Elán si nadělil k padesátinám vyprodanou O2 arenu

Když Jožo Ráž oznámil, že s Elánem končí, nezaváhali fanoušci ani na vteřinu. O2 arenu na poslední koncert turné Elán 50 zaplnili 20. prosince do posledního místečka. Oblíbená legenda je odměnila dvouhodinovou pop rockovou náloží. Dočkali se i dvou přídavků.
   

Od počátku věků


Kompozici a dramaturgii celé show vystavěla kapela chronologicky. Počínaje přelomovým rokem 1968, pojícím se s jejím zrozením, pokračující přes turbulentní rok 1989, letoškem konče. Tempo to bylo poctivé od začátku až do konce. Dynamiku, šmrnc a grády nelze Elánu upřít. Občasné intonační nepřesnosti publikum Jožovi velkoryse prominulo, zejména s ohledem na to, jak fatální dopad mohla mít jeho tragická nehoda v roce 1999. Za těchto okolností je to návrat na hudební scénu přímo zázračný.


Monumentální koncept podtrhla i řada doprovodných hudebníků. Vaša Patejdla, mága kláves a syntezátorů, Jána Baláže, stálici kytarových aranží a frontmana, coby ikonu kapely, Joža Ráže, podpořili další hudebníci a vokalistky. Příjemným zpestřením, chvílemi však malinko kýčovitým, byly velkoplošné barevné projekce s ohňostrojem z konfet v závěru. Mnohé zaujaly svým humorným laděním - třeba u Smrtky na pražskom orloji. Nechyběly ani průvodní komentáře, mapující v záznamu klíčové okamžiky působení Elánu, včetně vzpomínky na vystoupení v Carnegie hall. 

Hudební extáze publika i muzikantů

Zkraje koncertu zazněly hitovky Vymyslená, Zaľúbil sa chlapec či Kaskadér i novější skladby jako třeba Tretie oko. Důvěryhodně působil také Zvláštny smútok víťazov v podání Vaša Patejdla. Publikum tančilo, zpívalo a skandovalo se svými oblíbenci po celou dobu. Atmosféra to byla živelná. Hudební extázi si užívali i protagonisté. Nechyběla purplovská Čo je? Čo je? Čo chceš?, Tuláci v podchodoch či Stužková, Tanečnice z Lúčnice, Kočka i balada Voda čo ma drží nad vodou a Kráľovna bielych tenisiek. Fanoušci se dočkali také přídavků v podobě skladeb Nie sme zlí, Superuvoľněný či Čaba neblázni. V pražské O2 areně to, s výjimkou jemnějších pomalejších balad, burácelo pořádně nadupanými pop rockovými decibely.

Byla to více než důstojná rozlučka, megalomanská poctivá jízda. Právem lze říct, že Elán je legenda, na kterou se nezapomíná. Mnohé příznivce by zajisté potěšilo, kdyby Jožo své rozhodnutí odejít z kapely přehodnotil a prosincový pražský koncert tak nebyl tím posledním.
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Dirty Rudolph oblékli Black Sabbath do swingového kabátu
20.01.

Dirty Rudolph oblékli Black Sabbath do swingového kabátu

Pražská kapela Dirty Rudolph and his Inglorious Rock’n’Roll Mates vydala svůj první singl War Pigs. Slavnou hitovku od průkopníků...


Úspech slovenskej Pohody na European Festival Awards
20.01.

Úspech slovenskej Pohody na European Festival Awards

Minulý rok, festival Pohoda premiérovo zahviezdil na prestížnych festivalových cenách European Festival Awards....


JazzFestBrno doplnil program, ukáží se také Stanley Clarke, Theo Croker nebo Avishai Cohen
19.01.

JazzFestBrno doplnil program, ukáží se také Stanley Clarke, Theo Croker nebo Avishai Cohen

Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v listopadu. Nyní...


Barbora Mochowa vydává nový singl a uchází se o účast v Eurovizi
19.01.

Barbora Mochowa vydává nový singl a uchází se o účast v Eurovizi

Velice silný, výrazově bohatý a přesvědčivý pěvecký výkon předvádí zpěvačka a pianistka Barbora Mochowa v novém...


Oblíbený rodinný festival Struny dětem v Minoru
18.01.

Oblíbený rodinný festival Struny dětem v Minoru

Jaké to je, když si múzy hrají? To se dozvědí malí i velcí návštěvníci poslední březnový víkend.  S...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Automatka
18.01.

Automatka

» Mateřská.com

Duo zpěvaček Bára Vaculíková a Lena Yellow vystupujících pod názvem Mateřská.com...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru