„I ve skromných podmínkách malého městečka může vzniknout festival, který rozdává lidem radost,“ říká zakladatel Mirotického setkání loutek a hudby Ladislav Tomeš.

Již o tomto víkendu vypukne Mirotické setkání loutek a hudby. V malebné jihočeské obci jistě nadchne všechny milovníky divadla, hudby, baletního, tanečního a výtvarného umění a různorodých doprovodných aktivit. Radostný svět dětí a dost často vážný svět dospělých se začne propojovat v pátek 5. srpna ve 12 hodin. Hudební knihovna, která má tu čest být mediálním partnerem Setkání, vyzpovídala při této příležitosti zakladatele festivalu a impresaria Ladislava „Loisu" Tomeše.    

Hudební knihovna: Kdy a za jakých okolností vás napadlo spojení loutek a hudby?    
Ladislav Tomeš
: „Na začátku roku 2004 jsem v Miroticích navštívil památník našeho významného malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého. Ještě ten den se mi zrodila myšlenka tyto slavné umělce nějak připomenout a aktivně oslavit jejich památku. Tato myšlenka byla základním kamenem divadelního a hudebního festivalu Mirotické setkání loutek a hudby. Aby Setkání bylo atraktivnější, tak mě napadlo do programu zakomponovat i hudební vystoupení. Chtěl jsem propojit svět dětí se světem dospělých, a tím se odlišit od jiných festivalů. V tu dobu to nebylo tak časté, dnes už je dost akcí a festivalů zaměřených na malé i velké návštěvníky."HK: Změnila se za těch třináct let nějak zásadněji koncepce festivalu?    
LT:
„Koncepce se zásadně nezměnila, ale žánrově trochu ano. Mám rád všechny formy divadelních technik, ale dávám „zelenou" divadelníkům, kteří rádi komunikují s divákem. Také hudebně jsem malinko odbočil. Dříve jsem často zval písničkáře a komornější kapely, ale nyní mají přednost muzikanti, kteří udělají show a ostrov u Dolejšího mlýna roztančí."

HK: Kdy začínáte připravovat nový ročník a co je při přípravách nejsložitější?    
LT:
Nad příštím programem už dumám v tuto dobu. Na podzim připravuji podklady pro současné i nové partnery a sponzory. Mám velké štěstí, že mi partneři a kamarádi důvěřují a zůstávají věrní. Bez finanční podpory a pomoci kamarádů a rodiny by festival neexistoval. Určitě nejsložitější činnost je sehnat prostředky, abych mohl pozvat zajímavé umělce."

HK: Podle jakých kritérií vybíráte soubory a kapely?    
LT:
„Vybírám je sám a musí mne zaujmout. Někdy mi někdo doporučí nějaké divadlo nebo skupinu, ale raději se na ně jedu podívat. Když mi ale někoho doporučí například Víťa Marčík, tak se jezdit dívat nemusím, mám jistotu, že to určitě bude skvělé divadlo. Už několik let mám velkou databázi kapel a divadelníků. Přicházejí mi často zajímavé nabídky, ale bohužel nemohu uspokojit všechny." HK: Opakují se jména vystupujících nebo se snažíte zvát především nováčky?    
LT:
„Je to různé. Aby byl program lákavý a návštěvníci se rádi vraceli,  měl by být program citlivě poskládaný. Na Mirotické setkání loutek a hudby se každoročně vrací Divadlo Víti Marčíka, Divadlo LokVar, Divadlo Já to jsem, Divadlo DNO, Divadlo Harmonika, ale například už potřetí přijede Anička Polívková  & Iby Pop. Divadelníci mají většinou bohatý repertoár a představení střídají.
Hudební skupiny se snažím obměňovat. Pro začínající zpěváky a kapely připravujeme talentovou scénu. Nováčci dostávají prostor v přestávkách mezi vystoupeními. U nás mají návštěvníci výhodu, že se hraje vždy jen na jednom místě. Divadla se většinou odehrávají v divadelním šapitó a koncerty na venkovním pódiu. Ostrov není příliš velký, tak je vlastně vše velmi blízko u sebe. Divák má proto příležitost vidět celý program.
Celé dva pohádkové dny na ostrově u Dolejšího mlýna bude moderovat výtečný herec, improvizátor a mistr převleků
Radek Daniel Pokorný, který se již stal součástí festivalu. Začínáme v pátek 5. srpna ve 12 hodin a festival odstartuje režisér Zdeněk Troška, pokud mu pracovní vytížení dovolí."

HK: Připravili jste pro návštěvníky i nějaký doprovodný program?    
LT:
„Doprovodný program je hodně důležitý, proto bych nerad tuto složku festivalu opomenul. Opět bude připravena horolezecká stěna a na říčce Lomnici kajaky. Šikovné ručičky si budou moci vybrat z šesti výtvarných dílen. Poprvé k nám zavítá Svíčkárna Rodas, která má základnu v písecké Sladovně. Hudební nadšenci si pod vedením zkušených hudebníků mohou vyzkoušet cizokrajné nástroje Hang Drum a didgerido. Nebude chybět skvělá výtvarnice malující na obličeje a pro osvěžení vodní fontána. Spolek Ententyky zaručeně nezklame a přiveze originální soutěže. Návštěvníci si budou moci koupit ručně dělané marionety a originální kresby Jaroslava Mikoláše Vojny, pravnuka M. Alše. Z festivalu nechceme udělat tržiště, ale umělecký minijarmark určitě potěší. Nabídneme výstavu obrazů Vladimíra Svozila a na ostrově bude poprvé wifi. Návštěvníci mohou krátkou procházkou dojít do rodného domku a památníku Mikoláše Alše, kde je také expozice loutek rodu Matěje Kopeckého. Vyřezávat motorovou pilou bude mistr světa v timbersportu Martin Komárek. Letos bude připraven nový občerstvovací tým, který slibuje příjemné občerstvení za rozumné ceny a také barmanskou show nejenom pro dospělé. A návštěvníci se mohou těšit na mnoho dalších aktivit."HK: Proč jste si za místo konání vybral právě Mirotice?     
LT:
„V jihočeských Miroticích jsem vyrůstal a žil. Moje hlavní zaměstnání je lodní kapitán, ale moc rád se sem vracím. Mám zde rodiče, sourozence a kamarády. Bylo tady velmi dobré „podhoubí" pro vznik takovéhoto kulturního Setkání. Narodil se zde známý malíř Mikoláš Aleš, řezbář Mikoláš Sychrovský, tenorista a hudební skladatel - přítel Mozartův - Benedikt Žák, ve své době slavný výtvarník a jeden z prvních fotografů 19. století Alexandr Seik. 41 let zde žil náš nejznámější kočovný loutkář Matěj Kopecký a s tímto krajem je spojen i dramatik a první dramaturg Národního divadla Ladislav Stroupežnický. Každoročně k nám  přijíždějí potomci našich slavných. Malíř a fotograf Jaroslav Mikoláš Vojna (pravnuk Mikoláše Alše) a prapravnučka loutkáře Matěje Kopeckého, Josefa Virgínie Hněvkovská Kopecká. K tomu všemu jsem nalezl  i malebný kout přírody, ostrov u Dolejšího mlýna na říčce Lomnici. Myslím si, že vše má nějaké kořínky a souvislosti…. Asi to nebude náhoda, že se povedla obnovit v Miroticích divadelní a umělecká tradice. Přijeďte s celou rodinkou 5. a 6. srpna načerpat příjemnou atmosféru divadelně-hudebního festivalu. Uvidíte, že i ve skromných podmínkách malého městečka mohl vzniknout festival, který letos přináší už třináctý díl a pořád rozdává lidem radost."  

Ať se stále daří rozdávat hodně radosti hodně lidem, to Mirotickému setkání loutek a hudby přeje Hudební knihovna. A jména šesti výherců dvou volných vstupů na tento festival zveřejníme dnes večer.
GALERIE

Související obsah:

» Mirotické setkání opět propojí svět hudby a loutek   (Karel Souček, 27. 05. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bluesman, film pro milovníky kytar a blues, má premiéru ve čtvrtek
15.09.

Bluesman, film pro milovníky kytar a blues, má premiéru ve čtvrtek

Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce...


Chapeau Rouge slaví sté narozeniny
13.09.

Chapeau Rouge slaví sté narozeniny

V roce 1919 se poprvé otevřely dveře do tehdejšího miniaturního salónku klubu Chapeau Rouge, kde se začal psát...


Tereza Kerndlová stojí s Kalim Ve frontě na sny
13.09.

Tereza Kerndlová stojí s Kalim Ve frontě na sny

Zpěvačka Tereza Kerndlová natočila píseň s rapperem Kalim. Pojmenovala ji Ve frontě na sny a s Kalim k ní...


Dánská skladatelka a klavíristka Agnes Obel a její subtilní svět znovu v Praze
13.09.

Dánská skladatelka a klavíristka Agnes Obel a její subtilní svět znovu v Praze

Dánská kritikou uznávaná klavíristka, zpěvačka a skladatelka Agnes Obel vyráží na evropské turné, během...


Jamie Cullum v květnu 2020 vystoupí poprvé v Praze
13.09.

Jamie Cullum v květnu 2020 vystoupí poprvé v Praze

Jamie Cullum! Ten, kdo zažil jeho neuvěřitelné koncerty na Colours of Ostrava 2009 a 2013, na ně nezapomene - britský...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Secret
30.08.

The Secret

» Parsons Alan

Patnáct let od alba A Valid Path přichází britský skladatel, hudebník a producent Alan Parsons s novou,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru