LANUGO oslavilo své desáté narozeniny a zraje jako víno

LANUGO, unikátní stálice české nezávislé hudební scény, oslavila začátkem června v klubu Cargo Galery svou první desetiletku. A kdo byl u toho, rozhodně neprohloupil. Zažít totiž mohl jízdu svérázně barevnou a dynamickou. Koncert pojala kapela jako průřez svou desetiletou tvorbou a publikum tak odměnila poctivou, emocemi nabitou show, spředenou z prvků popu, elektroniky a jazzu, místy částečně jakoby připomínající alternativní folk. Za jedny z klíčových prvků její tvorby lze označit analogový zvuk a grafiku.„Nejdůležitější najít jednu hlavní emoci a tou se nechat zavést co nejdál. Občas se podaří ten pocit v písni zakonzervovat a potom ho vypustit jako džina z láhve během koncertů." Při této příležitosti jsme vyzpovídali Markétu Foukalovou, zpěvačku a Viliama Béreše, producenta a pianistu kapely.

LANUGO INTERVIEW


Hudební knihovna: Žánrově není jednoduché Vaši hudbu uchopit. Její pestrost a různorodost jsou markantní. Jak byste přesto přiblížili svou tvorbu veřejnosti?
Viliam:
"Myslím, že není důležité přesně definovat, kterých žánrů se naše hudba dotýká, nebo od kterých se odráží. Pro nás je během procesu, kdy písně vznikají, nejdůležitější najít jednu hlavní emoci a tou se nechat zavést co nejdál. Občas se podaří ten pocit v písni zakonzervovat a potom ho vypustit jako džina z láhve během koncertů. Myslím, že to, co pak všichni s publikem sdílíme, je zvláštní mix radosti a melancholie, trochu jako když čtete Hrabala. To spojení s minulostí je u nás hodně slyšet a vidět - ať už v tom povědomém analogovém zvuku či grafice, která naší hudbu doprovází."

HK: Deset let na hudební scéně, to je úctyhodné. Jaké bylo Lanugo dítko u zrodu a jaké je teď?
Markéta:
"Roste do krásy a zraje jako víno. U zrodu bylo daleko náročnější a komplikovanější. Teď se s ním dá daleko líp domluvit. Je ale vybíravější a celkem tvrdohlavé. Teď vážně...Máme za sebou 10 krásných roků, 3 desky, jeden dvojvinyl několik videoklipů a především nespočet písní a v nich spoustu pocitů a vzpomínek. Mám z nich radost."
Viliam: "Lanugo bylo na začátku jako štěně - extrémně hravé a ambiciozní co se týče hudebních nápadů, motivů a harmonií. Hlavní rozdíl mezi Lanugem před deseti lety a teď je v tom, že nyní klademe mnohem větší důraz na celek, snažíme se, aby písně byly silné a kompaktní, aby neskákaly v myšlenkách a nápadech z extrému do extrému. Myslím, že jsme teď mnohem minimalističtější a možná právě proto emotivnější. Jak říká jeden moudrý muž z LA - čím je hudba jednodušší (nikoliv hloupější), tím snáze míří přímo do srdce posluchače."HK: Co znamená neobvyklý název Lanugo?
Viliam:
"Lanugo… Myslím, že jsou to nějaké chlupy. Víte jak je to s názvy kapel, když chcete mít kapelu, nějaký název budete určitě potřebovat. Nikdo vlastně nevnímá jejich obsah, ale to, co symbolizují - tedy kapelu a její hudbu. Brouci? Čili papričky? Děláte si legraci?"
Markéta: "Lanugo je ochranné chmýří děťátka v matčině lůně. Když je plod zralý, jemná srst zmizí. A Lanugo chce být pořád čisté a dětsky nezkažené. Udržujeme se v ochranném obalu písniček."

HK: Česká hudební scéna je doslova přeplněná mladými talenty. Čím chcete své publikum oslovit?
Viliam:
"Souhlasím s tím, že je naše scéna přeplněná, ale pokud mluvíme o opravdových talentech - tedy lidech, kteří přináší opravdu něco zásadního a vyjímečného a vypráví to svým vlastním originálním hudebním jazykem - takových bychom napočítali jen velmi málo."

HK: Co plánujete v nejbližším období?
Markéta:
"Připravujeme nové skladby, možná budeme trochu laborovat se zvukem. Je na co se těšit, naše cesta pokračuje."
Viliam: "Budeme se snažit dělat to, co umíme nejlépe, jak to jen bude možné. Psát silné texty a kouzelnou hudbu. Točit všechno živě, dohromady a bavit se u toho. Najít třetího bubeníka. Oholit si hlavy a nechat se na rok zavřít ve studiu. Něco v tom smyslu."

Jakákoli snaha o stylové zařazení by připomínala marný pokus o uchopení celého barevného spektra duhy. Podobně širokospektrální a unikátní tato kapela totiž je. Narozeninovému vystoupení dominovaly barevná hravost, živelnost a dynamika. Z jeviště doslova sálala bouře emocí, hudebního kumštu a výrazné autenticity. Lanugo jsou jiní, sví a originální. Takže šablony pryč a Lanugu ještě jednou vše nejlepší!
Autor textu i fotografií: Zuzana Juskaninová
GALERIE

Související obsah:

» Lanugo zve na oslavu svých deseti let   (Jitka Fialková, 08. 06. 2016)
» Svůj vysněný vinyl uvede kapela Lanugo v pražském NoD   (Karel Souček, 31. 03. 2015)
» Lanugo připravují dvoj-vinyl a vyjíždí na turné   (Jitka Fialková, 17. 02. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Parkway Drive podpálí Forum Karlín
03.07.

Parkway Drive podpálí Forum Karlín

Polovina roku za námi a přeci jen to špatné se v dobré obrací. Parkway Drive oznámili pražskou zastávku...


Norská rusovláska Kari Rueslatten vydala novou folk-rockovou kolekci ve svém jazyce
03.07.

Norská rusovláska Kari Rueslatten vydala novou folk-rockovou kolekci ve svém jazyce

Norská zpěvačka Kari Rueslatten, která se na evropské rockové i metalové scéně objevuje už téměř 30...


Nový klip She’s Out Of Control Mira Žbirky od tvůrců celovečerního filmu Meky
02.07.

Nový klip She’s Out Of Control Mira Žbirky od tvůrců celovečerního filmu Meky

Celovečerní dokumentární film MEKY, který v kinech můžete shlédnout od 9. července, předznamenává nový videoklip...


Dáša Zázvůrková vzdává hold ženám, které jsou jejímu srdci blízké
02.07.

Dáša Zázvůrková vzdává hold ženám, které jsou jejímu srdci blízké

Loňské album Dáši Zázvůrkové s názvem MIRÁKL 9 otevírá písnička Co řekne žena ženě. Ta se nyní...


Po čtyřech měsících se Hana Zagorová vrací na koncertní pódia a nemůže se dočkat
02.07.

Po čtyřech měsících se Hana Zagorová vrací na koncertní pódia a nemůže se dočkat

Letos naposledy koncertovala 3. března v Hronově a 4. března ve Žďáru nad Sázavou. A pak bylo díky koronavirové...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru