 Baumaxa, jako odborník na Slovenštinu


Někoho by možná mohla překvapit uvolněná atmosféra úvodní, neduetové, vypalovačky Slunce v duši. Je nutno předeslat, že se jedná o song Baumaxovy dřívější kapely Faulnamusic, který posluchače patřičně rozehřeje. Hned na druhý pokus už na duet dochází v Přísahám a neúčastní se ho pěvecky sám hlavní interpret. Dokonalé spojení rapového přednesu a procítěné melodické intonace předvede stabilní dvojka Klempíř – Bárta. A protože toto spojení v souvislosti s Baumaxovým smyslem pro skladbu funguje sakra dobře (viz. album Coveranto), je píseň Přísahám jedním z nejsilnějších momentů alba.Nebylo by to ovšem úplně ono, kdyby se na albu neobjevila kombinace hlasů mužského a ženského. Jako takový svěží vánek se v hedvábně jemném kusu Náruč objevuje Jana Kirschner. Opravdovým, příjemným překvapením je účast Nikoly Mucha v osudové Pivní zmrd a také závěrečné vypalovačce Tiene můrov. Slovenština ukazuje oblíbenost tohoto jazyka u Xaviho. Její malebné intonační záhyby odhaluje nejen s Janou Kirschner a Nikolou Mucha, ale též v pěvecky sólové Tibeťanka, která představuje humorně podanou problematiku jistých dívčích cest do Tibetu.

Písně, které dostaly nový rozměr


Na desce Idueto lze vysledovat jistou sympatičnost Baumaxovy tvorby s kapelou J.A.R. Kromě již zmíněné Přísahám se ještě výrazněji projevila daná spolupráce v Hip Hop girl a srandičce Petra Kvitová. ,,Sukýnku mám i trenclemi, v nich akumuluji grandlamy. Když jiní čůrali do plíny, já sbírala první fifteeny.",,Promiň Petro!" Z Downtempa známá Babí léto bez bab dostává na Iduetu nový rozměr ve spojení s Lenkou Dusilovou. Opravdovou třešničkou na dortu je samozřejmě duet Baumaxy s Martou Kubišovou. Jakoliv by toto spojení mohlo někoho překvapit, po poslechu každému hned dojde, jak moc paní Marta v dřívější klasické interpretaci na albu Coveranto chyběla. Jakoby snad osud chtěl, aby Marta Kubišová na svém ohlášeném konci pěvecké kariéry tuto píseň povýšila na klenot. Kdo by si před deseti lety pomyslel, jak dobře by mohlo fungovat spojení hlasů těchto dvou sdánlivě nesourodých umělců.Xavieru Baumaxovi se podařilo opět vytvořit pozoruhodné dílko, do kterého se vyplatilo jeho fanouškům investovat. Na albu Idueto graduje jeho smysl pro kombinaci vážných nálad a sprostého punkového patosu. Podařilo se mu oslovit ty správné umělce pro spolupráci, kteří se rádi ujmuli uměleckého partnerství se na takové kombinaci podílet. Podobně, jako v případě minulé desky Pijano, to však jeden umělec i tentokrát doslova odnesl. Minule pouze na internetu uvedený Špindl X a tentokrát podobně Krajčo T9. Na stavbě melodie se podílela kalkulačka a text zajistil nápovědní slovník pro psaní sms T9. Na desce Idueto je však humoru i tak dost a rozdává dobré pocity stejně, jako zvukově i technicky dobře zvládnuté písně, na jejichž kvalitu mnozí komerčně úspěšní umělci v Česku jen těžko dosáhnou.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Albem Pijano posunul Baumaxa svoji tvorbu od kytarového písničkaření k orchestrální ucelenosti

Albem Pijano posunul Baumaxa svoji tvorbu od kytarového písničkaření k orchestrální ucelenosti

Vydávání desek se u Xaviera Baumaxy nese v posledních letech v duchu třech příznačných faktů....


Jazzové Dawntempo ukazuje další Baumaxovu tvář

Jazzové Dawntempo ukazuje další Baumaxovu tvář

Xavier Baumaxa byl zvyklý vydávat své desky pravidelně každý lichý rok na apríla. Když...GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Tomáš Kočko pokřtil Z Radosti
17.12.

Tomáš Kočko pokřtil Z Radosti

Tomáš Kočko & Orchestr pokřtili v Brně své nové album Z Radosti. Kde jinde, než v divadle Radost, kde vznikla...


Eminem včera vydal svůj Revival
16.12.

Eminem včera vydal svůj Revival

Revival je název novém, v pořadí devátého alba jednoho z nejvýznamnějších rapperů Eminema. Vyšlo...


Dáma s čápem se louči, Elephantour pokračuje
16.12.

Dáma s čápem se louči, Elephantour pokračuje

Svoji sedmadvacátou koncertní sezónu zakončí populární, už dávno nejen skáčková kapela Sto zvířat v bezbariérovém...


Kapela No Name připravila pro fanoušky speciální vánoční dárek
15.12.

Kapela No Name připravila pro fanoušky speciální vánoční dárek

Dnes vyšel Slavíkům bez hranic souhrn celé jejich tvorby. Box 10 CD + 2 DVD: No Name 1998 – 2018 Tento komplet obsahuje...


Ježíšek poslechl a přinesl nové album
15.12.

Ježíšek poslechl a přinesl nové album

Ježíšku, přines! je název nového, v pořadí již třetího alba z Textové dílny Slávka Janouška....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Debut
13.12.

Debut

» Diva Baara

Diva Baara vydává na labelu Tranzistor ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru