Lenka Morávková přináší éterickou hudbu z unikátního skleněného nástroje

Patříte-li mezi milovníky alternativní hudby a experimentálních nástrojů, pak by Vaší pozornosti neměla uniknout originální hudebnice Lenka Morávková a její unikátní nástroj ze skla Bohemian Cristal Instrument, který je jediný na světě. Lenčiny koncerty u nás i v USA, při kterých kombinuje zvuk nástroje a vlastní hlas, mají pověst futuristického rituálu a nástroj okouzluje publikum napříč generacemi svým téměř nadpozemským zvukem. Umělkyně nyní vydává svoji prvotinu s názvem UNICODE

Dobrodružná cesta Lenky Morávkové s jejím skleněným nástrojem začala před rokem a půl, kdy si požádala o odklad na doktorátu na kalifornské univerzitě. Na to získala v USA prestižní vízum 01 pro výjimečné umělce a začala se věnovat profesionálně práci s nástrojem, propojujícím tradici českého sklářství s vlastní futuristickou hudební vizi.  Na skladbách pro první EP UNICODE Lenka pracovala už v průběhu minulého roku, kdy se věnovala zejména koncertní podobě skladeb. Ty nejlepší z nich se nyní objevují na EP. Přes zimu se pak Lenka přesunula z centra Los Angeles na poloostrov Palos Verdes k oceánu. Tam následovalo pár měsíců ne úplně dobrovolné izolace, kterou se Lenka rozhodla skousnout a využít pro dokončení skladeb.  

"To prostředí bylo sice krásné, ale totálně izolované. Takové místo na víkendy nebo pro klidný důchod, nic pro společenský živel mého typu. Pracovala jsem tak deset hodin denně a nevídala vůbec nikoho celého dny. Abych se nezbláznila, udržela si hlavu i tělo v klidu, začala jsem alespoň jezdit každý večer do fitka, plavat nebo do sauny. Kromě facebooku to byla moje jediná sociální interakce v téhle periodě. Celou dobu jsem si říkala, že na to se přece neumírá. Dnes jsem ráda, že je to za mnou a zůstává jen jako temná historka z natáčení.” 

Na EP UNICODE jsou 4 skladby a navzdory nevelkému rozpočtu se podařilo větší část skladeb nahrát v legendárním studiu Seahorsesound v americkém Los Angeles pomocí osmi extrémně citlivých mikrofonů. Sám majitel studia se pro zvuk neobvyklého nástroje ze skla úplně nadchnul. „Bez podpory pár lidí, kteří mému nástroji a mě fandí, by to nešlo. Album vychází nezávisle, což tedy znamená menší rozpočet, ale přesto jsem nebyla ochotná dělat kompromisy v kvalitě, chtěla jsem absolutně profesionální výsledek. Tento nástroj má tak jedinečný zvuk, že si rozhodně zaslouží královské podmínky při nahrávání, jinak se ztrácí mnoho jeho unikátních zvukových parametrů,” dodává autorka projektu Lenka Morávková.   Na albu, stejně jako naživo, kombinuje hudebnice nástroje s vlastním hlasem, který pak dále doplňuje o další roviny. "Snažila jsem se získat maximum zvuků z nástroje. Například i basové linky či rytmika jsou často zefektované zvuky BCI. Pro mě jde vlastně o duet. Bohemian Cristal Instrument je v mých očích nezávislá entita, svéhlavá bytost s vlastním zvukovým názorem, který se snažím do maximální míry respektovat. I když jsem tu v pozici skladatelky a hudební producentky, sama sebe vnímám jen jako médium na cestě mezi nástrojem a posluchačem a snažím se stát v cestě této unikátní zvukové entitě co nejméně. Vnitřně se cítím spíš jako jakási mediátorka, jejíž role je propojit nástroj a jeho posluchače a nástroji se stavět do cesty co nejméně," doplňuje Lenka Morávková s tím, že koncertní podobu EP UNICODE si fanoušci budou moci poslechnout na podzimním turné, které bude doprovázet živá kapela i speciální světelná show.    
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Festival Rockové léto Červenka 2019
22.02.

Festival Rockové léto Červenka 2019

V sobotu 20. července se můžeme tradičně setkat na festivalu v obci Červenka u Litovle Pozvání bez nároku na honorář...


Slavný Nikola Šuhaj sourozenců Ulrychových vychází v reedici s několika bonusy
22.02.

Slavný Nikola Šuhaj sourozenců Ulrychových vychází v reedici s několika bonusy

Včera oslavil zpěvák, skladatel a textař Petr Ulrych pětasedmdesáté narozeniny a dnes vychází reedice legendárního alba Nikola...


Infected Rain oficiálně vstupují mezi metalovou smetánku
21.02.

Infected Rain oficiálně vstupují mezi metalovou smetánku

Moldavská metalcorová skupina Infected Rain na svátek svatého Valentýna zveřejnila zajímavou novinku. Kromě nového...


Zabelov Group si na křest debutu přizvali zajímavé hosty
21.02.

Zabelov Group si na křest debutu přizvali zajímavé hosty

Eg je název debutového alba česko-běloruského dua Zabelov Group, které vyšlo loni v říjnu. Poté...


Koncerty, které chytají za srdce. Tak popisují fanoušci právě probíhající tour skupiny No Name
21.02.

Koncerty, které chytají za srdce. Tak popisují fanoušci právě probíhající tour skupiny No Name

Dermacol NO NAME Acoustic Tour 2019 je název aktuálního akustického turné slovenské kapely No Name, kterou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Excellent Mistake
22.02.

Excellent Mistake

» Gaia Mesiah

Skupina Gaia Mesiah vydává po dvanácti letech nové album Excellent Mistake....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru