Magická Beth Hart uhranula Prahu

V pondělí 6. listopadu  2017 přivítala Praha ve vyprodaném Foru Karlín pěvecký fenomén světové hudební scény, energickou Američanku Beth Hart. Svým živelně nespoutaným a strhujícím projevem zvedla své publikum ze židlí a roztančila ho hned několikrát a za vřelé ovace se mu odměnila bohatým  přídavkem. V nesmírně sugestivním a kompaktním celku předvedla to nejlepší ze své tvorby, napříč žánry, jazzem počínaje, přes blues a soul až k rockové rovině.

Beth nikomu nedovolí setrvat ve stavu neutrálu

Zpěvačku lze doslova označit za hudební živel, jenž nikomu nedovolí setrvat ve stavu neutrálu. Výrazně gestikulující, neustále komunikující se svými fanoušky, spontánní, autentická, v každém okamžiku své performance naprosto přítomná, stoprocentní tady a teď. U Beth nikoho neruší, když třeba zapomene text, jako hned v úvodním songu If I ever leave you baby. Vzápětí dokáže i toto proměnit ve svůj prospěch a část publika na svém pražském koncertě zajisté příjemně překvapila, když se z pódia nečekaně vydala přímo mezi své věrné obecenstvo.

Žánrová, hudební a výrazová variabilita, od baladických romancí až po tanečnější, dynamické tóny, potvrdily, že zpěvačce nelze upřít věrohodnost, a to jak v roli citlivé romantičky, oděné do hávu baladické melancholie, jako je tomu například v křehké klavírní baladě Leave The Light On, tak v poloze dravé akční Beth, nezkrotně řádící a dovádějící divy s nádherně zbarveným hlubokým sametovým chraplákem. Zpěvačka, jež nemá problém odhalit své nitro, čemuž nasvědčuje řada jejich autorských počinů, dokonale ovládla nejenom pódium vyprodaného Fora Karlín, ale je jí doslova plno v celém sále, jež tuto výraznou energii zrcadlí a značně násobí.Mužům to doslova „natřela" v novince Fire On The Floor. Při natáčení I´ll Také Care Of You jsme se dozvěděli, že se kdysi Joe Bonamassu bála, že ji ze studia vyhodí, ale on na ni byl nečekaně milý a z písničky se stal hit. O hledání té pravé cesty vypráví v písni One Eyed Chicken. Skladbu Better Man věnovala svému trpělivému manželovi, Scottovi. Nechyběl ani příběh o „milenci natruc" její maminky, kterou její druhý manžel podvedl s jakousi Penny z ulice. Z toho pak vznikla Love Is A Lie. Když dceři oznámila, že milenec u ní bude bydlet, reagovala na to Beth slovy „Jo, mami! Jsi frajerka!" Protkání písní příběhy dodalo koncertu ještě víc osobní a intimní tvář. Mamince věnovala i další nádhernou dojemnou skladbu Mama.

Zpěvačka si svůj výkon dokonale užívá

Dalším nepřehlédnutelným a neméně sympatickým prvkem pražského vystoupení této talentované charismatické zpěvačky spoza velké louže bylo i to, že samotný pěvecký výkon doprovázela i sama hrou na klavír či akustickou kytaru. Se svou tříčlennou kapelou tak vytvořila úchvatnou atmosféru, ze které každým okamžikem sálalo, že si svůj výkon dokonale užívá a každičký tón či sloku prožívá naplno, celou svou bytostí.

I přes řadu kvalitních hudebníků se obdobný fenomén, jakým tato americká zpěvačka bezesporu je, jen tak na potkání běžně nevidí. Beth Hart svým bezprostředním, emotivně i hudebně barevným a pestrým projevem, podloženým výrazným hudebním a pěveckým nadáním potvrzuje, že hudba tvořená srdcem, navíc talentovaným profesionálem, přesahuje hranice a nabízí nejeden prožitek duševní extáze. Pro celou dobu tohoto pražského koncertu byla příznačná úchvatná a silně rezonující energie. O této je, dle mého názoru, nejlepší přesvědčit se osobně. Třeba už za rok, kdy Beth Hart avizovala svůj návrat na pražské pódium, konkrétně 29. listopadu 2018. Věřím, že i příště se koncertní sál zaplní znovu, jako teď, do posledního místa.

Autor textu: Zuzana Juskaninová
Foto: atelier Webr
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bejbypankáči z celého Česka míří na Kefír
20.08.

Bejbypankáči z celého Česka míří na Kefír

Zahrada zámku Kačina u Kutné Hory se v sobotu 1. září promění v bejbypankové království. Na šestém ročníku...


Třídenní FestiWall uctí mimo jiné českou kytaru
20.08.

Třídenní FestiWall uctí mimo jiné českou kytaru

Velké množství hudebních lahůdek nabídne Music FestiWallu 2018, který se odehraje od 7. do 9. září v modřanském...


Amen Dunes zahraje v září poprvé v MeetFactory
19.08.

Amen Dunes zahraje v září poprvé v MeetFactory

S každým dalším albem se Damon McMahon proměnil, s tím současným je jeho skok nejvýraznější, což dosvědčují...


NAŠE TÉMA: Sziget ve znamení rekordů
19.08.

NAŠE TÉMA: Sziget ve znamení rekordů

Přes půl miliónu návštěvníků, více než tisícovka různých vystoupení, šedesát scén. To jsou základní charakteristiky...


Fanoušci nezávislé hudby se sejdou poslední srpnový víkend na 20. ročníku festivalu Eurotrialog Mikulov
19.08.

Fanoušci nezávislé hudby se sejdou poslední srpnový víkend na 20. ročníku festivalu Eurotrialog Mikulov

Závěr festivalové sezóny bude o posledním srpnovém víkendu tradičně patřit Eurotrialogu Mikulov s podtitulem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rise to Glory
16.08.

Rise to Glory

» Loudness

Japonská metalová formace Loudness se hlásí s novou, v pořadí sedmadvacátou...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru