Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme

28. října 2019, v den výročí naší republiky, pořádá společnost Post Bellum v pražském Forum Karlín Koncert pro Paměť národa. „Nezajímá nás Zemanovo oceňování komunistů, estébáků a normalizačních herců. Uděláme si svojí oslavu," říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa. Inspirací byl legendární Koncert pro všechny slušný lidi z prosince 1989.

Přáním bylo, aby vystoupili především ti, co tenkrát ve Sportovní hale v roce 1989 zahráli, ale někteří už oznámili konec kariéry - například Marta Kubišová, jiní zemřeli, např. Karel Kryl, Filip Topol. Post Bellum chce přizvat i mladší generaci, která rok 1989 pamatuje jen matně, z kočárku nebo ještě nebyli na světě. Vystoupí například kapela Hudba Praha, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta nebo Jan Burian s Anetou Langerovou, Thomem Artwayem nebo Vladimirem 518. „Jednáme i s Bárou Polákovou, Ondřejem Rumlem a dalšími. Postupně budeme zveřejňovat ty, kteří definitivně potvrdili. Všichni hrají jen za náklady bez nároku na honorář, chtějí tím pomoci Paměti národa," vysvětluje za organizátory tisková mluvčí Jana Holcová. Kapely a písničkáři zahrají jednu či dvě písně a mezi nimi vystoupí s krátkými projevy různé osobnosti. Organizátoři oslovují například Jana Hrušínského, Tomáše Sedláčka, bývalou politickou vězeňkyni Milušku Havlůjovou, Tomáše Halíka, gen. Petra Pavla a další.Výtěžek koncertu bude věnován na další dokumentování příběhů pro Paměť národa. Tato unikátní sbírka již nyní uchovává okolo devíti tisíc mnohahodinových záznamů vyprávění lidí, kteří prožili totalitní režimy 20. století, nacismus a komunismus. Vstupenky jsou do konce června k dostání za jedinečnou cenu 550 Kč, během léta budou stát o dvě stě korun více a zvyšovat se budou i dál: v září 850 Kč, v říjnu je lidé pořídí za 950 Kč. Vstupenky na balkón k sezení vyjdou na 1500 Kč. 

Kromě charitativního koncertu jde také o projekt 30 měst Paměti národa

V těchto městech se dokumentují místní příběhy, vznikají výstavy, podporují se vzdělávací projekty, někde proběhnou koncerty. 17. listopadu v 17:11 hod. začnou společně ve všech těchto městech zvonit zvony kostelů a radnic. Zapojila se např. města Plzeň, Pardubice, Hradec Králové, Liberec, Hořice, Vyškov, Sušice, Přeštice, Boskovice, Uherský Brod, Havlíčkův Brod a další. 30. výročí od pádu komunismu, podpoří série video-spotů pro sociální sítě, v nichž promlouvají někteří herci a osobnosti veřejného života, stejně tak starostové zapojených měst a hejtmani i řada veřejnosti neznámých lidí. Kromě připomínek 30 let svobody ve 30 městech a charitativního koncertu se uskuteční pod hlavičkou „Nezapomeňme" také mezinárodní Ceny Paměti národa (17. 11. v Národním divadle a přímém přenosu České a Slovenské televize a ČRo Plus). Paměť národa funguje přes deset let a je největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírkou v Evropě. V databázi je uloženo téměř 9 tisíc pamětníků, 4.500 publikovaných příběhů, 29 000 audio/ video klipů a necelých 68 000 fotografií… Ve sbírce jsou zachyceny vzpomínky válečných veteránů, disidentů, lidí, kteří přežili holokaust, vyprávění politických vězňů, ale najdete tam i vyprávění agentů StB nebo členů komunistické strany. Už třináct let se autoři z Post Bellum v Českém rozhlase podílejí na rozhlasovém dokumentárním cyklu Příběhy 20. století.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna
25.02.

Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna

Kočovný muzikant Rocky Leon ovládá nejen kytaru a ukulele, ale osvojil si i práci s loopovými přístoji, které...


Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna
25.02.

Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna

Rocková zpěvačka, herečka a multi-instrumentalistka Suzi Quatro se ve čtvrtek 27. února představí v brněnském...


Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun
25.02.

Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun

Další z nekonečné řady koncertních večírků ve známém berounském rockáči měl v pátek 21. února...


Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.
24.02.

Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.

Světlo do tmy je název nové desky Michala Hrůzy a jeho kapely. Titulní skladba, ke které už zpěvák představil videoklip, dala...


Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs
24.02.

Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs

Za necelé dva týdny vyhlásí Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) nositele výročních cen Český lev....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Návštěva z vesmíru
25.02.

Návštěva z vesmíru

» CheckPoint

Páté studiové album kapely CheckPoint Návštěva z vesmíru vychází...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru