Lehký rockový závan z východu dorazil do Brna

Komorní hudební kavárna a klub Kabinet Múz v Brně přivítala velmi zajímavé rockové hosty z Ukrajiny. Místo zaměřené především na alternativní uměleckou scénou hostilo koncert dvou výtečných spřátelených evropských stoner rockových, chcete-li post metalových kapel, které na turné k vlastnímu úžasu vyrazili teprve poprvé.


Služebně mladší Somali Yacht Club z města Lvov krátký rockový večer otevřeli. Nastoupili na skromné pódium před zaplněný sál vyprodané akce a spustili svůj mix stoner, psychedelic rocku a post metalu. Výhradně instrumentální hudba nás pocitově přenesla do jiné dimenze plné příjemných kytarových vyhrávek, které se většinou nesly ve velmi poklidném duchu. Osobně mě překvapil velmi slušný zvuk, kdy byly všechny nástroje skvěle slyšet včetně elektronického podkresu. Jeden nástroj přece jen byl slyšet poněkud hůř. Kytarista a zpěvák Mez se věnuje výhradně kytaře, ale písně Somali Yacht Club mají i nějaký text a ten mnohdy nebyl slyšet. Možná byl mikrofon upozadněný schválně, vzhledem k jeho velmi nepravidelnému využití, nicméně to byla škoda, protože Mez často zpíval v pasážích, kde hudba gradovala. I přesto se jednalo o skvělý koncert s příjemnou a uvolněnou atmosférou. Nová deska „The Sea" je fantastická a oblíbil jsem si ji prakticky na první poslech, což se moc často nestává. Somali Yacht Club dokázali vytvořit pohodový a uklidňující poslech i naživo.


Trojice vystřídala trojici a s partou Stoned Jesus jsme se hudebně přesunuli do trochu dynamičtějších vod, zároveň však prakticky ve stejném žánru. Obě party hrají víceméně obdobný mix stylů, avšak Stoned Jesus rozhodně více využívají hlasivek zpěváka a kytaristy Ihora, jejich hudba je ostřejší, rychlejší a tvrdší. Tedy někdy. Pánové z Kyjeva to v Brně rozhodně rozjeli více než jejich krajané ze Lvova, což je dáno i tím, že jejich tvorba je mnohem více, řekněme rockovější. Mají své pomalé alternativní pasáže, ale podstatně častěji se mění tempo a má to zkrátka větší "koule”. Zatímco Somali Yacht Club se svými kytarovými vyhrávkami brouzdali někde v astrálních sférách, Stoned Jesus vytáhli pořádně syrový, garážový, rezavý zvuk kytar a vůbec se nebáli do toho opřít. Skoro někdy až zamrzí, když zpomalí a přesunou se do alternativy. Ta jim samozřejmě sluší také, ale ten špinavý rock’n’roll má něco do sebe. I oni přijeli s novou deskou „Pilgrims", která je určitě zajímavá, ale hůř se na ni zvyká a snad ani nenabízí tolik vyjímečných momentů. Jejich koncert ale skvělé momenty nabídl a snad i proto se kapela dvakrát vracela ze zákulisí přidat ještě jednu pecku, mezi níž nechyběla ani „I’m the Mountain”. Výborná záležitost.


Obě kapely stále patří mezi poměrně mladé uskupení, ale zajímavou hudbou rozhodně oslovili veřejnost a ve svém žánru bez debat patří mezi to nejkvalitnější zboží. Těžko říct, jak daleko to pánové mohou dotáhnout, ale větší prostory než v Kabinetu Múz by si určitě zasloužili. Obě kapely znám jen velmi krátce, ale upoutali mou pozornost, šlape jim to a já doufám, že se ještě někdy potkáme.

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
MUSE vyrazí s novinkou na turné, první zastávka bude v Čechách
14.11.

MUSE vyrazí s novinkou na turné, první zastávka bude v Čechách

Anglická kapela MUSE dosud po celém světě prodala víc než 20 milionů kusů. Nyní budou počty určitě naskakovat,...


Monkey Business uvádí klip k titulní skladbě nového alba
14.11.

Monkey Business uvádí klip k titulní skladbě nového alba

Nové album Bad Time for Gentlemen má i nový klip! Kapela Monkey Business vůbec netroškaří. Klip Cpt. Pheromone...


BEST OFF Tour 2018 kapel Komunál a De Bill Heads je právě ve své půlce
13.11.

BEST OFF Tour 2018 kapel Komunál a De Bill Heads je právě ve své půlce

Rocková partička Komunál zahájila 6. října v Pěnčíně u Turnova společně se severočeskou partou De Bill Heads své...


Lucie se po 16 letech příhlásila s novým albem EVOLUCIE
13.11.

Lucie se po 16 letech příhlásila s novým albem EVOLUCIE

Nejslavnější česká skupina Lucie vydala po dlouhých 16 letech nové řadové album. Následovník nahrávky...


Legendární saxofonista Maceo Parker představí v Plzni své nové album
12.11.

Legendární saxofonista Maceo Parker představí v Plzni své nové album

„Dobrý koncert vás vezme pryč od každodenních problémů," říká legendární americký saxofonista Maceo Parker. Před...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Svobodu ředkvičkám
13.11.

Svobodu ředkvičkám

» Tři sestry

Skupina Tři sestry vydává po více jak třech letech nové řadové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru