Muzikál Jesus Christ Superstar byl u nás uveden před pětadvaceti lety

Je to přesně pětadvacet let, co se v pražském Divadle Spirála konala česká premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Dnes nikdo nepochybuje o tom, že právě tato inscenace společně s Les Miserábles v roce 1992 v Divadle Na Vinohradech a původním českým titulem Dracula v roce 1995 v dnešním pražském Kongresovém centru ukázala, jak má vypadat moderní muzikál. Ježíš, jak se dnes tomuto titulu u nás obecně říká, se na Pražském výstavišti hrál nepřetržitě čtyři roky a v den své derniéry v červnu 1998 měl na svém kontě 1.288 repríz. 

Legenda zvaná Ježíš

V pražském nastudování Ježíše se vystřídala celá řada rockových zpěváků. Někteří z nich muzikálu vděčí za svoji popularitu, jiní ji naopak dodali lesku jménem svým. Titulní roli alternovali Kamil Střihavka, Roman Dragoun, Martin Skala a Dan Bárta, který se proti původním plánům stal i premiérovým Jidášem. V této roli diváci spatřili i Josefa Štágra, Tomáše Trapla a zkraje i slovenského Petera Slivku. Roli Máří Magdaleny alternovaly Bára Basiková, Leona Machálková, Renáta Podlipská, Athina Langoská. V inscenaci diváci spatřili i další hvězdy, Aleše Brichtu, Viléma Čoka, Bohouše Josefa a další. Pro mnohé i další bylo hraní v JCS startem další kariéry na české muzikálové scéně. S myšlenkou uvést Ježíse v Praze přišlo producentské trio: režisér Petr Novotný, Stanislav Aubrecht a Jozef Celder. Všichni tři se totiž setkali už na pražských Bídnících. Novotný je režíroval, Aubrecht mu asistoval a Celder byl z Londýna vyslán jako supervizor. Přebásněním, které je dnes často nazýváno nadčasovým a nepřekonatelným, byl pověřen Michael Prostějovský. Získal za ně Cenu tehdejšího generálního ředitele Českého rozhlasu a jeho český text je spojen i s dalšími českými inscenacemi.

Stručný přehled superlativů

Muzikál shlédlo celkem 850 tisíc diváků.
Majitelka diváckého rekordu navštívila Divadlo Spirálu celkem 148-krát.
Nejvíce představení odehrál Jindřich Vobořil v roli Annáše. Celkem 1.224.Kamil Střihavka coby Ježíš 750, Dan Bárta asi 550, Bára Basiková přes 630.Absolutní rekord však drží maskérka Jarmila Kamínková, která byla přítomna úplně na všech představeních. A dokonce ve stejné pozici pracuje i na současné verzi Ježíše v Hudebním divadle Karlín. 
Scénu Mihaila Tchernaeva tvořila řada pohyblivých segmentů, které byly ovládány osmnácti hydraulickými válci. Vážila sedm a půl tuny a v jejích žilách proudilo 280 litrů oleje. Na její stavbě se podílelo 130 pracovníků dodavatelských firem. Během představení ji však ovládal jen jeden člověk.Kruhová scéna byla pokryta třemi krychlovými metry skutečného písku.
Celkem se ve Spirále vystřídalo 72 herců. 4 dirigenti, 80 hudebníků, 3 inspicienti, 37 technických spolupracovníků a 8 lékařů.
Nejzávažnějším problémem během uvádění, byl pád Kamila Střihavky z výšky tří metrů během árie V zahradě getsemanské, který si vyžádal důkladné vyšetření a ambulantní ošetření v nemocnici. Na jeho žádost se asi po tři čtvrtě hodině v představení pokračovalo. Přesněji řečeno, na jeho místo nastoupil Martin Skala, který v ten den hrál v company.

Získané ceny

Zvláštní ceny Gramy 1994. Platinová deska za prodej první, studiové nahrávky za více než 50 tisíc zvukových nosičů. Zlatá deska za prodej živé nahrávky, tedy za více než 25 tisíc nosičů. Událost roku 1994. Nominace Dana Bárty na cenu Thálie v kategorii Hudební divadlo.

Všechno však má svůj konec, a tak po čtyřech letech uvádění padla i skutečně pomyslná opona prvnímu českému uvedení rockového muzikálu JSC. Ale tento titul dodnes své diváky neopustil. Během dalších let se uskutečnila řada koncertních představení ve sportovních halách, a to prakticky v původním obsazení. Jeden z nich zaznamenala a mnohokrát odvysílala i ČT. 

V roce 2006 se uskutečnily dva koncerty JCS v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. A to za doprovodu symfonického orchestru, většiny původních sólistů a sboru. Za projektem stál dirigent František Preisler, který pražského Ježíše společně s Arnoštem Moulíkem a Otou Balážem dirigoval už ve svých devatenácti letech. Ježíše rok po otevření Hudební scény nastudovalo ve vlastním obsazení Městském divadle Brno v režii Stanislava Moši.

Ježíš žije dál

V roce 2010 měl premiéru i v Hudebním divadle Karlín. Z původního obsazení v novém nastudování účinkovala i řada původních představitelů. Především Kamil Střihavka a Bára Basiková. Ale například i Pavel Polák coby Pilát Pontský nebo Jindřich Vobořil coby Annáš. Vedle nich ale i řada zcela nových herců. Coby Máří Magdaléna Dasha. Václav Noid Bárta vytvořil v průběhu času hned tři role: Ježíše, Jidáše i Piláta Pontského. Tato verze se hraje téměř devět let dodnes a na jaře dosáhla 250 repríz.Nejnovější verzí je tři roky staré nastudování v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. To se od všech předchozích liší především absencí historizujících prvků. Režisér Jiří Nekvasil Ježíše uvedl jako současné pašijové hry. Titulní roli alternují Peter Cmorik a Lukáš Vlček. Máři Magdalenu Hana Fialová, Martina Šnytová a Vendula Příhodová. Jidáše Lukáš Adam a Roman Tomeš. Ten navíc dva roky po premiéře naskočil i do karlínské verze a střídá tak v jedné roli nejen kostým, ale i celou scénickou situaci.

Ostravská verze se pak v průběhu letošního června rovněž dvakrát prezentovala na letošním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl. Takže bez přehánění lze říci, že před 25 lety došlo k vytvoření stále žijící legendy jménem JCS.
Foto: Antonín Malý
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí. Jestli to byla změna k lepšímu nebo horšímu...


Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme
16.08.

Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme

28. října 2019, v den výročí naší republiky, pořádá společnost Post Bellum v pražském Forum Karlín Koncert...


Brutal Assault 2019: Den třetí
16.08.

Brutal Assault 2019: Den třetí

V pořadí třetí den byl beze změn co se počasí týče. Opět bylo slunečno a velmi horko, s čímž bojoval každý po svém....


Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku
15.08.

Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku

Letos v květnu vydal skladatel a textař Dan Šustr, známý především jako frontman Tiché dohody, své debutové...


Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen
14.08.

Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen

Britští post-punkoví New Order, jejichž koncert proběhne 3. října ve velkém sále pražské Lucerny, si pozvali...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru