Milan Urza naštěstí nezapomněl a natočil hodně silnou desku

Recenze alba : Málem bych zapomněl...

Interpret: Urza Milan
Celkový čas: 00:38:03
Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Milan Urza napsal několik sbírek poezie, za Pukliny byl dokonce nominován na Ortenovu cenu. Zároveň je invenčním muzikantem, který skládá, píše texty, zpívá a hraje na kytaru v nepřehlédnutelné alternativní kapele První hoře a folkovém duu Kaspar Melichar. Obě tyto činnosti nyní propojil na autorském albu Málem bych zapomněl…, které potěší jak milovníky poezie, tak hudby.

Hudební fanoušci si vychutnají pestrou mozaiku silných písní, které se pohybují od folku přes country, blues až k jemnému rocku. Jsou vystavěny na nápaditých melodiích, jejichž kouzlo roste s každým opakovaným poslechem, nevtíravých refrénech, invenční práci s dynamikou a gradací a silné atmosféře. Dominují jim dvě kytary Milana Urzy a Jiřího Hese, které velice funkčně doplňují housle Milana Jakeše a saxofon Silvy Šírové.Milovníci poezie zase ocení Milanovy verše plné nápaditých obrazů, metafor a symbolů. Často jsou melancholické, místy posmutnělé, dojemné, ale nechybí ani humor, nadhled a sebeironie. Vsází na srozumitelnost, i když určitě nejsou prosté. Lyrika převažuje nad epikou a autor se především ve vztahových textech zamýšlí nad tím, co je v životě důležité, kam se vydat, kde hledat.

Album otevírá posmutnělá Zrádná milá, v níž se střídají křehké, čistě folkové pasáže s energickými. K blues směřuje Dáma bez kamélie, silný příběh kněžky lásky z Paříže. Housle podmalovávají melancholické Testamenty, píseň plnou stesku i naděje. „Nikdo už nebude sám, dokud se budem pevně držet a nepustíme..." Romanticky vyznívá skladba Kdybys měl na vybranou, která se i s pomocí krásných houslí ubírá v rytmu country. „Že příliš snít a málo chtít se nevyplácí..."

Křehký folk o hledání lepšího světa („tam, kde se neodpouští, protože není co odpouštět") přináší melancholický Podzim a stín s krásnou, téměř dvouminutovou instrumentální (náladotvorný saxofon) pasáží, v níž je pořád co poslouchat. Poslední kántrymen je věrný svému názvu. Jemné povzdechnutí („whisky je drahá a čas se krátí"), ale hrdina to ještě nevzdává, takže skladba nakonec vyznívá pozitivně. Temperamentní folk s country propojuje Krátká píseň o lásce, posmutněle působí alternativnější Prokletá.Úderná Hříšníkova zpověď představuje nejvtipnější, nejodlehčenější (a to nejen díky harmonice) skladbu alba. Zase si někdy budu muset poslechnout Vladimíra Vysockého, kterého písnička evokuje. Kontrast přináší jemná, lyrická, až dojemná Ukolébavka, oslavu života pak melancholický, ke country směřující Dům bez oken. Balada o Villonovi s krásnou foukací harmonikou je zobecněnou poklonou všem citlivým tulákům a hráčům, kteří vsadili na život poslední pětník.

V souvislosti s albem Málem bych zapomněl… se mluví hlavně o Milanových textech, ale bylo by nespravedlivé zapomínat na opravdu nápaditou a pestrou hudbu a invenční instrumentální výkony všech zúčastněných. A velice autenticky a přesvědčivě působí i zpěv Milana Urzy. Díky dokonalé symbióze všech složek je poslech této nahrávku vskutku silným zážitkem.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Larkin Poe oznamují novým singlem She´s A Self Made Man vydání pátého studiového alba
28.03.

Larkin Poe oznamují novým singlem She´s A Self Made Man vydání pátého studiového alba

Již vloni v říjnu, když Larkin Poe oznámily termíny turné a koncertu v Praze, se proslýchalo, že kapela připravuje...


Lenka Nová se na novém albu inspirovala dopisy fanoušků
27.03.

Lenka Nová se na novém albu inspirovala dopisy fanoušků

Dopisy. Tak zní název nového alba zpěvačky Lenky Nové. Termín vydání měla už dlouho naplánován na 21. března...


Objevte utajený irský poklad
27.03.

Objevte utajený irský poklad

Tahle reportáž bude poměrně odlišná od těch, které tady běžně vídáte. Hlavním důvodem je, že jde o reportáž...


Tibetská kniha mrtvých - Bardo Thödol
26.03.

Tibetská kniha mrtvých - Bardo Thödol

Pražská RockOpera hlásí ještě poslední 2 dny k volnému pouštění celé představení Bardo Thödol. DVD z této...


Ústečtí IDIO&IDIO zvou do punkového semináře
26.03.

Ústečtí IDIO&IDIO zvou do punkového semináře

Kapela Idio&Idio z Ústí nad Labem se věnuje poprocku s přesahem do punku i jiných žánrů. Skupina staví na českých...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Here to Stay
25.03.

Here to Stay

» United Flavour

Here to Stay je třetí studiová deska mezinárodní formace United Flavour sídlící...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru