Lakuna zve k tanci i soustředěnějšímu poslechu

Recenze alba : Lakuna

Album: Lakuna
Interpret: Lakuna
Celkový čas: 00:41:10
Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Za jeden z nejslibnějších debutů loňského roku lze považovat eponymní album plzeňské kapely Lakuna. Na jedné straně předkládá temperamentní, skočné, šťavnaté písničky, na druhé pak jemnější, melancholické, procítěné skladby. První, určené k tanci, zaujmou okamžitě, druhé, směřující k soustředěnějšímu poslechu, postupně, ale o to trvaleji. Navíc z celého alba proudí mohutná vlna pozitivní energie, nakažlivé radosti, nehrané upřímnosti a velké svobody.

Písničky Lakuny lze hodně zjednodušeně řadit k alternativnějšímu šansonu, ale kapela se nebrání ani jazzu, folku, balkánské dechovce, klezmeru či rocku. Určujícím nástrojem je akordeon, který si díky nápaditým aranžím výborně rozumí s kytarami, houslemi, saxofonem, bicími nebo jemnějšími perkusemi. Dalším poznávacím znamením skupiny je výrazný a barevný vokál Petry „Kuny" Hynčíkové, který umí pohladit i zaburácet. Když to rozbalí například v písničce Šrám, posluchačům naskakuje husí kůže.

Úvodní Anděli otevírá pro kapelu charakteristický zvuk akordeonu, k němuž se postupně přidávají další nástroje. Pozvolna tak rozkvétá v pestrou píseň, kde se temperamentní pasáže střídají s těmi klidnějšími. Jako dravá řeka uhání skočný šanson Řeka ve mně, obrovský drive i nasazení všech muzikantů. Střih, výhybka a máme tu melancholickou, vážnější a pomalejší Emily s výraznými houslemi Jitky Malczyk a banjem Tomáše Suchého.K jazzu a folku směřuje skladba Po tmě, v níž je radost poslouchat delší instrumentální pasáže. Volba hostujícího kytaristy Josefa Štěpánka se osvědčuje nejen v této nápadité skladbě. Veslo nabízí křehkou, citlivou melodii a chytlavý refrén, po přemýšlivějších skladbách zve rozpustilá a pěkně rozjetá Kočička opět do tance. Romantikou zavání posmutnělý song Lásko má, jejíž náladu určuje tenor saxofon Jana Štolby.

Gellnerovu báseň Perspektiva oblékla skupina do šansonu se silnou atmosférou a naléhavým zpěvem, rychlé tempo s pomalejším střídá proměnlivá Smyčka. Rockovou baladu nabízí Šrám, jediná skladba bez akordeonu, což zajišťuje příjemnou změnu. Nahoru dolu přináší melodickou lahůdku a o závěr se postará živelná, rozpustilá a velice chytlavá skladba V objetí, která musí roztančit úplně každého.S barevnou hudbou výborně ladí i texty, jejichž autorem je, stejně jako u hudby, ve většině případů kytarista a banjista Tomáš Suchý. Jsou ze života a o životě, nápaditě se v příbězích i obrazech zabývají láskou, vírou, nadějí, odpuštěním nebo svobodou. Jsou stejně přirozené, autentické a svěží jako celá produkce kapely Lakuna.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Příbram je pro Lakunu srdeční záležitost, zahraje zde zase ve čtvrtek   (Karel Souček, 07. 12. 2016)
» Lakuna   (Karel Souček, 29. 12. 2016)
» Lakuna   (Karel Souček, 29. 12. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě
09.02.

Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě

Prázdné místo po živých vystoupeních se v srdcích hudebních fanoušků koncem ledna pokusil alespoň trochu...


Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru