Na Iduetu si Baumaxa zadul s dalšími pěveckými osobnostmi

Recenze alba : Idueto

Album: Idueto
Interpret: Xavier Baumaxa
Celkový čas: 00:42:50
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Xavieru Baumaxovi se podařilo do dvou let opět sehnat od svých fanoušků peníze na další studiový počin a odměnil je albem zaměřeným na duety. Album Idueto tak mohlo vyjít v obvyklém termínu 1.dubna lichého roku. Ke spolupráci přizval umělecká jména posluchače nepřekvapující (v minulosti s ním už spolupracovali), také nějaké nové hlasy a perlou alba je natočení jedné písně s Martou Kubišovou. Nejen duety jsou však náplní nového alba Idueto. Pěvecká spolupráce není na studiovém albu Baumaxy novinkou. Známe ji už z nepřekonaného opusu Coveranto, kde se objevili pánové Klempíř, Bárta a Ruppert. Také s Lenkou Dusilovou (v Baumaxově rétorice Udusilovou) se už svérázný písničkář nechal několikrát slyšet. Byť je stále tím punkovým prostořekým rebelem, který se nenechává semlít byznysem, budí jeho jméno, kryté hodnotnou tvorbou, respekt a v uměleckých kruzích není neznámým pojmem. Proto účast na písni Muž, který prohrál neodmítla ani Marta Kubišová.

 Baumaxa, jako odborník na Slovenštinu


Někoho by možná mohla překvapit uvolněná atmosféra úvodní, neduetové, vypalovačky Slunce v duši. Je nutno předeslat, že se jedná o song Baumaxovy dřívější kapely Faulnamusic, který posluchače patřičně rozehřeje. Hned na druhý pokus už na duet dochází v Přísahám a neúčastní se ho pěvecky sám hlavní interpret. Dokonalé spojení rapového přednesu a procítěné melodické intonace předvede stabilní dvojka Klempíř – Bárta. A protože toto spojení v souvislosti s Baumaxovým smyslem pro skladbu funguje sakra dobře (viz. album Coveranto), je píseň Přísahám jedním z nejsilnějších momentů alba.Nebylo by to ovšem úplně ono, kdyby se na albu neobjevila kombinace hlasů mužského a ženského. Jako takový svěží vánek se v hedvábně jemném kusu Náruč objevuje Jana Kirschner. Opravdovým, příjemným překvapením je účast Nikoly Mucha v osudové Pivní zmrd a také závěrečné vypalovačce Tiene můrov. Slovenština ukazuje oblíbenost tohoto jazyka u Xaviho. Její malebné intonační záhyby odhaluje nejen s Janou Kirschner a Nikolou Mucha, ale též v pěvecky sólové Tibeťanka, která představuje humorně podanou problematiku jistých dívčích cest do Tibetu.

Písně, které dostaly nový rozměr


Na desce Idueto lze vysledovat jistou sympatičnost Baumaxovy tvorby s kapelou J.A.R. Kromě již zmíněné Přísahám se ještě výrazněji projevila daná spolupráce v Hip Hop girl a srandičce Petra Kvitová. ,,Sukýnku mám i trenclemi, v nich akumuluji grandlamy. Když jiní čůrali do plíny, já sbírala první fifteeny.",,Promiň Petro!" Z Downtempa známá Babí léto bez bab dostává na Iduetu nový rozměr ve spojení s Lenkou Dusilovou. Opravdovou třešničkou na dortu je samozřejmě duet Baumaxy s Martou Kubišovou. Jakoliv by toto spojení mohlo někoho překvapit, po poslechu každému hned dojde, jak moc paní Marta v dřívější klasické interpretaci na albu Coveranto chyběla. Jakoby snad osud chtěl, aby Marta Kubišová na svém ohlášeném konci pěvecké kariéry tuto píseň povýšila na klenot. Kdo by si před deseti lety pomyslel, jak dobře by mohlo fungovat spojení hlasů těchto dvou sdánlivě nesourodých umělců.Xavieru Baumaxovi se podařilo opět vytvořit pozoruhodné dílko, do kterého se vyplatilo jeho fanouškům investovat. Na albu Idueto graduje jeho smysl pro kombinaci vážných nálad a sprostého punkového patosu. Podařilo se mu oslovit ty správné umělce pro spolupráci, kteří se rádi ujmuli uměleckého partnerství se na takové kombinaci podílet. Podobně, jako v případě minulé desky Pijano, to však jeden umělec i tentokrát doslova odnesl. Minule pouze na internetu uvedený Špindl X a tentokrát podobně Krajčo T9. Na stavbě melodie se podílela kalkulačka a text zajistil nápovědní slovník pro psaní sms T9. Na desce Idueto je však humoru i tak dost a rozdává dobré pocity stejně, jako zvukově i technicky dobře zvládnuté písně, na jejichž kvalitu mnozí komerčně úspěšní umělci v Česku jen těžko dosáhnou.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Albem Pijano posunul Baumaxa svoji tvorbu od kytarového písničkaření k orchestrální ucelenosti

Albem Pijano posunul Baumaxa svoji tvorbu od kytarového písničkaření k orchestrální ucelenosti

Vydávání desek se u Xaviera Baumaxy nese v posledních letech v duchu třech příznačných faktů....


Jazzové Dawntempo ukazuje další Baumaxovu tvář

Jazzové Dawntempo ukazuje další Baumaxovu tvář

Xavier Baumaxa byl zvyklý vydávat své desky pravidelně každý lichý rok na apríla. Když...GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Garden of Me kapely Duende potěší milovníky jazzu, world music i popu
18.08.

Garden of Me kapely Duende potěší milovníky jazzu, world music i popu

Mezi jazzem, flamencem, latinou, africkou hudbou i popem se pohybuje muzika kapely Duende, jejíž nové, v pořadí...


NAŠE TÉMA: 450 tisíc Szigeťanů dorazilo ze stovky zemí
17.08.

NAŠE TÉMA: 450 tisíc Szigeťanů dorazilo ze stovky zemí

Sziget festival 2017 přivítal více než 450 tisíc Szigeťanů, kteří si letos přijeli užít sedmidenní non-stop party...


S kapelou Monkey Business vystoupí Dan Bárta
17.08.

S kapelou Monkey Business vystoupí Dan Bárta

Před časem jsme informovali o klíšťové encefalitidě zpěváka Matěje Rupperta. Rekonvalescence zabere zpěvákovi...


„Než za minulostí, to se raději ohlédneme za pěknou ženskou,“ tvrdí kapela Elán.
16.08.

„Než za minulostí, to se raději ohlédneme za pěknou ženskou,“ tvrdí kapela Elán.

Letos na festivalech slovenská legenda Elán nevystupuje, ale u Trnkobraní udělala výjimku. Dohromady oslaví společné...


Sziget 2017 - Závěr festivalu obstarala Birdy, Alt-J a Interpol
16.08.

Sziget 2017 - Závěr festivalu obstarala Birdy, Alt-J a Interpol

Celý festival utekl jako voda, nyní přinášíme reportáž z posledních dvou dnů z ostrova Obudai. Pondělní program nabízel...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru