Knížka Jana Horáka mapuje cestu od Flaminga k Plameňákům

Marie Rottrová, Petr Němec, Hana Zagorová, Věra Špinarová, Pavel Novák, Jaromír Löffler, Jaromír Wykrent – to jsou jména zpěváků kapely Flamingo, kterou založil Richard Kovalčík. Mimochodem velká životní láska Marie Rottrové, která skončila jeho předčasným odchodem do muzikantského nebe ve věku nedožitých sedmatřiceti let. Cestu této kapely mapuje kniha Jana Horáka s názvem Od Flaminga k Plameňákům.

Zpočátku hlavně instrumentální skupina Flamingo začínala původně jako hardbopová kapela a navázala na jazzové combo Ivo Pavlíka. Jeho odchovancem byl právě Richard Kovalčík. V začátcích hrála kapela Flamingo převážně v Domě kultury NHKG v Ostravě. Zpěvák a kytarista Petr Němec přišel z amatérské skupiny Komáři a záhy stal předním vokalistou Flaminga, které pravidelně nahrávalo a účinkovalo také jako součást Ostravského rozhlasového orchestru.Zakrátko nastoupili další zpěváci - Jaromír Löffler, Věra Špinarová a Hana Zagorová. S nimi Flamingo rozšířilo svůj stylový záběr o blues, soul a v případě Hany Zagorové o osobité pojetí písniček šansonového charakteru. Postupně se Flamingo přeorientovalo převážně na soul, čemuž napomohla spolupráce s Marií Rottrovou, sólistkou ostravské skupiny Majestic.

V roce 1968 se Flamingo poprvé představilo i na 2. československém beatovém festivalu v pražské Lucerně. Od února roku 1969 se vůdčí zpěvačkou Flaminga stala Marie Rottrová. V roce 1971 se pak vedle Marie a Petra Němce stal neodmyslitelnou součástí této kapely písničkář, skladatel a textař Jaroslav Wykrent. V důsledku normalizace se Flamingo v roce 1973 muselo přejmenovat na Plameňáky. Po předčasné smrti Richarda Kovalčíka v roce 1975 zaujal místo trumpetisty Luděk Emanovský (někdejší hráč Janáčkovy filharmonie), kapelníkem se stal baskytarista Jiří Urbánek a po něm klávesista Vladimír Figar.

Jaroslav Wykrent, autor Mariiny písně Lásko, v několika rozhovorech uvedl, že tuto píseň zpívala Marie úplně jinak za Kovalčíkova života, a úplně jinak potom. Na rozloučenou se svou osudovou životní láskou natočila Marie krásnou francouzskou písničku s českým textem Jiřiny Fikejzové To mám tak ráda. Byla o Richardově odchodu a zamilovala se do ní nejen sama interpretka, ale i její posluchači. Byla pro ní terapií a ráda ji zpívá dodnes. S Plameňáky pod jeho vedením pak spolupracovala česká Lady Soul až do druhé poloviny 80. let a pravidelně s nimi účinkovala v sérii televizních programů Divadélko pod věží, které patřilo k tomu nejlepšímu, co se tehdy objevovalo na obrazovkách Československé televize.Kniha bohatá na vzpomínky, dokumenty a mnohé dosud nezveřejněné fotografie vyjde v říjnu a nebude k dostání v běžné distribuci, ale jen na tomto odkazu.
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
WWW Neurobeat zahrají na náplavce před nákladní lodí Altenburg 1964
19.09.

WWW Neurobeat zahrají na náplavce před nákladní lodí Altenburg 1964

WWW Neurobeat si po delší odmlce připravili samostatný koncert. Zahrají 26. září v Holešovicích na náplavce před dočasně...


Martin Geišberg predstavuje svoju novinku, Na Modrej Planéte, v tanečnejšom duchu
19.09.

Martin Geišberg predstavuje svoju novinku, Na Modrej Planéte, v tanečnejšom duchu

Známy slovenský dramaturg, režisér, pesničkár Martin Geišberg prichádza spoločne s inštrumentalistom Danielom...


Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert
19.09.

Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert

Tradiční sportovně zábavný den bývá v Měcholupech u Nepomuka zakončený rockovou tečkou. Nejinak tomu bylo i 14. září...


Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa
19.09.

Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa

Lindsey Stirling, americká houslistka, zpěvačka, tanečnice a skladatelka v jedné osobě, se po dvou letech...


Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii
18.09.

Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii

Francouzské hudební duo Dorian Lo a César de Rummel, které zná celý taneční svět jako Ofenbach, se vrací...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Secret
30.08.

The Secret

» Parsons Alan

Patnáct let od alba A Valid Path přichází britský skladatel, hudebník a producent Alan Parsons s novou,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru