Elvis Presley a Karel Gott - dva králové v O2 Areně

Dva králové obsadí v červnu krátce po sobě pražskou O2 Arenu. Král rokenrolu a milostných balad Elvis Presley 8. června a král středoevropského popu Karel Gott 12. června. Zatímco Karlovými hosty budou Ewa Farna a Marek Ztracený a vystoupí za doprovodu Boom! Bandu Jiřího Dvořáka, Elvisův hlas v jeho největších hitech doprovodí Český národní symfonický orchestr.

Fanoušci uvidí Elvise na velkoplošné LCD obrazovce, ze které jim bude zpívat na originálních záběrech včetně nově zremasterovaných zvukových záznamů. A bude u toho i jeho někdejší manželka Priscilla. „Elvis měl jeden velký sen. Tím bylo koncertovat s velkým symfonickým orchestrem, což se mu bohužel nikdy nepovedlo. A já mu jeho velké přání nyní pomyslně plním,” vysvětluje Priscilla.„Diváci budou mít autentický zážitek, jako kdyby byl Elvis s nimi. Uvidí jeho výjimečná vystoupení z Havaje a z Las Vegas. Nikdy nekoncertoval mimo USA. Proč? To vysvětlím divákům v Praze hned v úvodu naší show," dodává třiasedmdesátiletá Priscilla Presley.

Ač se Elvis a Karel nikdy nepotkali, mají toho společného víc, než se může na první pohled zdát. A taky dost toho, čím se od sebe liší.

- Zatímco Elvis Presley se proslavil celosvětově, popularita Karla Gotta v německy mluvících zemích a v zemích někdejšího Sovětského svazu je srovnatelná s popularitou těch největších světových hvězd. V letech 1967 – 2007 prodal v německy mluvících zemích 23 milionů desek a jeho prvního alba nazpívaného v ruštině se v SSSR prodalo 5 milionů kusů.

- Karel Gott nebyl nikdy na vojně. Podařilo se mu získat modrou knížku. Dávno předtím, než se stal hvězdou. Elvis Presley 24. března roku 1958 složil přísahu jako voják 53310761 americké armády na vojenské správě v Memphisu. Vzápětí odjel autobusem do Arkansasu a pobíral měsíční žold ve výši 83 dolarů. Docela velký propad, když jako velká rokenrolová hvězda krátce předtím vydělával měsíčně 125 tisíc dolarů. Základní výcvik absolvoval v Texasu, kde nedaleko Fort Hood pronajal rodičům dům, aby je mohl často navštěvovat. 14. srpna 1958 Elvisova milovaná matka Gladys zemřela na selhání srdce. Krátce poté, co ji Elvis během dovolenky navštívil. V září roku 1958 po tiskové konferenci v New Yorku Elvis na vojenské lodi Randall odplul na základní vojenskou službu do někdejšího Západního Německa. Ve Friedbergu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem nastoupil do své jednotky – roty D 1. praporu 3. obrněného sboru. Tehdy byl také za svého života nejblíže naší republice. Od Prahy ho dělilo pouhých 539 km, tedy nějakých pět hodin jízdy autem. Na základně byl specialistou čtvrté třídy (desátníkem) a dělal řidiče veliteli čety Billymu Wilsonovi. V lednu roku 1960 byl Elvis povýšen na četaře. V březnu téhož roku mu skončil výkon základní vojenské služby a během letu domů letadlo doplňovalo palivo ve Skotsku. Elvis se na letišti přes plot bavil se svými fanoušky a bylo to poprvé a zároveň naposled, kdy ve svém životě vkročil na britskou půdu.- Pokud pomineme improvizované vystoupení pro hosty pařížského klubu Lido 3. června roku 1959, Elvis nikdy víc v Evropě veřejně nevystoupil. To Karel Gott koncertoval v Las Vegas, Atlantic City, Nashvillu, Los Angeles, New Jersey a dvakrát vyprodal newyorskou Carnegie Hall. Tam se Elvisovu manažerovi plukovníkovi Tomovi Parkerovi přes mnohaleté úsilí nepovedlo nikdy svého svěřence dostat.

- Sedm měsíců dvakrát denně účinkoval Karel Gott v roce 1967 v lasvegaském hotelu Frontier. V tomhle hotelu vystupoval v roce 1950 budoucí devětatřicátý americký prezident Ronald Reagan, ale také se v něm odehrálo začátkem druhé poloviny 50. let první vystoupení Elvise Presleyho ve městě hříchu a hazardu, které vešlo do historie tím, že nemělo úspěch, což se nikdy předtím a nikdy potom už nestalo.

- Po řadu let byl neodmyslitelnou součástí Elvisových nahrávek a koncertů mužský vokální sbor The Jordanaires. V roce 1977 krátce před smrtí Elvise Presleyho sledoval Karel Gott v jednom hotelovém pokoji v Německu v televizi Elvisův koncert. A nesmírně ho tenkrát zaujal právě americký gospelový sbor The Jordanaires, který Elvise doprovázel. „S ním si tak někdy zazpívat", blesklo mu tenkrát v Německu hlavou. A protože vždycky věřil a dodnes věří tomu, že přání je otcem myšlenky, řekl si sám pro sebe: „Ty si s Jordaneires, Karle, jednou taky zazpíváš". Podvědomě na to myslel a v roce 1981 se mu tenhle sen v Nashvillu poprvé, a ne naposled, splnil. S Jordaneires stanul na jednom jevišti před velkým amfiteátrem a oni mu zpívali k jeho písním sbory. Jen mu je dodnes líto, že s nimi nemá žádnou společnou nahrávku. Myšlenka na ni ho ale dodnes neopustila. Když slavil Karel před 9 lety sedmdesáté narozeniny, napsal mu vedoucí The Jordanaires Ray Walker: „Hodně zdraví, štěstí a lásky ke krásným narozeninám, Karle. Vytrvej! Na společná vystoupení s Tebou v Nashvillu rádi vzpomínáme. Bůh Tě ochraňuj!"- Jak Elvis, tak Karel se oženili v Las Vegas. Elvisovi bylo dvaatřicet, když si v lasvegaském hotelu Aladdin vzal dvaadvacetiletou Priscillu Beaulieu, se kterou se seznámil během vojenské služby v Německu. Jí bylo tenkrát čtrnáct a byla nevlastní dcerou kapitána amerického letectva. Jejich sňatek byl občanský a vedl ho soudce Nejvyššího soudu státu Nevada David Zenoff. Karlu Gottovi bylo 69 let, když si 7. ledna 2008 vzal za manželku dvaatřicetiletou Ivanu Macháčkovou, se kterou se seznámil v roce 1999. Jejich sňatku v hotelu Bellagio byly přítomny nevěstina matka Blanka Krejčí a jejich dcera Charlotte Ella. Elvis má dceru Lisu Marii (50), Karel má dcery čtyři – Dominiku (45), Lucii (31), Charlotte Ellu (12) a Nelly Sofii (10).

Karel Gott si ve zpěvníku Elvise Presleyho mj. našel tyto písně:

Pár havraních copánků (Love Me Tender)
Cesta rájem (Crying In The Chapel)
Prázdný dům (She Wears My Ring)
Žádám víc (Can´t Help Falling In Love)
One Night
All Shook Up
A byla fajn (Such A Night) Fever Love Letters
S tebou vždycky přijde máj (Always On My Mind)
Ďábel tisíc tváří má ((You´re The) Devil In Disguise)
Podezírání (Suspicious Minds)
GALERIE

Související obsah:

» Záznam posledního koncertu Elvise Presleyho jde do dražby   (Kristina Kratochvílová, 23. 07. 2013)
» Karel Gott: Rád podnikám výlety mimo svá teritoria   (Karel Souček, 16. 10. 2015)
» Dotek lásky, dotek krásy, dotek rozmanitosti   (Joe Stramr, 15. 01. 2013)
» Karel Gott láká na muzikál Čas růží stejnojmenným dvojalbem   (Karel Souček, 01. 03. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pětadvacátý ročník Rock for People klepe na dveře
26.06.

Pětadvacátý ročník Rock for People klepe na dveře

Přesně za týden, tedy 3. července 2019, odstartuje v Hradci Králové Večírkem pro nedočkavé jeden z nejstarších...


Nebeská kapela 4. díl: Country
26.06.

Nebeská kapela 4. díl: Country

Žijeme v době, kdy máme na výběr stovky různých žánrů a tisíce různých skupin a interpretů....


Spojení Čechomoru s Voxelem přináší krásnou píseň Kámen a kříž
26.06.

Spojení Čechomoru s Voxelem přináší krásnou píseň Kámen a kříž

Kámen a kříž je název písničky, která vznikla ze spolupráce skupiny Čechomor s písničkářem Voxelem a jeho kapelou....


Další ročník Sázavafestu se blíží
25.06.

Další ročník Sázavafestu se blíží

Další ročník oblíbeného multikulturního festivalu Sázavafest se blíží. V příjemném prostředí zámeckého...


Jelen zpracoval po svém písně Michala Tučného
25.06.

Jelen zpracoval po svém písně Michala Tučného

Půlnoční vlak Michala Tučného je název nového alba populární kapely Jelen. „Je to víc než deska coververzí....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pošli to tam
26.06.

Pošli to tam

» Pavlíček Michal

Kytarista Michal Pavlíček vydává studiové album Pošli...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru