Kontrabasista Tomáš Liška natočil album o naději

Každé album kontrabasisty Tomáše Lišky získalo nominaci na Ceny Anděl. Jak praví klasik: „Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?" Snad tomu bude i v případě páté desky, kterou Liška se svojí kapelou vydává pod názvem Hope. I na ní namísto sólových exhibic rozprostírá průzračně čistou a jasně čitelnou instrumentální hudbu, která čerpá ze silných melodií. Bohatou paletu nálad, v nichž hráči elegantně plachtí uvolněnou improvizací, mu pomáhá vytvářet mezinárodní sestava: akordeonista Nikola Zarić, houslista Efe Turumtay a bubeník Kamil Slezák. Nahrávka vychází jak na CD, tak i na vinylu, doplněná o zpěvník.

Proč název Hope? „Protože jsem to tak cítil. Tohle album bylo natočené v době celkem velké osobní krize a vyhořelosti, která mě několik posledních let provázela. Uvažoval jsem nad spoustou věcí, dával si dohromady souvislosti a srovnával myšlenky. Slovo Hope, tedy naděje, shrnuje a vystihuje celé to období asi nejlépe," popisuje Tomáš Liška.To, že nahrávání alba pro něj nakonec odstartovalo návrat k normálu a pomalu ukončovalo období krize, zpočátku vůbec netušil. „Co jsem ale cítil, byla radost z hudby, kterou jsme natočili. Materiálem jsem si před natáčením nebyl moc jistý, ale při zpětném poslechu jsem cítil, že je to ono! Baví mě energie, kterou ta deska v sobě má. Baví mě, jak kluci hrajou, a co přinášejí do mojí muziky. Cítím z ní sílu kapely," doplňuje Liška, který s kapelou od vydání předchozí desky Invisible Faces odehrál mnoho skvělých koncertů po Evropě, Africe a dokonce turné v Japonsku.

Kromě toho získal cenu publika na Ostrava Crossroads a pozvání na několik dalších hudebních konferencí. Na podzim 2018 jej porota z 1500 kapel vybrala na prestižní world music konferenci Womex, která se konala v Las Palmas. Kapela vystoupila v hlavním čase v sále filharmonie Alfredo Kraus. Ohlasy na koncert byly obrovské. „Poslední dobou kolem sebe vnímám spíš projekty než kapely. Nazkoušet, natočit, vydat, udělat pár koncertů a je po projektu. Ale kapela je něco, co funguje na jiné bázi a síla, kterou může mít, je úplně jinde než u projektů. Posluchači za náma po koncertě chodí, jak je bavilo vnímat naše napojení na pódiu a energii, kterou dohromady vytváříme. Tahle kapela je pro mě jako druhá rodina, i jsme jeden z Čech, druhý se Srbska, třetí z Turecka a čtvrtý z Hané," vysvětluje.
Foto: Dušan Tománek
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení
23.11.

Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení

Pražská pop-rocková parta Mig 21 se i v této omezené době stále dobře baví. Důkazem je nový videoklip...


Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie
22.11.

Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie

Slovenská zpěvačka a skladatelka Zuzana Mikulcová ve spolupráci se zahraničními umělci připravuje nové album. Projekt...


System of a Down po patnácti letech zveřejnili nový materiál
21.11.

System of a Down po patnácti letech zveřejnili nový materiál

Poprvé od dvojalba „Mezmerize"/„Hypnotize" z roku 2005 se arménsko-americká kapela System of a Down prezentuje...


9. ročník The Legends Rock Fest musel být přeložen na rok 2021
20.11.

9. ročník The Legends Rock Fest musel být přeložen na rok 2021

Vzkaz pro fanoušky od pořadatele rockového festivalu v Hořicích aneb štěstí přeje připraveným Jak víte...


Pražští Jamaron v novém energickém singlu odkrývají pravdu za lží
20.11.

Pražští Jamaron v novém energickém singlu odkrývají pravdu za lží

Ať už má Co-vidová situace jakékoli aspekty, nesporným pozitivním faktem zůstává, že naprostá většina hudebních umělců...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Arrival
23.11.

Arrival

» Arch Of Hell

Třetí album kapely Arch of Hell vyšlo 26. října u Metalgate Records. Nahrávání...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru