„Dva výborní kytaristé a tři vokály, to je prostě mazec,“ říká o současném turné Totálního nasazení Sváťa Šváb.

Již více než tisíc pět set koncertů má na svém kontě punkrocková kapela Totální nasazení. A další rychle naskakují, neboť slánská úderka právě brázdí Čechy, Moravu, Slezsko i Slovensko v rámci aktuálního turné s kapelou Vision Days. K Totáčům se vrátil kytarista P.P.Cvok alias Pavel Pešata a navíc nově skupina nabízí dva vinyly. Takže hodně důvodů k tomu, aby Hudební knihovna vyzpovídala zpěváka a baskytaristu Sváťu Švába.  

Hudební knihovna: Máte za sebou prvních šest zastávek aktuálního turné. Jaké jsou dosavadní dojmy a pocity? 
Sváťa Šváb:
„Zatím panuje maximální spokojenost, protože buď bylo úplně narváno, anebo hodně slušně plno. Máme z tohoto zájmu fanoušků samozřejmě velkou radost a doufáme, že to tak bude pokračovat i dále. No a co se týká dojmů z hraní samotného, tak to je rovněž super. Všechny čtyři nás to na pódiu baví a myslím, že je hodně znát i to, že jsme na stejné vlně. Je to radost."HK: Jak zapadl P.P. Cvok? Musel hodně zkoušet a cvičit nebo to dával hned?  
SŠ:
„Pavel zapadl okamžitě, přeci jen jsem s ním hrál předtím dvacet jedna let, bubeník Franky pak pět let, no a Karloss, to je pan kytarista a profík se vším všudy. Takže nám stačilo dohromady pár zkoušek, kdy jsme jen museli domyslet aranže druhých kytar v některých písních a P.P.Cvok se musel naučit novější tvorbu."  

HK: Kdy a proč vlastně Pavel z Totálního nasazení odešel?  
SŠ:
„Tak to by byla otázka spíš na Pavla, určitě by ji dokázal zodpovědět podrobněji, ale když budu stručný, tak příčinou byly rodinné důvody. Hráli jsme hodně a Pavel se chtěl svým dětem a manželce Hance věnovat víc, než mohl při tom koncertním zápřahu s Totálním nasazením. Ještě bych dodal, že jsme se tehdy rozešli v dobrém – ostatně jsem s Pavlem i nadále pořádal slánský festival Valník."

HK: Jste domluveni pouze na současné turné nebo je naděje na dlouhodobější spolupráci?  
SŠ:
„Celé podzimní turné s Vision Days s námi jede P.P.Cvok zatím jako host a co bude dál, se uvidí. Zatím to neřešíme a bavíme se koncerty."
HK: Jaký je to pocit být na pódiu zase ve čtyřech?
SŠ:
„Pro mě trošku nezvyk stát po devíti letech, kdy jsme naposledy hráli s dvěma kytarami, zase uprostřed, ale jinak je to samozřejmě super. Přeci jen dva výborní kytaristé a tři vokály, to je prostě mazec."

HK: Turné jedete s Vision Days. Kdy jsi je poprvé slyšel a jak se ti líbí jejich muzika?
SŠ:
„Naživo prvně někdy před víc jak deseti lety v Helvíkovicích u Žamberka na menším punkovém festivalu, kde se mně ze všech kapel líbili nejvíc. Hned jsem si pořídil jejich CD Řetěz od boudy a skladba Míň než vůbec nic mě tehdy fakt dostala. Vždycky se mi líbil nezaměnitelný zpěv kytaristy a vokalisty Honzy alias Iana a vůbec způsob toho, jak fungují jako celá kapela. Pro mě jsou jednou z našich nejlepších punkových kapel. A myslím, že nejen pro mě."HK: Několik zastávek máte i na Slovensku. Jak Slováci berou TN a je nějaký zásadnější rozdíl mezi českými a slovenskými fanoušky?  
SŠ:
„Na Slovensko jezdíme už nějaký ten pátek a hráváme tu moc rádi. Zdejší fanoušci jsou vřelí a živelní a koncerty zde mají úžasnou a nezaměnitelnou atmosféru. Někdy je to sice pěkná divočina, ale skvělá."

HK: Nedávno vám vyšly na LP nahrávky Best of Totální nasazení a Stínohry. Dává dnes vydávání vinylů ekonomický smysl?
SŠ:
„To je dotaz spíše na našeho vydavatele z PROF SNY VINYL. Vydání LP byl vlastně jejich nápad a my samozřejmě rádi kývli. Mít vinyl je můj další splněný klukovský sen.  Nás mile překvapil zájem, jenž o vinyly, které jsme vydali, byl a je. Popravdě jsme ho tak velký nečekali."  

HK: Máš vůbec doma gramofon?
SŠ:
„Ano, mám. Po letech jsem oprášil stařičkou Teslu z konce osmdesátých let, která hraje stále skvěle, a s ní jsem oprášil také všechny své vinyly, které jsem z konce osmdesátek a začátku devadesátek měl. Samozřejmě, že už jsem si pořídil i nemálo nových kousků."  
HK: Jaká je tvoje nejvzácnější deska?
SŠ:
„Těžko říct, která je nejvzácnější. Možná starý dvoj vinyl The Clash, originál Twisted Sister nebo několik LP starých Olympic?"
HK: A dáváš přednost LP, CD nebo MP3?
SŠ:
„MP3 neposlouchám, možná snad jedině, když si pustím něco na bandzone. A co se týká LP a CD, je to asi tak nastejno."  HK: 25. listopadu se uskuteční Zimní valník. Jakými slovy bys chtěl pozvat fanoušky?
SŠ:
„Řekl bych, že se po dlouhých šesti letech koná znovuobnovená premiéra tradiční klubové verze legendárního slánského festivalu Valník. V sokolovně ve čtvrti Kvíček ve Slaném vystoupí šestice skupin, kdy zahrají Totální nasazení, Vision Days, Deratizéři, Projekt Parabelum, Dilemma in Cinema a Meta. Více informací najdete na webech festivalu či v události na facebooku a všechny samozřejmě co nejsrdečněji zveme."
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
George Ezra a jeho nový singl Paradise
19.01.

George Ezra a jeho nový singl Paradise

Britský písničkář George Ezra dnes oznámil vydání svého dlouho očekávaného druhého studiového...


Slovenská Pohoda 2018 ohlašuje i Jammieho Calluma
19.01.

Slovenská Pohoda 2018 ohlašuje i Jammieho Calluma

Nejspíš nikdo neudělal pro popularizaci jazzu ve 21. století tolik, co Jammie Cullum. Historicky nejprodávanější jazzový...


Potichu si na křty svého debutu pozvali Davida Stypku a Báru Zmekovou
19.01.

Potichu si na křty svého debutu pozvali Davida Stypku a Báru Zmekovou

Milovníci akustického popu již určitě zaregistrovali kapelu Potichu, která právě vydává na vinylech i CD své debutové...


Oscar Benton, bílý bluesový král je zpět
19.01.

Oscar Benton, bílý bluesový král je zpět

Oscar Benton natočil nové album ‘I Am Back’ spolu s kytaristou Johnny Laporte v dětském domově,...


Nový singl Poetiky vyjadřuje pocit odloučení
18.01.

Nový singl Poetiky vyjadřuje pocit odloučení

Za oponou je čtvrtým singlem kapely Poetika z jejich debutového alba Trinity. Tříčlenná formace z Vysočiny,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Poruba
12.01.

Poruba

» Nohavica Jaromír

Jarek Nohavica přichází s novinkovým autorským počinem nazvaným úderně...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru