Melodický Optimik střílí Bang! a vydá comebackovou desku Tour de Bor

Celých 18 let trvalo novoborské kapele Optimik, než se vrátila k vydání svých nových rockových písní. Čerstvý song Bang!, ke kterému skupina vypustila sugestivní klip na youtube 29.11., předznamenává zároveň novinkové album Tour de Bor. Inspirativní předlohou pro Bang! byl možná pozapomenutý, přesto syrově realistický film Mandragora, který v roce 1997 natočil polský režisér Wiktor Gradecki. Psychologický snímek, jehož námětem je chlapecká prostituce, určitě zaujme dobovými pražskými exteriéry, ale především i po letech možná otřese svou nelichotovou tematikou. Pro zpěváka Víta Svobodu, jehož hlas je poznávací doménou skupiny už od raných začátků na konci 90. let, bylo retro téma klipu důležitou výpovědí doby.

 

Kapela Optimik, která patří k legendární českolipské rockové scéně, se po hibernační době dostala do popředí zájmu letošními koncerty ihned po první co-vidové vlně. Zájem diváků v České Lípě i okolních městech byl poměrně velký, protože písně, které skupina na svých koncertech neustále hraje, patří ke generačním šlágrům. Hity jako Oceány, Amsterdam nebo Zůstaň se mnou, které skupina nahrála na debutním albu Toreador v roce 2002, jsou v živé podobě vskutku rockové klasiky, byť v rámci tuzemské scény silně nedoceněné. Tohle album už prakticky nelze koupit, ale některé je možné si ještě poslechnout na profilu skupiny na bandzone.cz. Tam vnímavý posluchač může nalézt i zajímavé songy z alba Pomníček, které Vít a spol. složili v letech 2010-11, ale nikdy oficiálně nevydali. Potenciál písní, které oplývají zajímavými aranžemi a nepostrádají třeba akoredon či housle, je stále nadčasový a je možné, že se třeba ještě někdy dočkají oficiálního vydání.Nedlouho po Pomníčku odešel z Optimiku původní kytarista Pavel Krchov a kapela si dala na nějakou dobu pauzu. Vrátila se pak v nové sestavě s Ivanem Škodou, který obstaral kytarové party, a s Radimem Kosťunem, který se chopil basy. A Klekí, původní basák, od té doby obohacuje zvuk kapely akustickou kytarou. Aktuální sestavu doplňuje ještě bicmen David Konrád, jehož hra se zajímavě rytmicky projevuje právě v songu Bang!, a talentovaný kytarista Andy Allan Pour, který je strůjcem kytarového rytmu a do písně nahrál i vkusné klávesy. Jeho elektrická kytara špičkově riffuje ve všech nových skladbách včetně klipového Slunce; tuhle píseň už Optimik uveřejnil na jaře letošního roku. Její romantický nádech vytváří zajímavý protipól k energické písni Bang!, čímž zvyšuje zvědavost, jak asi zbytek alba Tour de Bor bude vypadat.Je třeba dodat, že kapela vydání pojala v crowdfundingovém duchu a všichni zájemci mohou úspěšný projekt podpořit zde. Na albu Tour de Bor, které Optimik slibuje pustit celé do světa možná ještě před koncem kalendářního roku, by se mělo kromě Slunce a Bang! objevit dalších 7 písní.
Foto: Iva Kovandová
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař
09.01.

Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař

Nová česká komedie Matky představuje svou ústřední píseň a videoklip. Skladbu Matky složil Ondřej Brzobohatý, vložil...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru