„Dva výborní kytaristé a tři vokály, to je prostě mazec,“ říká o současném turné Totálního nasazení Sváťa Šváb.

Již více než tisíc pět set koncertů má na svém kontě punkrocková kapela Totální nasazení. A další rychle naskakují, neboť slánská úderka právě brázdí Čechy, Moravu, Slezsko i Slovensko v rámci aktuálního turné s kapelou Vision Days. K Totáčům se vrátil kytarista P.P.Cvok alias Pavel Pešata a navíc nově skupina nabízí dva vinyly. Takže hodně důvodů k tomu, aby Hudební knihovna vyzpovídala zpěváka a baskytaristu Sváťu Švába.  

Hudební knihovna: Máte za sebou prvních šest zastávek aktuálního turné. Jaké jsou dosavadní dojmy a pocity? 
Sváťa Šváb:
„Zatím panuje maximální spokojenost, protože buď bylo úplně narváno, anebo hodně slušně plno. Máme z tohoto zájmu fanoušků samozřejmě velkou radost a doufáme, že to tak bude pokračovat i dále. No a co se týká dojmů z hraní samotného, tak to je rovněž super. Všechny čtyři nás to na pódiu baví a myslím, že je hodně znát i to, že jsme na stejné vlně. Je to radost."HK: Jak zapadl P.P. Cvok? Musel hodně zkoušet a cvičit nebo to dával hned?  
SŠ:
„Pavel zapadl okamžitě, přeci jen jsem s ním hrál předtím dvacet jedna let, bubeník Franky pak pět let, no a Karloss, to je pan kytarista a profík se vším všudy. Takže nám stačilo dohromady pár zkoušek, kdy jsme jen museli domyslet aranže druhých kytar v některých písních a P.P.Cvok se musel naučit novější tvorbu."  

HK: Kdy a proč vlastně Pavel z Totálního nasazení odešel?  
SŠ:
„Tak to by byla otázka spíš na Pavla, určitě by ji dokázal zodpovědět podrobněji, ale když budu stručný, tak příčinou byly rodinné důvody. Hráli jsme hodně a Pavel se chtěl svým dětem a manželce Hance věnovat víc, než mohl při tom koncertním zápřahu s Totálním nasazením. Ještě bych dodal, že jsme se tehdy rozešli v dobrém – ostatně jsem s Pavlem i nadále pořádal slánský festival Valník."

HK: Jste domluveni pouze na současné turné nebo je naděje na dlouhodobější spolupráci?  
SŠ:
„Celé podzimní turné s Vision Days s námi jede P.P.Cvok zatím jako host a co bude dál, se uvidí. Zatím to neřešíme a bavíme se koncerty."
HK: Jaký je to pocit být na pódiu zase ve čtyřech?
SŠ:
„Pro mě trošku nezvyk stát po devíti letech, kdy jsme naposledy hráli s dvěma kytarami, zase uprostřed, ale jinak je to samozřejmě super. Přeci jen dva výborní kytaristé a tři vokály, to je prostě mazec."

HK: Turné jedete s Vision Days. Kdy jsi je poprvé slyšel a jak se ti líbí jejich muzika?
SŠ:
„Naživo prvně někdy před víc jak deseti lety v Helvíkovicích u Žamberka na menším punkovém festivalu, kde se mně ze všech kapel líbili nejvíc. Hned jsem si pořídil jejich CD Řetěz od boudy a skladba Míň než vůbec nic mě tehdy fakt dostala. Vždycky se mi líbil nezaměnitelný zpěv kytaristy a vokalisty Honzy alias Iana a vůbec způsob toho, jak fungují jako celá kapela. Pro mě jsou jednou z našich nejlepších punkových kapel. A myslím, že nejen pro mě."HK: Několik zastávek máte i na Slovensku. Jak Slováci berou TN a je nějaký zásadnější rozdíl mezi českými a slovenskými fanoušky?  
SŠ:
„Na Slovensko jezdíme už nějaký ten pátek a hráváme tu moc rádi. Zdejší fanoušci jsou vřelí a živelní a koncerty zde mají úžasnou a nezaměnitelnou atmosféru. Někdy je to sice pěkná divočina, ale skvělá."

HK: Nedávno vám vyšly na LP nahrávky Best of Totální nasazení a Stínohry. Dává dnes vydávání vinylů ekonomický smysl?
SŠ:
„To je dotaz spíše na našeho vydavatele z PROF SNY VINYL. Vydání LP byl vlastně jejich nápad a my samozřejmě rádi kývli. Mít vinyl je můj další splněný klukovský sen.  Nás mile překvapil zájem, jenž o vinyly, které jsme vydali, byl a je. Popravdě jsme ho tak velký nečekali."  

HK: Máš vůbec doma gramofon?
SŠ:
„Ano, mám. Po letech jsem oprášil stařičkou Teslu z konce osmdesátých let, která hraje stále skvěle, a s ní jsem oprášil také všechny své vinyly, které jsem z konce osmdesátek a začátku devadesátek měl. Samozřejmě, že už jsem si pořídil i nemálo nových kousků."  
HK: Jaká je tvoje nejvzácnější deska?
SŠ:
„Těžko říct, která je nejvzácnější. Možná starý dvoj vinyl The Clash, originál Twisted Sister nebo několik LP starých Olympic?"
HK: A dáváš přednost LP, CD nebo MP3?
SŠ:
„MP3 neposlouchám, možná snad jedině, když si pustím něco na bandzone. A co se týká LP a CD, je to asi tak nastejno."  HK: 25. listopadu se uskuteční Zimní valník. Jakými slovy bys chtěl pozvat fanoušky?
SŠ:
„Řekl bych, že se po dlouhých šesti letech koná znovuobnovená premiéra tradiční klubové verze legendárního slánského festivalu Valník. V sokolovně ve čtvrti Kvíček ve Slaném vystoupí šestice skupin, kdy zahrají Totální nasazení, Vision Days, Deratizéři, Projekt Parabelum, Dilemma in Cinema a Meta. Více informací najdete na webech festivalu či v události na facebooku a všechny samozřejmě co nejsrdečněji zveme."
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kapela Skety s Vojtou Dykem vyrukovala s letní hymnou ještě než odletí k protinožcům
16.07.

Kapela Skety s Vojtou Dykem vyrukovala s letní hymnou ještě než odletí k protinožcům

"Alkoholická” Skladba, kterou kapela naservírovala svým fanouškům stylově na prázdniny. S velkou lehkostí...


Nové McCartneyho album Egypt Station vypráví ucelený příběh
16.07.

Nové McCartneyho album Egypt Station vypráví ucelený příběh

Po pěti letech vydává Paul McCartney, zpěvák legendární kapely Beatles, nové album. Je v pořadí sedmnácté, nese...


Nejvýznamnější současný kytarista a zpěvák Buddy Guy přiveze blues na podzim do Prahy
15.07.

Nejvýznamnější současný kytarista a zpěvák Buddy Guy přiveze blues na podzim do Prahy

"The Blues Is Alive And Well, nebo-li Blues je naživu a v pohodě!" Král elektrického blues Buddy Guy vydal...


Stálice naší populární hudby Jitka Zelenková oslaví padesát let na hudební scéně novým albem
15.07.

Stálice naší populární hudby Jitka Zelenková oslaví padesát let na hudební scéně novým albem

Svým sametovým hlasem okouzluje posluchače již bezmála pět desítek let. Jitka Zelenková má na svém kontě...


Mirotické setkání loutek a hudby přenese návštěvníky do dětství
14.07.

Mirotické setkání loutek a hudby přenese návštěvníky do dětství

Chcete se alespoň na dva dny vrátit do dětských let? Pak vezměte své partnery, děti, rodiče, přátele a známé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Chce to hit!
16.07.

Chce to hit!

» Poletíme?

S předchozím albem Turbošanson měli Poletíme? slušně našlápnuto. Teď po téměř...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru