Horkýže Slíže v Brně slavili dvacet let s Huana Ganjou

Na konci května přivítala brněnská hala Vodová slovenskou stálici HORKÝŽE SLÍŽE v rámci jejího česko-slovenského turné u příležitosti dvaceti let na scéně. Čtveřice rockerů z Nitry se v Brně představila po znatelné době a velmi příjemně naplněná hala její návrat na prkna moravské metropole přivítala bouřlivým potleskem a bezedným nadšením. Oslavit 20 let společně s kapelou přišlo početné publikum všech generací včetně malých dětí, teenagerů i starších posluchačů, kteří mohou pamatovat úplné začátky kariéry populární partičky.

Přečtěte si také:

Společně s Horkýže Slíže vystoupily ještě české předkapely Dilemma a Gygy, Ovšem natěšený dav hned o přestávce začal vytrvale přivolával hlavní hvězdy večera ohlušujícím pískotem. Ta svůj asi hodinu a půl dlouhý set odstartovala peckou "SN, TO, MI, LM, BA" z nejnovějšího alba St. Mary Huana Ganja. Setlist ale obsahoval písně snad ze všech alb, které za svou kariéru Horkýže nahráli. Došlo i na velmi staré kousky, které ale moravské obecenstvo bez problémů poznalo a dalo to pořádně hlasitě najevo. Když je řeč o hlasitosti, musím zmínit poměrně nepříjemný zvuk, který se halou Vodová linul. Je to možná částečně dáno interiérem haly, jejíž účel není primárně hostování koncertů, nýbrž pořádání sportovních akcí, a tak akustika není příliš vyladěná. Zvuk byl tedy dost přehulený, což kolikrát v některých skladbách dost trhalo uši.

Košo slavil aneb sranda musí být

Úvod koncertu kapela věnovala spíše starším šlágrům, které byly věrným fanouškům sice známé, ale větší či menší vrstva pomyslného prachu už se na nich usadila. Pánové oprášili kupříkladu písně jako "Dežo Má Love", "Príbeh o Starej Platni" nebo "Gilotína". Potěšila i vzpomínka právě na starší hity jako např. "Atomový Kryt", "Brďokoky" či "A Já Sprostá". Pobavili jsme se také se zábavnou předělávkou "Holandská" a skupina překvapila faktem o hitu "Shanghaj Cola". Šest let jí prý nehrála, ale v rámci tohoto turné ji zařadila zpět do repertoáru.

Koncert Horkýže Slíže znamená i potřebnou dávku sarkasmu a zábavy od samotných muzikantů i mimo písně, kde humor vytváří sarkastické texty. Nechyběly tedy vtipné průpovídky zejména mezi doktorem Štefánikem a Kukou, do kterých se občas zapojil i kytarista Sabotér. Všichni zmínění se samozřejmě starali o patřičnou show i při samotných písních, k čemuž jim pomáhalo i visuté pódium. Tradiční tanečky a naschvály probíhaly především mezi oběma kytaristy, jelikož Kuko se musel prakticky bez přestávky věnovat svému chraplavému zpěvu. Jeho chvíle přicházela, když skladba dozněla a i on se tak mohl pustit do verbální komunikace jak se spoluhráči, tak s publikem. Vděčným tématem hovoru a všelijakého škádlení byl jindy spíše upozaděný bubeník Košo, který dnes slavil šestačtyřicáté narozeniny. Celá hala mu tak zazpívala "Happy Brzdej chuju" a mohlo se pokračovat. 

Kuko uvedl pi*oviny

Ke slovu se v polovině dostaly i novější pecky, které znalo přece jen ještě více lidí a atmosféra už se jen zlepšovala. Největšího applausu se v polovině koncertu dočkaly skladby "Silný Refrén", "Líza a Wendy" a nebo "Ukaž tu Tvoju ZOO". Ze stejnojmenného alba z roku 2007 se pravděpodobně hrálo nejvíce písní vůbec. Není divu, toto album je potenciálními hity natřískané od začátku do konce. Krom zmíněných nechyběly ani "Motorkárská" nebo "Emanuel Bacigela". I novější fláky kapela střídala s těmi postaršími a vklínil se mezi ně třeba "Vlak" nebo "Gándhí Mahátmá". Zazpívali jsme si i v angličtině díky skladbě "My Fucking Brother" a na r'n'b notu jsme přeladili s "R'n'B Song". Ten Kuko uvedl jako pi*ovinu, kterou museli napsat, aby se dostali do slovenských rádií. Při této písni se přímo nabízela možnost udělat krátký hip hopový workshop a známí showmani se této příležitosti zhostili vskutku svébytně.

S blížícím se koncem koncertu kolem 11 hodiny večerní se otvíraly dveře k největším hitům této velmi osobité party. Poslední gradace koncertu tak probíhala ve společnosti nesmrtelných hitů "L.A.G. Song" a "Malá Žužu", ale i novějších hitů "V Pi*i na Lehátku" či "Terárium", které si cestu k fanouškům našly velmi rychle a staly se oblíbené prakticky přes noc. Písní samozřejmě zaznělo daleko víc, repertoár Horkýže Slíže za těch dlouhých dvacet let obsahuje nespočet velmi povedených písní. Než abych je tu všechny vypisoval, to si raději zajděte na koncert taky. Máte ještě příležitost dnes v Žilině a zítra v Berouně. Pak už jen příležitostně v létě jen na vybraných akcích.

Horkýže Slíže už dlouho nemusí obhajovat ani upevňovat svoji pozici česko-slovenské legendy, přesto tak činí každým koncertem. Jejich živé vystoupení je zaručenou zábavou napoprvé i napodesáté a to i když se se setlisty příliš nemíchá. Specifický humor této čtveřice vás zaručeně nachytá na švestkách a dříve nebo později dostane do kolen, která pak dostanou pořádně zabrat při pořádné porci skočné punk rockové muziky s velmi zajímavými texty. Ostatně co Vám budu povídat, vyrazte na Horkýže Slíže do vašeho města.

GALERIE
Copyright: www.musicpress.sk

Související obsah:

» Horkýže slíže budou slavit na turné   (Ondra Kocáb, 05. 12. 2012)
» Horkýže Slíže zdraví své fanoušky. Nazdar!   (David Malý, 24. 03. 2013)
» Kuko by pro fór upsal duši ďáblu   (Karel Souček, 23. 12. 2012)
» Silný refrén jak hovado   (Karel Souček, 02. 04. 2013)
» Horkýže slíže si na novinku pozvali Valašského krále   (Karel Souček, 11. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Vyhrajte vstupenky na Colour Meeting
11.07.

Vyhrajte vstupenky na Colour Meeting

Na hudbu a divadlo nejen tuzemských umělců zve už posedmnácté festival Colour Meeting Polička. Pod středověkými...


Manětín nezklamal, festival byl vyprodaný týden před očekávaným datem
09.07.

Manětín nezklamal, festival byl vyprodaný týden před očekávaným datem

Velká hudební akce – Rock for JK Manětín si na konto připsala pořadové číslo 11. A jak to na tomto festivalu bývá...


Hlasohled pořádá Letní vokální inspiromat se špičkovými lektory
08.07.

Hlasohled pořádá Letní vokální inspiromat se špičkovými lektory

Spolek Hlasohled, který založila zpěvačka, skladatelka a lektorka Ridina Ahmedová, přiváží do Slavonic ve dnech 15. - 22. srpna...


Američtí Pentatonix se příští rok vrátí do O2 areny
08.07.

Američtí Pentatonix se příští rok vrátí do O2 areny

Fanoušci amerických vokalistů Pentatonix nemusí smutnit. Přestože jejich beznadějně vyprodaný koncert zhatila pandemie,...


Německá edice United Island proběhne v září na pražském Výstavišti
08.07.

Německá edice United Island proběhne v září na pražském Výstavišti

Druhý víkend v září bude patřit multižánrovému hudebnímu festivalu United Islands of Prague. Ten se letos...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Světlo do tmy
06.07.

Světlo do tmy

» Hrůza Michal

Strach těchto dnů přirovnává známý zpěvák a textař Michal Hrůza ke tmě,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru