Jedinečné prostory pražského klubu Lávka oslavily v srpnu třicet let od svého vzniku

Stále patří k nejznámějším klubovým scénám hlavního města s nezaměnitelnou a jedinečnou polohou u Karlova mostu s výhledem na Hradčany

Ve zdejších prostorách se odehrával nezapomenutelný svobodný kulturní život devadesátých let. Otevření klubu Lávka se datuje na 1. srpna 1990. Umístění na konci Novotného lávky vedle Muzea Bedřicha Smetany s fascinujícím výhledem na Pražský hrad, Karlův most, Kampu a Sovovy mlýny je magnetem pro každého. Začátky nebyly lehké, ale jak říká jeden ze zakladatelů Boris Gaydečka: „Když se ohlédnu zpět do historie, musím přiznat, že jsme tenkrát neměli vůbec ponětí o tom, jak takový klub funguje, ale to nadšení z nabyté svobody a naše plány, co všechno budeme pořádat za akce, nás hnalo jako motor. Byly to hodně bláznivé začátky, na které dodnes rád vzpomínám." Klub nabízel a stále nabízí návštěvníkům, bar a restauraci s velkou otevřenou zahradou, ale i sál, kde se pravidelně odehrávají divácky oblíbené kulturní akce. I v současnosti patří k nejznámějším klubovým scénám hlavního města s nezaměnitelnou a jedinečnou polohou u Karlova mostu s výhledem na Hradčany a Malou Stranu.

Kulturní program Klubu Lávka začal fungovat ihned po otevření. Odehrával se na „A" scéně, tedy prostoru divadelního sálu. Byla to všehochuť mixu různých žánrů, častokrát zde vystupovali jazzoví umělci, mezi nimi nechyběl například mladý pianista Zdeněk Zdeněk se svou tehdy novou kapelou Naima, Boris Hybner zde provozoval své pantomimické divadlo. V roce 1991 zde vznikla Opera Mozart, se zcela neotřelými představeními, kde se několik let a pravidelně. Kromě uměleckých akcí se zde pořádali různé oslavy a večírky, na kterých se objevovali jak osobnosti tuzemské umělecké či politické scény, tak i zahraniční hvězdy jako například Frank Zappa, Paul Simon, členové skupiny Pet Shop Boys, Supertramp, INXS a další. Klub se stal na nějakou dobu i útočištěm divadla Semafor či Divadla Spejbla a Hurvínka.

Rok 2002 byl pro Lávku přelomový, přišla povodeň a klub nezůstal ušetřen. Daň za uchvacující pohled a sousedství s řekou Vltavou. Vše bylo pod vodou a vše začínalo znovu od začátku. Otevřelo se už během podzimu 2002. O rok později vstoupil do programu Lávky Caveman, hra Jaroslava Duška. Ostatně ten je Lávce věrný do dnešních dnů svým představením Čtyři dohody. Lávka je dnes zajímavým místem, kde se podařilo spojit svět turistů s kulturní planetou divadla a hudby, za kterou sem pravidelně míří nejen pražští diváci. „Jsme rádi, že je Lávka i po třiceti letech stále místem v duchu toho, jak jsme si to vysnili v roce 1990. Samozřejmě je neustále co zlepšovat a teď navíc v době koronaviru to není jednoduché období. Ale nestěžujeme si a myslíme na to, co nás čeká. Diváci se mohou těšit na divadelní představení Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem nebo na představení Můžem i s mužem, kde excelují Vanda Hybnerová, Kateřina Kaira Hrachovcová, Jitka Sedláčková a Dáša Zázvůrková. Také jsme předělali naší kuchyň a od podzimu budeme čepovat jako jediný klub v Praze bavorské pivo Erdinger," prozrazuje ještě spolumajitel Boris Gaydečka.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka
25.09.

Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka

Trvalo to dlouho, ale fanoušci se nakonec dočkali. Devět let po vydání svého předchozího sólového alba...


Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business
25.09.

Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business

Pořadatelé festivalu Praha Září bleskově zareagovali na zpřísněná protipandemická opatření i aktuální...


Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov
24.09.

Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov

Multižánrový festival podporující dobrovolníky při čištění vypuštěného Hnačovského rybníka nabídl...


Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session
24.09.

Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session

Česko - běloruské duo Zabelov Group, tvořené multiinstrumentalistou Janem Šiklem a zpívajícím akordeonistou...


Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna
22.09.

Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna

V příštím roce Prahu čeká hned několik kytarových koncertů různorodých žánrů. V MeetFactory rozjedou 13. října...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru