Kapela Mig 21 klame tělem

Recenze alba : Album

Album: Album
Interpret: Mig 21
Celkový čas: 00:46:31
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Díky Macháčkově mediální image a prezentaci kapely na koncertech či ve videoklipech si mnozí myslí, že písničky skupiny Mig 21 jsou jen takové ulítlé, jakoby levou zadní spíchnuté legrácky, v nichž o nic nejde. Migové však klamou tělem, jejich skladby jsou hodně chytré, propracované a nápadité. Dokazuje to i nová deska s jednoduchým názvem Album.     Pětičlenná formace na nahrávce s hravostí a lehkostí sobě vlastní kombinuje melodický pop s energičtějším rockem, pulzujícím funkem, roztančeným disco nebo roztomilým country. Nápaditě pracuje s aranžemi (hlavně trumpeta rozsvítí řadu písní), často měnícím rytmem, dynamikou i atmosférou. A tentokrát si chlapci hodně vyhráli s refrény, slogany „Máma se autobusem zase za tátou vrací" nebo „Chci ti říct, že mám tě rád" z hlavy jen tak nedostanete.    

Co hejbe planetou?

 Album otevírá do filmové hudby a funku směřující, ale velice melodický song Štěstí hejbe planetou, který střídá roztančený a nakažlivě veselý Diskobůh. Pomalejší, baladickou náladu navodí V tropické zahradě, chytlavé a zábavné country přináší Máma se vrací. Píseň Orle s jazzovými přesahy trubky působí zprvu dosti neučesaně, což skupina přiznává („jak už jistě víte, nemá tato píseň potenciál být hit"), ale při opakovaných posleších poodhalí své kouzlo.    Skladbu Na zotavenou naopak zdobí melodičnost, přímočarost, zpěvnost a údernost, Kalhotky si sundej vtipně kombinuje syrovější hudbu a vyšší poezii ve slokách s ulítlým refrénem. Venkovan kluk, pozvolna rozvíjející se hit, je klasickou migovskou písničkou, beatboxová Policajtka ale do celkové koncepce alba příliš nezapadá, bez ní bych se klidně obešel.    

Karafiát opět představuje příjemnou, silně melodickou a rytmicky zajímavou skladbu, to samé platí o milostném vyznání Chci ti říct. To je ještě přizdobeno neodolatelně pozitivním refrénem. A přes klidnější Život je poušť se dostáváme k závěru. O ten se postará jediný cover Mávej, pohodová tečka, ale se Sinatrou se srovnat nedá.    Jiří Macháček dává před technikou zpěvu přednost výrazu. Proč ne? Posluchače i jeho to určitě baví a každý prostě nemůže být oním Sinatrou. Ale to od něj rozhodně nikdo ani nečeká, své texty zazpívá s lehkostí, uvolněností a hravostí, což je ostatně typické pro celou produkci Migu 21.     

Ležet, tančit, létat - užívat si života

A když už jsme u textů. Pravda, trochu ztřeštěné, ulítlé, ale většinou vtipné. Lidem chtějí sdělit, že by si měli užívat života. Ležet v síti, tančit na diskotéce, létat si v oblacích, vyznávat lásku, dát si dovolenou na zotavenou a občas ani trochu toho alkoholu a erotiky nezaškodí.    
Pokud se chystáte psát Ježíškovi, neměli byste na Album zapomenout. Nejen kvůli hudbě, ale také „vyšívané" knížce, v níž je disk uložen. Výtvarně i graficky krásná práce, která z Alba dělá skutečný dárek.
Foto: Tisophoto
DISKOGRAFIE

GALERIE

Související obsah:

» MIG 21 vyšíval, páral a přešíval své Album deset let   (Karel Souček, 22. 09. 2014)
» Migové se ráno vzbudili a věděli, že musí nahrát desku   (Karel Souček, 07. 08. 2014)
» MIG 21 vymění zatuchlé kostýmy a vyrazí na Šňůru   (Karel Souček, 10. 09. 2013)
» Proč nám Migové vyjasnili den   (Joe Stramr, 30. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Devátý ročník The Legends Rock Fest opět tradičně Pod Věží
11.12.

Devátý ročník The Legends Rock Fest opět tradičně Pod Věží

Festival The Legends Rock Fest má své tradiční místo konání v areálu Pod Věží, ale má i tradiční termín....


Jatka Fest 2020 nabídne sport, musery, program pro děti i pestrou hudbu
11.12.

Jatka Fest 2020 nabídne sport, musery, program pro děti i pestrou hudbu

Ve dnech 26. a 27. června 2020 přivítá město Pacov již devátý ročník oblíbeného hudebního festivalu Jatka Fest. Proběhne...


Do Prahy se příští rok vydají taktéž A-ha
11.12.

Do Prahy se příští rok vydají taktéž A-ha

Legendární norská popová skupina A-ha se poprvé v historii představí v Praze. Příští rok, 28. října, vystoupí...


Norský saxofonista Jan Garbarek vystoupí se svojí skupinou 20. března 2020 v Praze
11.12.

Norský saxofonista Jan Garbarek vystoupí se svojí skupinou 20. března 2020 v Praze

Norský saxofonista Jan Garbarek bývá právem označován za jednu ze stylotvorných figur evropského jazzu. Jeho nezaměnitelný,...


Sabaton v doprovodu kapel Apocalyptica a Amaranthe zbourají pražskou O2 arenu
11.12.

Sabaton v doprovodu kapel Apocalyptica a Amaranthe zbourají pražskou O2 arenu

SABATON vystoupí v rámci velkolepého evropského turné "The Great Tour” v pražské O2 areně a doprovázet...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LIVE!!! Ostrava
11.12.

LIVE!!! Ostrava

» Pospíšil Luboš

LIVE!!! Ostrava je název vůbec prvního živého alba rockového písničkáře Luboše...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru