Hardcorová přehlídka Persistence tour byla reklamou na lidskou soudržnost

Klubová sezóna po krátké přestávce na přelomu roku pokračuje a to ve velkém stylu. Můj koncertní rok 2020 začal v Brně, kde se zastavilo kultovní putovní turné Persistence. Stejně jako v posledních třech letech se i letos brněnské Sono centrum stalo místem pro hardcorovou smetánku v přítomnosti zásadních jmen žánru, ale i mladých či nových tváří. Tahouny byli letos nestárnoucí Agnostic Front, H2O nebo Gorilla Biscuits. Není překvapující, že všechny tři pochází z New Yorku, kolébky hardcoru.

Nástup do rozjetého vlaku


Po pracovních povinnostech jsem spěchal na místo, abych stihl Wisdom in Chains z Pennsylvanie. Příjemné překvapení hned na úvod, Sono centrum bylo naplněné až po střechu (doslova). Fanoušci byli naskládaní na obou balkonech podél haly a atmosféra byla od samého začátku skvělá. Zpěvák Mad Joe Black už neúnavně naštvaně "štěkal” na pódiu a ostré kytary Wisdom in Chains po dlouhém dni v práci působily jako balzám na duši. Od samotného začátku se po stagi producírovaly tucty fanoušků, kteří pak většinou plynule zapluli zpět do burácejícího kotle. Měl jsem trochu obavy, jak bude kotel v Sonu vypadat, jelikož hned v těsné blízkosti pódia je několik schodů a neznělo mě to příliš bezpečně. Avšak právě ty schody oddělovali ten největší binec od zbytku pole a zmínění nadšenci tam z pódia skákali roztodivné šipky jako do bazénu plného těl. Připadal jsem si, jako kdybych přišel pozdě a střízlivý na vysokoškolskou párty, kde jsou už všichni omámení a dějí se tam šílené věci. Nakonec, to přirovnání nebylo tak daleko od pravdy. A to mimo jiné díky skvělým Wisdom in Chains s peckami jako „Someday” nebo „Chasing the Dragon”.

Následující kapelou byli New Yorští harcovníci H2O. Ti tempo ještě zvýšili a jejich hardcore punkem se fanoušci bavili snad ještě víc. Lví podíl na tom měl zpěvák Toby Morse, který je nejen skvělým vokalistou, ale taky pravověrným showmanem. Přítomnost fanoušků na pódiu byla ještě intenzivnější než v případě Wisdom in Chains a obecně bylo vidět, že H2O jsou tady oblíbenější a mají výraznější podporu. Zejména při slavných skladbách jako „Guilty by Association”, „Nothing to Prove” nebo „What Happened”. No a jak to už na hardcorových akcích bývá, společná mentalita a jednota byla všudypřítomná. Kromě toho, že fanoušci měli na pódium volný přístup a hojně toho využívali, pódium a volné mikrofony byli k dispozici všem. Členové ostatních kapel celý večer postávali v těsné blízkosti a prakticky za celý večer se nestalo, že by na pódiu byli příslušníci jen jedné skupiny. H2O doplnili třeba Mad Joe Black, Billy Graziadei z Billy Bio nebo Roger Miret z Agnostic Front. Kapely se také neustále navzájem vyvolávali a chválili. Kromě úderné muziky bylo tedy k vidění opravdu hodně vzájemné podpory mezi kapelami, což bohužel v některých případech neplatí.

Třetí partou, které jsem v Sonu stihl byli bostonští Street Dogs. Ti z celého line-upu trochu stylově vyčnívali, jelikož nejsou čistokrevnou hardcorovou skupinou. Inklinují spíše k street punku, resp. Oi! a punk rocku, což však nikomu nijak zvlášť nevadilo. Naopak. Lehká změna stylu s partou kolem ex-zpěváka Dropkick Murphys Mika McColgana byla osvěžující a na podporu si rozhodně nemohli stěžovat. Jejich líbivý a energický punk rock nabídl melodičtější pasáže a kromě kotle se rozhýbali i zadnější řady včetně balkonů. Kotel byl totiž mnohým příliš malý a zejména při „Stand for Something or Die for Nothing” nebo „Decency Police” se počet lidí na pódiu opět ztrojnásobil a fanoušci se postupně vraceli do publika roztodivnými salty a piruetami. Aleš Valenta by záviděl.


Autor: Ürmös Tibi

Ochutnávka pravého NYHC


Patrně největší hvězdou a hlavním tahákem byli New Yorští Agnostic Front. Jedna z nejvlivnějších kapel NYHC si při přípravě dala trochu na čas, ale rozhodně se vyplatilo počkat. Už jen reakce publika při jejich příchodu hovořila za své, jakmile však spustili jednu ze svých nových skladeb „AF Stomp”, euforie dosahovala kritických hodnot. Z nové desky "Get Loud!” zazněly jen tři skladby a Agnostic Front se tak soustředili na pořádný průřez jejich kariérou. Samozřejmě nesměly chybět hity jako „Gotta Go”, „For My Family” nebo „Police State”, se kterými Miretovi výrazně pomohlo i publikum. Nestárnoucí hardcoroví pionýři předvedli fenomenální show hodnou svého jména a vůbec na nich není poznat, že jsou na scéně už čtyřicet let. Pořád je tam vidět to nadšení a zápal nejen pro hudbu, ale obecně pro hodnoty, které hardcore prosazuje. Vynikajícím příkladem byl závěrečný cover „Blitzkrieg Pop” od Ramones. Tuto nesmrtelnou skladbu nezpívali jen Roger Miret a Mike Gallo z Agnostic Front. S mikrofonem křičeli Mike McColgan, Billy Graziadei, Mad Joe Black, Toby Morse, Anthony Civarelli z Gorilla Biscuits a tisíce dalších lidí v publiku. Je však možné, že zpěváků na pódiu bylo daleko víc. V mnoha momentech během celého večera bylo složité poznat, kdo z těch desítek lidí na pódiu vlastně patří do kapely. Agnostic Front však bez debaty vyhráli pomyslnou cenu za nejvíce těl na stagi, ať už z kapel nebo z publika. Zkrátka šlo o fantastickou reklamu na hardcore a lidskou soudržnost.

Celý hardcorový svátek uzavírali Gorilla Biscuits, pro změnu z New Yorku. Přiznám se, že tato kapela je pro mě velkou neznámou, avšak jejich počátky sahají až do roku 1986 a patří mezi klíčové skupiny NYHC. Členové Gorilla Biscuit stojí i za vznikem další kultovní punk rockové kapely CIV. Jejich význam a jméno je však zvučné spíše ve Spojených státech. To však neznamená, že by se jim v Brně nedostalo vřelého přivítání. Kapela Gorilla Biscuits je vůbec zajímavá i co se jejich diskografie týče. Vydali několik nahrávek na konci 80. a začátku 90. (rok vydání u některých nahrávek je dokonce neznámý) a v tomto tisíciletí vydali jen dvě nové skladby. Kapela zřejmě sází na živá vystoupení a na oficiality je příliš neužije. To je punk v pravém slova smyslu. Pozoruhodný byl i fakt, že členové skupiny vypadali neuvěřitelně mladě. Snad kromě zpěváka Anthony Civarellia bych je odhadoval na čerstvé třicátníky, což je samozřejmě nepravděpodobné. Každopádně, Gorilla Biscuits předvedli hardcore punk toho nejsyrovějšího kalibru a ačkoliv se Sono centrum začalo pomalu vyprazdňovat, atmosféra byla stále vynikající. I já jsem se však s kapelou musel rozloučit předčasně.

Na Persistance tour jsem vyrazil vůbec poprvé a obecně se na čistě hardcorové akce moc často nedostanu. I proto mě moc těší, že se na této scéně příliš nezměnilo. Tvrzení, že hardcore je rodina bez ohledu na národnost, náboženství, barvu pleti a podobně je sice klišé, nicméně je to realita, která funguje. Alespoň tedy na hardcorových koncertech. Je to klišé, které bohužel v hudebním průmyslu vždy neplatí a rozhodně tomu tak není v jiných odvětvích ve světě. Když nějaká slečna trochu nešikovně skákala z pódia tuším během koncertu Agnostic Front, Mad Joe Black (zpěvák Wisdom in Chains) ji celou dobu sledoval z pódia a nespustil z ní oči, dokud se neujistil, že je v pořádku. Zkrátka nejde o to, kdo je kdo, důležité je, že respektuješ nepsané zákony hardcoru. Po dobrém příkladu i jeden špatný. Opět během koncert Agnostic Front jeden z fanoušků na pódiu mával telefonem před zpěvákem Rogerem Miretem a ten mu zprvu krátce zapózoval. Poté, co vedle něj poměrně dlouho civěl do mobilu (asi vybíral správný filtr na Instagram) a znovu a znovu mu cpal telefon před obličej, Miret ho poměrné rázně odstrčil pryč. Tohle na koncert zkrátka nepatří a je jedno o jakou kapelu nebo žánr se jedná. Tohle však byla jediná kaňka na jinak skvěle stráveném večeru.


Autor: Martin HUDO 666
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Wabiho Rosa na kolejích vychází na LP a vůbec poprvé i na CD
04.04.

Wabiho Rosa na kolejích vychází na LP a vůbec poprvé i na CD

V roce 1984 vydala ikona českého country a folku, Wabi Daněk, své první album Rosa na kolejích. Pro mnohé...


Katarzia představuje mrazivě aktuální singl Tristan a Izolda
03.04.

Katarzia představuje mrazivě aktuální singl Tristan a Izolda

Skladba Tristan a Izolda od skladatelky a producentky Katarzie měla být o astmatickém záchvatu a létě...


Výtěžek z nového alba věnují Klusovi nadačnímu fondu
02.04.

Výtěžek z nového alba věnují Klusovi nadačnímu fondu

Tisíce dobrovolníků teď pomáhají všude tam, kde je to nejvíc potřeba v těžkých chvílích, které s sebou...


The Strokes již za týden potěší fanoušky novou deskou The New Abnormal
03.04.

The Strokes již za týden potěší fanoušky novou deskou The New Abnormal

The Strokes oznámili vydání jejich prvního studiového alba po sedmi letech, které vyjde 10. dubna 2020 a jmenuje se...


Čtvrtým singlem desky Září od Zvíře jménem Podzim je Podzimní pes
02.04.

Čtvrtým singlem desky Září od Zvíře jménem Podzim je Podzimní pes

Kapela Zvíře jménem Podzim posílá svým posluchačům povzbuzující pozdrav a pohlazení, videoklip k písničce...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Narodíme se jen jednou…
04.04.

Narodíme se jen jednou…

» Nejezchleba Olin Jaroslav

V roce 2019 vznikl záměr připomínat Skoumalovy písničky na koncertech,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru