Lehký rockový závan z východu dorazil do Brna

Komorní hudební kavárna a klub Kabinet Múz v Brně přivítala velmi zajímavé rockové hosty z Ukrajiny. Místo zaměřené především na alternativní uměleckou scénou hostilo koncert dvou výtečných spřátelených evropských stoner rockových, chcete-li post metalových kapel, které na turné k vlastnímu úžasu vyrazili teprve poprvé.


Služebně mladší Somali Yacht Club z města Lvov krátký rockový večer otevřeli. Nastoupili na skromné pódium před zaplněný sál vyprodané akce a spustili svůj mix stoner, psychedelic rocku a post metalu. Výhradně instrumentální hudba nás pocitově přenesla do jiné dimenze plné příjemných kytarových vyhrávek, které se většinou nesly ve velmi poklidném duchu. Osobně mě překvapil velmi slušný zvuk, kdy byly všechny nástroje skvěle slyšet včetně elektronického podkresu. Jeden nástroj přece jen byl slyšet poněkud hůř. Kytarista a zpěvák Mez se věnuje výhradně kytaře, ale písně Somali Yacht Club mají i nějaký text a ten mnohdy nebyl slyšet. Možná byl mikrofon upozadněný schválně, vzhledem k jeho velmi nepravidelnému využití, nicméně to byla škoda, protože Mez často zpíval v pasážích, kde hudba gradovala. I přesto se jednalo o skvělý koncert s příjemnou a uvolněnou atmosférou. Nová deska „The Sea" je fantastická a oblíbil jsem si ji prakticky na první poslech, což se moc často nestává. Somali Yacht Club dokázali vytvořit pohodový a uklidňující poslech i naživo.


Trojice vystřídala trojici a s partou Stoned Jesus jsme se hudebně přesunuli do trochu dynamičtějších vod, zároveň však prakticky ve stejném žánru. Obě party hrají víceméně obdobný mix stylů, avšak Stoned Jesus rozhodně více využívají hlasivek zpěváka a kytaristy Ihora, jejich hudba je ostřejší, rychlejší a tvrdší. Tedy někdy. Pánové z Kyjeva to v Brně rozhodně rozjeli více než jejich krajané ze Lvova, což je dáno i tím, že jejich tvorba je mnohem více, řekněme rockovější. Mají své pomalé alternativní pasáže, ale podstatně častěji se mění tempo a má to zkrátka větší "koule”. Zatímco Somali Yacht Club se svými kytarovými vyhrávkami brouzdali někde v astrálních sférách, Stoned Jesus vytáhli pořádně syrový, garážový, rezavý zvuk kytar a vůbec se nebáli do toho opřít. Skoro někdy až zamrzí, když zpomalí a přesunou se do alternativy. Ta jim samozřejmě sluší také, ale ten špinavý rock’n’roll má něco do sebe. I oni přijeli s novou deskou „Pilgrims", která je určitě zajímavá, ale hůř se na ni zvyká a snad ani nenabízí tolik vyjímečných momentů. Jejich koncert ale skvělé momenty nabídl a snad i proto se kapela dvakrát vracela ze zákulisí přidat ještě jednu pecku, mezi níž nechyběla ani „I’m the Mountain”. Výborná záležitost.


Obě kapely stále patří mezi poměrně mladé uskupení, ale zajímavou hudbou rozhodně oslovili veřejnost a ve svém žánru bez debat patří mezi to nejkvalitnější zboží. Těžko říct, jak daleko to pánové mohou dotáhnout, ale větší prostory než v Kabinetu Múz by si určitě zasloužili. Obě kapely znám jen velmi krátce, ale upoutali mou pozornost, šlape jim to a já doufám, že se ještě někdy potkáme.

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pětadvacátý ročník Rock for People klepe na dveře
26.06.

Pětadvacátý ročník Rock for People klepe na dveře

Přesně za týden, tedy 3. července 2019, odstartuje v Hradci Králové Večírkem pro nedočkavé jeden z nejstarších...


Nebeská kapela 4. díl: Country
26.06.

Nebeská kapela 4. díl: Country

Žijeme v době, kdy máme na výběr stovky různých žánrů a tisíce různých skupin a interpretů....


Spojení Čechomoru s Voxelem přináší krásnou píseň Kámen a kříž
26.06.

Spojení Čechomoru s Voxelem přináší krásnou píseň Kámen a kříž

Kámen a kříž je název písničky, která vznikla ze spolupráce skupiny Čechomor s písničkářem Voxelem a jeho kapelou....


Další ročník Sázavafestu se blíží
25.06.

Další ročník Sázavafestu se blíží

Další ročník oblíbeného multikulturního festivalu Sázavafest se blíží. V příjemném prostředí zámeckého...


Jelen zpracoval po svém písně Michala Tučného
25.06.

Jelen zpracoval po svém písně Michala Tučného

Půlnoční vlak Michala Tučného je název nového alba populární kapely Jelen. „Je to víc než deska coververzí....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pošli to tam
26.06.

Pošli to tam

» Pavlíček Michal

Kytarista Michal Pavlíček vydává studiové album Pošli...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru