Keltská noc, den první: Rozřezaní Pipes and Pints a Klus v bahně


Harrachov, dějiště festivalu Keltská noc (9. a 10. srpna), opět nezklamal. Od brzkých odpoledních hodin se spustil hustý déšť, který celou travnatou plochu změnil v mazlavé dětské brouzdaliště. Zábava vhodná pro caparty se však tady v žádném případě neprodukovala, byť několik malých punkáčů se rozbahněnou loukou nadšeně prohánělo.


Na Keltskou noc se moc těšíme, ta atmosféra skokanského můstku proti kterému se hraje, je super. Vládne tu příjemná rodinná atmosféra a hraje se nám tady skvěle," těšili se Pipes and Pints a v pátek vybalili asi největší nářez ze všech účinkujících. Zároveň ukázali, v čem je hlavní síla punku. Deska může znít všelijak (což ovšem není případ PaP, jejich aktuální elpíčko Found & Lost patří k tomu nejlepšímu, co scéna v poslední době vyvrhla na svět), rozhodující je živá show – její energie, přímočarost, nadšení a nasazení vyvolala v davu pod pódiem zřejmě nejpovedenější pogokotel dne.  

Podobným způsobem přistupují ke koncertům UDG, kteří před tím krkonošským plánovali, že se "vylejí a po koncertě budou skákat z toho můstku." Hopsal především bubeník Jugi, ale ani zbývající parťáci se nenechali zahanbit v pověsti skvělé živé skupiny. Nadšení četných fanynek nebralo konce, když se jim po skončení vystoupení podepsali na nejrůznější části těla.  

Tomáš Klus si v bahýnku liboval  

Svůj standard si odehrály stálice sesterských festivalů Zakázaný ovoce, Plexis, SPS či Krucipüsk. A mezi ně se vklínily dvě popové hvězdy, u nichž se však dopředu hodně těžko odhadovalo, jak silně se uprostřed hrubé hospodské chasy rozzáří. Tomáš Klus v tom měl naštěstí jasno: „Mě je úplně jedno kde a komu hraju, hlavně když je dobře." Po svém vystoupení, které se z poněkud křečovitého začátku rozjelo do standardní klusovské exhibice, si vyloženě liboval: „Klobouk dolů doslova a do písmene před lidmi, kteří vydrželi a stáli v bahně, v dešti, v zimě, pod můstkem (já sám mám problémy s můstkem). Velice děkuji a byl jsem potěšen tím, jakou atmosféru tady publikum udělalo."  

Nakonec se mu totiž přeci jenom povedlo rozpohybovat i poněkud ztuhlé rockery v zadních řadách: „Provozujeme takzvaný symbiotický folk, vždycky se na publikum přisajeme a sajeme z něj emoce a tomu také přizpůsobíme hudbu, dá-li se tomu, co děláme, vůbec říkat hudba. My jsme populisti a po vzoru vlády se snažíme být co nejvíce po vkusu, jak se říká po srsti," vysvětloval Tomáš. A když se vrhnul do bahna přímo mezi rozvášněné ctitelky, o prvním z vítězů festivalu nemohlo být pochyb. „Já to mám rád, když mi mezi prsty to bahno jaksi pučí, je to takový můj oblíbený kontakt s Matkou Zemí," vyznal se nám na závěr aktuální Český Slavík.  

Aneta se hrozičů nelekla  

To Aneta Langerová zvolila zcela odlišný přístup: „Hrát na takovém festivalu je velké dobrodružství. Snažila jsem se udržet rty těsně u sebe, aby to nebylo takové rozcapené. Přeci jenom, když před sebou vidíte kapelu Krucipüsk s jejím publikem hrozičů a potom máte zpívat o Malé mořské víle, tak je to trošku těžší. Ale o to je to zajímavější, když lidi přistoupí na melancholičtější hudbu. Bylo to hezký, hlavně, že po mně neházeli půllitry – ačkoli jsou plastový, já se jich hrozně bojím."    

Jemné a decentní vystoupení Anety na Keltské noci pod nasvíceným mamutím můstkem mělo rozhodně jedinečnou, kouzelnou atmosféru a v její kariéře bude jistě patřit k těm výjimečným. Stejně jako projekty, na nichž v současné době zpěvačka pracuje: „Společně s Martou Kubišovou hraji v muzikálu o Sidonii Nádherné. Točím film o Anně Barkové podle scénáře a v režii Marty Novákové. Na listopad připravuji koncert pro nadaci Světluška slavící deset let. Píši písně na novou desku. A taky si dám nějakou odpočinkovou dovolenou, jinak mi z toto hrábne."  
GALERIE

Související obsah:

» Jemnostpán Krakonoš zve pod Mamuta již posedmé   (Karel Souček, 02. 07. 2013)
» Keltská noc 2013, fotoreportáž: den první   (Jiří Klecan, 10. 08. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Barevný festival - Brod 1995 – 2019
20.08.

Barevný festival - Brod 1995 – 2019

V sobotu 17.srpna 2019 se do areálu Na Kutilce v Českém Brodě vrátila hudba, konkrétně další vzpomínka na prvopočátky...


Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí
20.08.

Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí

Skladba Hometown je předzvěstí druhého studiového alba Zpěváka Miraie Navrátila k napsání skladby inspiroval...


Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly
19.08.

Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly

Rappeři Cavalier a Abde, oba pod hlavičkou Championship Music, vydávají nové signly. Abde Trochu lásky a Cavalier...


Plexis vydává legendární TO na vinylu
19.08.

Plexis vydává legendární TO na vinylu

Pražská punková legenda Plexis, která hraje v aktuálním složení Petr Hošek, Dušan Lébl, Martin Švec a Eda Fröhlich, brzy...


Prasofest vol. 7 přilákal stovky fanoušků
18.08.

Prasofest vol. 7 přilákal stovky fanoušků

V areálu zasazeném do lesnatého podhradí zříceniny Vlčtejn našlo dočasný azyl několik stovek příznivců...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru