Fenomenální Rune Herholdt opět roztančil i dojal Brno

Brněnské gospelové dny, které organizuje Brno Gospel Choir pod vedením Zuzany Petlanové, se již staly tradicí. Součástí této akce bývá koncert Gospel pro všechny v kostele Svaté Rodiny na Grohově ulici, kam může přijít každý,kdo má tuhle muziku rád a zazpívat si. Nezáleží na tom, jestli jste věřící nebo ne, jde jen o to, jestli rádi zpíváte. Stejně jako tento koncert je tradiční součástí BGD víkendová gospelová dílna pod vedením zkušených lektorů. Ani letošní rok nebyl výjimkou a dílnu vedl zkušený dánský dirigent Rune Herholdt, který dorazil do Brna již potřetí. Doma vede úspěšný gospelový sbor a je také součástí swingového pánského seskupení Gospel Brothers. Svým temperamentem dokáže strhnout úplně každého, na koncertě se lidem rozdá, máte pocit, že nemůže bez kontaktu s lidmi být. Sálá z něj charisma, rozdává úsměvy na všechny strany, jakmile ho jednou zažijete naživo, zůstane to ve vás napořád.

Není žádným překvapením, že dílna byla rychle naplněna a každý se těšil na skvěle strávený čas v báječné společnosti. Zkušenosti s gospelem nejsou podmínkou účasti, stačí láska ke zpěvu a skvělý zážitek je zaručený. Když přijdete na tuhle akci poprvé, můžete mít pocit, že to přece nemůžete zvládnout, ale už prvních pár minut vás vyvede z omylu. Atmosféra je přátelská, všichni se usmívají a mají radost ze společného sdílení.
 První den na Runeho příjezd čekalo o něco déle, ale to vůbec nevadilo, stojí to za to a jak i on sám řekl později na závěrečném večeru „každá minuta strávená na cestě sem se vyplatila". Účastníci dílny se během víkendu naučili 6 písní včetně skladby Pride (In the name of love), známé v podání kapely U2. Rune pravidelně na workshopy zařazuje popovou píseň v gospelové úpravě a letošní výběr určitě potěšil nejen zpěváky, ale i publikum. Letošní dílna byla výjimečná i účastí sboristů z Dánska, bylo skvělé dozvědět se něco nového a poznat nové lidi. I sám sbormistr byl překvapen, jak jsou účastníci workshopu šikovní a nakonec je naučil ještě jednu píseň, americký tradicionál We shall overcome, který u nás známe jako Jednou budem dál a kterou chtěl Rune naučit publikum na koncertě. Vyslechl si českou verzi a dokonce se na večerní koncert naučil český název skladby. První dny probíhaly zkoušky za doprovodu klavíru v sále Bratrské jednoty baptistů na Smetanově ulici a v neděli pak s celou doprovodnou kapelou v sále Semilassa.

Zpěváci si s publikem navzájem předávali energii a úsměvy

 Před samotným koncertem svolal Rune všechny účastníky dílny, aby prožili společnou chvilku. Vzali se za ruce, Rune se krátce pomodlil, dodal všem energii svým úsměvem a každému bylo jasné, že koncert bude skvělý. Bylo vyprodáno. Na úvod zpíval Brno Gospel Choir, dojal přítomné pomalými skladbami a rozproudil jejich energii těmi temperamentnějšími. Na skladbu Stayed on you  pozvali na jeviště sólistu a hvězdu večera Runeho Herholdta a ten už na pódiu zůstal až do konce. Poté se k němu a členům sboru přidali účastníci víkendové dílny a všichni společně si užívali zaplněného sálu a výborné atmosféry večera, kde vládly úsměvy a souznění. Gospel není jen o hudbě jako takové, ale také o společenství lidí. V úplném závěru odcházeli všichni z pódia za zpěvu I won´t go back, Rune každého objal jako poděkování za dobrou práci, všichni sršeli dobrou náladou a úsměvy.
Zkrátka večer plný energie a emocí, na který budou všichni zúčastnění dlouho vzpomínat.

Foto: Jana Vondrušová a Rune Herholdt
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Rock For Churchill nabídne v letošním programu i Lamb
25.02.

Rock For Churchill nabídne v letošním programu i Lamb

Britská elektronická kapela Lamb se v srpnu po téměř čtyřech letech vrátí do Česka. Stala se dalším potvrzením...


Nový singl Ondřeje Klímka avizuje jeho autorský blog
25.02.

Nový singl Ondřeje Klímka avizuje jeho autorský blog

Ondřej Klímek je zkušeným skladatelem a muzikantem, který působí ve skupině Vltava, vystupuje s Kamilem Střihavkou,...


Supraphon dává prostřednictvím padesáti hitů nahlédnout do roku 1968
24.02.

Supraphon dává prostřednictvím padesáti hitů nahlédnout do roku 1968

Rok 1968 patří k osudovým letopočtům naší historie. Přesto i v té době vznikaly kvalitní písničky, o čem...


Singl  Noc a ráno avizuje nové album kapely Dornkappel
23.02.

Singl Noc a ráno avizuje nové album kapely Dornkappel

Před třemi lety vydala slovenská hip-hopová kapela Dornkappel debutové album Introvert/Extrovert. Nominováno bylo...


Na klipu k singlu Into The Woods si nechala Giudi hodně záležet
23.02.

Na klipu k singlu Into The Woods si nechala Giudi hodně záležet

V loňském roce vydala talentovaná zpěvačka Giudi debutové EP Reborn to Be, z něhož zabodoval především...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Visitor
25.02.

The Visitor

» Young Neil

The Visitor je další studiové album dvaasedmdesátiletého...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru